Ako sa stať „náhradným“ rodičom?
Možno aj vo vás rezonuje túžba otvoriť dvere svojho srdca i domu dieťaťu, ktoré na svojho „pravého“ rodiča ešte iba čaká kdesi v detskom domove.
Aké podmienky musia spĺňať títo rodičia a ďalšie informácie nám poskytne Emília Bezáková z občianskeho združenia Úsmev ako dar.
Aký je rozdiel medzi pestúnskou starostlivosťou a osvojením?
Na úvod treba povedať, že každá forma náhradnej starostlivosti vzniká rozhodnutím súdu.
Pre osvojenie (častejšie známe pod nesprávnym výrazom „adopcia“) platia pre žiadateľov nasledovné podmienky:
- pri osvojení prijímajú manželia alebo jednotlivec opustené dieťa a nadobúdajú k nemu rovnaké práva a povinnosti, akoby boli jeho biologickými rodičmi;
- pred samotným osvojením je dieťa žiadateľom zverené do predosvojiteľskej starostlivosti po dobu najmenej 9 mesiacov;
- osvojiť si je možné len maloleté dieťa, ak je osvojiteľné a osvojenie je v jeho najlepšom záujme;
- záujemcovia o osvojenie musia byť zapísaní v zozname vhodných žiadateľov a sú povinní absolvovať prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť.
Pestúnska starostlivosť je forma štátom garantovanej a riadenej náhradnej rodinnej starostlivosti. Pestúni sú povinní vykonávať osobnú starostlivosť o dieťa v rovnakom rozsahu, v akom ju vykonávajú rodičia. Do pestúnskej starostlivosti je možné zveriť iba maloleté dieťa, ak je to v jeho najlepšom záujme.
Práva dieťaťa aj rodiča na kontakt sú ponechané. Počas pestúnskej starostlivosti sa počíta so stykom dieťaťa s pôvodnými rodičmi, pokiaľ to sleduje jeho prospech.
V prípade závažných záležitostí žiadajú pestúnski rodičia súhlas zákonného zástupcu dieťaťa (biologický rodič), prípadne rozhodnutie vydáva súd. Štát zabezpečuje pravidelné finančné príspevky pre pestúnov a deti podľa príslušného zákona.
Aké podmienky musia spĺňať muži a ženy, ktorí majú záujem o pestúnstvo alebo osvojenie? Je podmienkou aj uzavreté manželstvo, alebo to môžu byť aj slobodní ľudia?
Náhradné rodičovstvo: takto postupujte, ak chcete prijať do rodiny dieťa
Podmienky na osvojenie dieťaťa:
- manželský pár alebo jeden z manželov, napr. ak má žena svoje biologické dieťa a znovu sa vydá, jej manžel si môže, so súhlasom ženy, osvojiť jej dieťa;
- ak sú dvaja bezdetní manželia, obaja si osvojujú dieťa spolu;
- osvojiť si dieťa môže prípadne aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.
- Medzi osvojencom a osvojiteľom musí byť primeraný vekový rozdiel (čiže napr. 35-ročný muž si nemôže osvojiť 17-ročné dievča ap.) – posudzuje sa to individuálne.
Ako postupovať, ak si chcem osvojiť dieťa?
- na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny si podajú žiadatelia žiadosť,
- vyplnia dotazník, ktorý dostanú na úrade,
- doručia potvrdenie od lekára o svojom zdravotnom stave – zdravotná spôsobilosť vychovávať dieťa,
- doručia doklad o majetkových pomeroch – musia vedieť zabezpečiť potreby dieťaťa (nemôžu byť sami odkázaní na pomoc druhých).
Úrad si o žiadateľoch ďalej zabezpečí:
- odpis z registra trestov,
- správu o bytových, rodinných a sociálnych pomeroch (musia byť primerané na výchovu dieťaťa) – príde k nim návšteva z úradu do domácnosti,
- vyjadrenie mesta/obce o žiadateľovom spôsobe života.
Do 1 roka od podania žiadosti je potrebné, aby žiadatelia absolvovali prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť v rozsahu najmenej 26 hodín. Potrebný je aj písomný súhlas, že určený orgán si môže zisťovať, či nedošlo k zmene rozhodujúcich skutočností uvedených v žiadosti a v spisovej dokumentácii.
Príbehy zo života: DETI narodené v SRDCI
Špecifickejšou formou je profesionálne rodičovstvo. Čím je osobité?
Je to pracovnoprávny vzťah. Ide o to, že profesionálny rodič je zamestnancom detského domova, len deti vychováva vo svojom rodinnom prostredí.
Po splnení podmienok sa uchádza o pracovné miesto v konkrétnom detskom domove a detský domov má právo vybrať si, koho zamestná. Pre vykonávanie profesionálneho rodičovstva je potrebné spĺňať kvalifikačný predpoklad najmenej úplného stredného vzdelania s maturitou a absolvovať prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti.
Rozsah prípravy je 60 hodín, resp. 40 hodín, pokiaľ záujemca o profesionálne rodičovstvo spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad (Vyhláška Ministerstva školstva SR č. 41/1996 Z.z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov v znení neskorších predpisov).
Ak ide o dieťa, u ktorého sa prejavujú poruchy správania alebo o dieťa, ktoré je drogovo či inak závislé, môže vykonávať starostlivosť v profesionálnej rodine len fyzická osoba, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa a spĺňa osobitné kvalifikačné predpoklady a absolvovala prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti v rozsahu najmenej 40 hodín.
Skutočný príbeh: Príliš kľukatá cesta za šťastím
Aká je momentálna situácia na Slovensku? Je dostatok náhradných rodičov?
Záujemcov o náhradné rodičovstvo je dostatok, ale nemajú záujem o deti, ktoré sú v databáze vhodné a voľné do náhradnej rodinnej starostlivosti. Dôvodov je viacero, najčastejším je však vek detí.
Dnes je skôr voľných na osvojenie viac starších detí, a to je prekážkou. Preto by sme veľmi radi uvítali, ak by sa našli rodičia, ktorí dajú šancu aj starším deťom (2 – 6-ročným). Prípadne aj starším, alebo aj rómskym, či súrodencom.
Čo sa týka profesionálnych rodičov, záujem o to je, ale chýbajú kvalitní rodičia, ktorí spĺňajú všetky požiadavky detských domovov, nielen tie formálne.
Na koho sa môžu záujemcovia o niektorú z týchto foriem starostlivosti obrátiť, kde dostanú informácie?
Informácie môžu získať na úrade práce, sociálnych veci a rodiny, oddelení sociálnoprávnej ochrany deti a sociálnej kurately (žiadosť sa podáva na týchto oddeleniach v mieste trvalého bydliska) alebo na stránke www.nahradnarodina.sk.
Občianske združenie Úsmev ako dar poskytuje záujemcom o náhradnú starostlivosť kompletné sprevádzanie – od podania základných informácií, prípravy, až po prijatie dieťaťa. Pre jestvujúcich náhradných rodičov organizujeme aj pravidelné Kluby náhradných rodičov. Informácie možno získať na www.nahradnarodina.sk.