Chcete mať deti, ktoré budú úspešné a finančne zabezpečené?

Redakcia | 9. Nov 2017
Chcete mať deti, ktoré budú úspešné a finančne zabezpečené?

Poprední európski ekonómovia vo svojom výskume zistili, že mladí ľudia, ktorí sú v živote šťastní, zarábajú v dospelosti viac peňazí.

Jan-Emmanuel De Neve z University College v Londýne a Andrew Oswald z Warwick University najskôr mapovali životnú spokojnosť u viac ako 10 000 náhodne vybraných amerických adolescentov. O 13 rokov neskôr zozbierali informácie o ich príjmoch. Výsledky boli pozoruhodné.

Prečítajte si: Humor uzdravuje i pomáha pri výchove

Šťastný adolescent = zabezpečený dospelák

Respondenti, ktorí sa ako 16-roční cítili šťastní, ako 29-roční zarábali mesačne v priemere až o 1 000 dolárov viac, ako ich menej šťastní rovesníci.

Autori štúdie navyše overili, že pocit šťastia skutočne ovplyvňoval neskorší zárobok aj v tých prípadoch, keď vedci zohľadnili ďalšie faktory, ako sú zdravie, sebadôvera, inteligencia a vzdelanie.

Keď vám miznú peniaze z peňaženky

Prečo šťastné deti zarábajú v dospelosti viac?

Možným vysvetlením je, že šťastné deti sú optimistickejšie a menej neurotické, ľahšie dosiahnu vzdelanie a rýchlejšie si v dospelosti nájdu prácu. Tieto zistenia sú významné aj z hľadiska vzdelávania detí – ich pohoda a šťastie sú nemenej dôležité ako naučené poznatky a dosiahnuté výkony.

Žijú naše deti v zlatej klietke?

4 tipy, ako urobiť vaše dieťa šťastným

Zdroj: De Neve J.-E., Oswald A.J., 2012, Estimating the influence of life satisfaction and positive affect on later income using sibling fixed effects. PNAS, 109(49): 19953–19958.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: