Ako sa vyhnúť bojom o moc počas stolovania?

Redakcia | 4. september 2023
Ako sa vyhnúť bojom o moc počas stolovania?

Večera je doba, keď rodiny zvyčajne zdieľajú spoločný čas, no pre mnohých rodičov môže byť aj zdrojom stresu. Problémy so stravovaním sú bežné u mnohých detí, a veľa rodičov bojuje s otázkami, ako sú vyberavosť pri jedle, odmietanie nových jedál alebo odmietanie jesť čokoľvek.

Takéto obedy či večere môžu viesť k napätým situáciám a bojom o moc medzi rodičmi a deťmi, čo je pre všetkých nepríjemné a neúčinné. Našťastie existujú stratégie, ktoré môžu rodičom pomôcť zvládať tieto výzvy s väčšou mierou úspechu. 

Vyhráš bitku s jedlom, ale prehráš vojnu

Vyvarujte sa súbojom o získanie kontroly nad  jedením vášho dieťaťa. "Jednou z najspoľahlivejších taktík na vyhranie bitky, ale prehru vo vojne, je zúčastniť sa súboja ohľadom jedla s vaším dieťaťom,“ hovorí Jody Johnston Pawel, LSW, CFLE, autorka knihy The Parent's Toolshop. Keď sa zapojíte do súbojov o kontrolu jedla, hovoríte: „Urob to, lebo ja som rodič,“ a to je dôvod, ktorý nebude fungovať dlhodobo, tvrdí. Avšak, ak vaše dieťa rozumie, prečo sú tieto pravidlá dôležité, tieto hodnoty môžu položiť základ pre celoživotný vzťah k zdravému životnému štýlu a zdravým potravinám.

Tipy, ako pristupovať k večerám tak, aby sa rodičia vyhli bitkám a konfliktom s deťmi:

 • Začnite s empatiou: Je dôležité si uvedomiť, že deti môžu mať odlišné chuťové poháriky a môžu byť citlivé na určité chute a textúry. Ako rodič, je dôležité toto uznať a byť empatický k ich pocitom. Je napríklad úplne bežné, že deťom vyhovujú skôr neutrálne alebo mierne sladké chute „normálnych“ jednoduchých jedál ako exotika.
 • Zapojte deti do procesu: Nechajte deti vybrať recepty, nakúpiť potraviny alebo pomôcť pri príprave jedál. Toto môže zvýšiť ich záujem o jedlo a pocit zodpovednosti. Vlastný alebo takmer vlastný výtvor jeho práce bude možno chutiť lepšie. :) 
 • Nenúťte deti jesť: Nútenie detí jesť určité potraviny môže vytvoriť negatívne asociácie s týmto jedlom a môže viesť k bojom pri stole. Miesto toho, skúste ich povzbudiť, aby vyskúšali veľmi malé množstvo a nechajte ich rozhodnúť, či chcú jesť viac. Nie? Tak nie. Aspoň skúsili novú chuť.
 • Ponúknite viac možností: Miesto toho, aby ste podávali jedno jedlo, skúste ponúknuť viac možností, takže deti môžu vybrať, čo chcú jesť. Toto môže znížiť tlak a konflikty pri stole.
 • Vytvorte pozitívne prostredie: Večera by mala byť príjemná a relaxačná doba pre celú rodinu. Vyhnite sa kritike alebo trestaniu detí za to, že nejedia určité potraviny. Miesto toho, vytvorte pozitívnu atmosféru a zamerajte sa na dobrú a veselú komunikáciu.
 • Buďte príkladom: Deti často napodobňujú správanie dospelých okolo nich. Preto je dôležité, aby rodičia jedli zdravé potraviny a mali pozitívny vzťah k jedlu. Dobre sa pozrite, čo máte na tanieri vy. 
 • Rešpektujte obmedzenia: Niektoré deti majú alergie alebo intolerancie na určité potraviny. Je dôležité rešpektovať tieto obmedzenia a ponúknuť alternatívy. Veľakrát dokonca akýsi prirodzený inštinkt „nedovolí“ dieťaťu jesť určité potraviny či ich jednoducho nemá rado. Čiže, ak dieťa napríklad odmieta mliečne výrobky, nechajte u lekára skontrolovať , či nemá alergiu alebo intoleranciu.
 • Vytvorte rutinu: Deti sa často cítia pohodlnejšie, keď majú rutinu. Skúste mať večeru každý deň približne v rovnakom čase a vytvorte si rituály, ako je umývanie rúk pred jedlom, spoločné rozdávanie tanierov a príborov alebo rozprávanie o tom, čo ste robili počas dňa.
 • Nemajte príliš vysoké očakávania: Je normálne, že deti sú vyberavé a môžu mať obdobia, keď nechcú jesť veľa. Dôležité je nevytvárať príliš veľa tlaku a byť trpezlivý.
 • Používajte kreativitu: Skúste zapojiť kreativitu, aby jedlo bolo zaujímavé a atraktívne pre deti. Napríklad, môžete vytvoriť zábavné taniere s rôznymi farbami a tvarmi.
 • Vytvorte zdravé návyky: Miesto toho, aby ste sa snažili zmeniť stravovacie návyky svojho dieťaťa cez noc, skúste postupne zaviesť zdravé potraviny a postupne znížiť množstvo nezdravých potravín.
Je dôležité, aby rodičia chápali, že výchova detí k zdravému stravovaniu je dlhodobý proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť a pozitívny prístup. Nie je potrebné, ani účinné, zapojiť sa do boja o moc alebo používať tresty a odmeny, aby sme dosiahli pozitívne výsledky. A najdôležitejšie, pamätajte, že je v poriadku, ak nie všetko pôjde hladko. Pripomeňte si, že cieľom je podpora celkového zdravia a pohody nášho dieťaťa, nie jednoduché „vyhratie“ jedného boja o jedlo.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: