Detský KAŠEĽ: Ako si s ním poradiť?

Jana Guráňová | 7. Nov 2018
Detský KAŠEĽ: Ako si s ním poradiť?

Kašeľ u detí či bábätiek je nepríjemným zvukom pre každú mamičku. V tomto období zvýšeného výskytu chorôb sa mu však máloktoré dieťa vyhne. Radšej si teda povedzme, ako rozpoznať jednotlivé fázy kašľa a ako si s nimi poradiť.

Typy kašľa

1. Suchý a dráždivý kašeľ – objavuje sa väčšinou na začiatku ochorenia. Sliznica hrdla je dráždená rozmnožujúcimi sa baktériami alebo vírusmi. Kašeľ je teda formou obrannej reakcie, ktorou sa telo snaží zbaviť začínajúcej infekcie. 

2. Vlhký (produktívny) kašeľ – dochádza pri ňom k uvoľňovaniu hlienu a objavuje sa väčšinou pár dní po nástupe suchého kašľa.  Aj tento typ kašľa môže byť pre dieťa nepríjemný, pokiaľ je hlien príliš hustý a ostáva v dýchacích cestách. Navyše sa tak predlžuje samotná liečba.

Domáca lekárnička

Podľa lekárov by sme mali najskôr vyskúšať voľnopredajné lieky. Väčšinou ide o rôzne sirupy, ktoré vám lekárnik odporučí podľa typu kašľa:

 

 • antitusiká (lieky na suchý kašeľ) – vhodné sú najmä v prvých fázach suchého kašľa alebo v noci, keď sa dieťa dusí a nemôže spať
 • expektoranciá (lieky na vykašliavanie) – po 4 – 5 dňoch sa väčšinou zmení typ kašľa na produktívny a je vhodné zmeniť lieky, aby sa spolu s hlienom dieťa zbavilo aj choroboplodných zárodkov
 • zároveň s liekmi na kašeľ je dobré mať poruke aj lieky na tlmenie horúčky

 

 

Ako si poradiť s kašľom bez liekov?

Mnohé mamičky radšej riešia menšie detské zdravotné problémy bylinkami ako liečivami z lekárne. Recepty na osvedčené domáce čajíky, sirupy či mastičky sa dokonca dedia. Aj na liečbu kašľa existuje niekoľko osvedčených rád:

 • v prípade, ak sa kašeľ objaví u dojčiat do 6 mesiacov, vhodným liečivom je samotné materské mlieko. Prechádzajú do neho účinky rôznych byliniek, ktoré mamička konzumuje. Bez obáv si môžete pre seba pripraviť feniklový, anízový či rascový čaj. Tieto druhy upravujú trávenie, podporujú tvorbu mlieka a blahodarne pôsobia aj na dýchacie cesty a kašeľ.

  Pre najmenšie detičky je prijímanie liečivých látok z byliniek v materskom mlieku postačujúce a aj šetrnejšie ako priame pitie čajíka od útleho veku. S tým vyčkajte do ukončeného tretieho mesiaca. Iné tekutiny(okrem mlieka) totiž dieťatko nepotrebuje, s výnimkou horúceho leta. Až keď dosiahne vek 3 mesiace, môžete používať bylinkové odvary ako prídavok do kúpeľa, ale aj ako nápoj.
 • obklad z vaty so stolovým olejom pri dráždivom kašli – na kúsok odstrihnutej plienky alebo veľkú vreckovku nakladieme vatu. V hrnčeku zohrejeme stolový olej, ktorým vatu pokvapkáme, skontrolujeme teplotu priložením na tvár (vata nesmie páliť, len byť teplá).

  Takýto obklad priložíme chorému, napr. dieťaťu na krk (ak má teplotu) alebo aj na hrudník (ak teplotu nemá). Vymeníme dvakrát denne, ráno a večer. Vhodne poslúži aj olivový alebo kokosový olej.
 • cibuľový sirup – väčšiu cibuľu pokrájame na mesiačiky a zalejeme primeraným množstvom medu alebo cukru.

  Už po hodine cibuľa pustí šťavu, ktorú po lyžičkách podávame niekoľkokrát denne. Recept s medom však nie je vhodný pre deti mladšie ako 3 roky, nakoľko med je silným alergénom. V takom prípade použijeme radšej cukor. Taktiež možno vyskúšať aj popíjanie cibuľového odvaru – nakrájanú cibuľu krátko povaríme vo vode, scedíme a potom podávame osladený medom alebo cukrom podľa chuti.

Pozor na chronické opakovanie kašľu

Obozretné by ste mali byť najmä vtedy, ak sa kašeľ u dieťaťa objavuje chronicky. Môže to signalizovať astmu, chronický zápal dýchacích ciest, alergiu alebo náznak iných vážnejších ochorení.

K lekárovi by ste mali zájsť čo najskôr, ak sa u dieťaťa ku kašľu pridružia vysoké teploty a upchatý nos. Prostredníctvom výterov a potrebných vyšetrení určí váš pediater presnú diagnózu. 

Niekedy pomôže liečba v kúpeľoch alebo dovolenka pri mori, aby sa deti natrvalo zbavili problémov s pretrvávajúcim kašľom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: