Bacuľkovia potrebujú dobrý príklad, nie kritiku

Michaela Klamová | 18. Feb 2019
Bacuľkovia potrebujú dobrý príklad, nie kritiku

Vedecké štúdie preukázali, že diéta spočívajúca v obmedzení kalórií za účelom schudnutia, je pre deti absolútne nevhodná. Má presne opačný efekt.

Deti, ktoré držali diétu alebo vynechávali jedlá, mali 16-krát vyššiu pravdepodobnosť rozvoja porúch príjmu potravy ako anorexia a bulímia. Zvyšuje sa tieť pravdepodobnosť nárazového prejedania sa a nárastu hmotnosti v nasledujúcich rokoch.

Odpustite si poznámky na hmotnosť dieťaťa 

Rizikový je aj rozhovor rodiča s dieťaťom. Dobre mienené rady a poznámky, zamerané na hmotnosť dieťaťa majú výlučne negatívny dopad. Odpustite si akékoľvek komentáre a vtipy na túto tému. Rozhovor by nemal byť o hmotnosti a o kontrolovaní sa pri jedení, ale o zdravom a vyváženom stravovaní.
To, čo deťom pomáha je spoločné rodinné stravovanie. Rodina by mala čo najčastejšie sedieť spolu za stolom a zúčastňovať sa prípravy spoločného jedla.

Rodičia by mali ísť príkladom

Ak dieťa vidí, že rodič skúša každý mesiac novú diétu a po štyroch dňoch ju zakončuje pizzou a čokoládou, je veľmi pravdepodobné, že bude vnímať tento prístpu k stravovaniu za normálny a prijateľný. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: