Ako zapojiť deti do domácich prác a urobiť z nich zábavu

Gabriela Zelinková | 28. september 2023
Ako zapojiť deti do domácich prác a urobiť z nich zábavu

S domácimi prácami to máme asi všetci rovnako – často sú náročné a nudné. Ale čo keby sme vám povedali, že je možné zmeniť bežné povinnosti na zábavnú aktivitu pre celú rodinu? Áno, dobre ste počuli!

Ak chcete „donútiť“ svoje deti pomáhať s domácimi prácami, existuje množstvo užitočných a hravých spôsobov, ako to dosiahnuť. 

Tipy, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť neporiadok na zábavu

Hra o najrýchlejšieho upratovača

Začnite jednoduchou hrou, kde sa deti môžu zapojiť do súťaže, kto uprace svoju izbu alebo určený úsek najrýchlejšie. Môžete si nastaviť limit a povzbudzovať ich, aby boli dôkladné (samozrejme, v rámci vekových možností) a zároveň rýchle. Zabezpečte malé odmeny pre každého účastníka, aby sa deti cítili motivované.

Pracovné úlohy

Rozdeľte domácu prácu na menšie úlohy a nechajte deti vybrať si, ktorú úlohu budú mať na starosti. Môžu si podľa svojich preferencií vybrať  pracovnú úlohu,  čo im dáva pocit vlastnej zodpovednosti a kontroly nad tým, čo robia.

Upratovanie s tancom
Pustite nahlas hudbu a robte si malé tanečné prestávky počas upratovania. Alebo robte také práce, pri ktorých sa dá vrtieť do rytmu. Tanec je skvelý spôsob, ako deti zabaviť a urobiť z domácich prác zábavu. Zapojte sa aj vy s partnerom, uvidíte ako sa s deťmi zasmejete :)

Spaľujeme kalórie
Povedzte deťom, že domáce práce sú vynikajúcim spôsobom, ako si spravíte malý športový tréning. Všetky tieto činnosti totiž  spália niekoľko kalórií. A keďže sú to jednoduché úlohy, ktoré sa robia po celom dome, sú to také malé cvičenia, ktoré zlepšujú zdravie. Ideálne ak máte športové hodinky alebo appku na mobile viete ohlásiť aktuálny alebo cieľový výsledok.

Modelové správanie
Najdôležitejšie je, aby ste boli príkladom pre svoje deti. Ak vidia, že sa  aktívne podieľate na domácich prácach a robíte ich s radosťou, pridajú sa k nim pravdepodobne s nadšením.

A moji dvaja osobní favoriti

vďaka ktorým som niekoľko rokov mala zaručenú pomoc detí s upratovaním... a s radosťou,  bez veľkých rečí

Potrebujem IBA 10 minút vášho času

Prvý krát som deťom vysvetlila, že doma je kopec povinností, ktoré nevládze robiť jedna osoba. Napríklad teraz musím 30 minút venovať upratovaniu, ale kebyže si to rozdelíme na 3 časti, robíme všetci iba 10 minút a mám aj ja viac času na hry s nimi.

Nastavila som stopky na určený čas a všetci traja sme odušu makali, kým nezaznel signál. Samozrejme, čas som postupne prispôsobovala veku detí, ale nikdy som to nepreháňala. 

Čo je dôležité:  Nikdy neprekračujte dohodnutú dobu, aj keď nebude všetko tip-top, pokiaľ sa deti samy nerozhodnú pokračovať v upratovaní. V opačnom prípade to prestane byť  zábava... Inak, boli by ste  prekvapení, koľko sa dá stihnúť aj za tých 10 minút, keď traja idú naozaj non-stop.

Zábavné intervalové upratovanie

Viete čo je vysokointenzívny intervalový tréning? Toto cvičenie sa vykonáva  po dobu 20-30 minút, s tým, že je rozdelené do cca 8-10 blokov: napr.  45 sekúnd veľmi intenzívne  cvičíte a cca 15 -20 sekúnd odpočívate. 

Tak my, kým boli deti menšie, sme si pravidelne robili zábavné vysokointenzívne intervalové upratovanie. Čo to znamená? V podstate takmer to isté: minútu  sa upratovalo z plných síl, 15 sekúnd odpočívalo – háčik bol v tom, že presne v tej polohe, v akej účastníka zastihol časový gong. A samozrejme, s hudbou na HIIT – na youtube ich nájdete množstvo. Decká sa pritom aj dokonale vybláznili. Dodnes sú to jedny z našich najzábavnejších  spomienok.

Záverom: V každom prípade platí, že zábava a domáce práce nemusia byť vylučujúce sa pojmy. Hra a smiech môže výrazne zvýšiť spokojnosť a motiváciu vašich detí pri pomoci s domácimi povinnosťami. Vyskúšajte tieto hravé spôsoby a uvidíte, aké pozitívne výsledky môžu priniesť.

Podeľte sa s nami o  svoje skúsenosti a tipy!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: