Ako dlho sa má prvák pripravovať do školy?

Mgr. Magdaléna Marcinčinová | 7. október 2021
prvák a domáce úlohy

Ako a či mu v tom pomôcť? – pýta sa nejeden rodič. Určite sa zhodneme na tom, že prvák nemá pri učení tráviť veľa času.

 Ak vezmeme do úvahy dĺžku pozornosti 7-ročného dieťaťa, čo je 7 – 10 minút, ideálne je, ak prvák príprave na vyučovanie nevenuje viac ako polovicu hodiny, a to už aj s prípravou pomôcok na nasledujúci deň.

Vzhľadom na realitu to môže byť niekedy problém, no práve prvotným vedením prváka k samostatnosti a zodpovednosti mu rodič môže pomôcť, aby dieťa pri učení netrávilo veľa času. Pýtate sa, ako to docieliť?

Pokúste sa držať týchto 8 bodov a prípravu do školy zvládnete : 

1. Doprajte dieťaťu čas na relax a oddych, keď sa zo školy vráti.

2. Trvajte na pravidelnom čase, v ktorý sa bude do školy pripravovať.
Neodporúča sa naťahovať čas učenia do večerných hodín, kedy sú už dieťa, ale i rodič unavení. Vhodné je stihnúť to do 17. hodiny. Na čase sa spočiatku môžete s dieťaťom dohodnúť, no vyžadujte od neho, aby dohodu dodržiavalo. Úspech docielite najmä pozitívnou motiváciou, akou môže byť napríklad to, že po učení sa dieťa môže ďalej hrať. 

3. Učiť sa stále na jednom mieste, ideálne pri vlastnom pracovnom stole.

4. Pri učení navoďte doma „študijnú“ atmosféru.
Aj vy alebo mladšie deti sa venujte niečomu podobnému ako učenie. Napríklad si čítajte knihu, lúštite krížovku..., aby vaše dieťa vnímalo, že nielen ono „sa musí učiť“.

5. Dohliadnite, aby si všetky pomôcky, knihy a učebnice váš školák pripravil ešte pred učením, aby ho to potom nerozptyľovalo. 

6. Nechajte dieťa najesť a napiť sa pred učením, ísť na WC, ak je to potrebné, nech sa nerozptyľuje.

7. Nechajte dieťa byť pri učení čo najsamostatnejšie, v prípade potreby ho môžete usmerniť alebo mu napomôcť, ale nechajte ho, aby riešenie našlo samo. Nič sa nedeje, ak nejakú úlohu nevie a nerozumie jej, radšej nech príde na správnu odpoveď samo, ako by ste mu ju mali povedať, či napísať. Odchod do školy bez úlohy by ale mal byť skôr výnimočnosťou ako pravidlom.

8. No a nakoniec, nechajte, aby si školák sám pripravil pomôcky a školskú tašku na nasledujúci deň. Prvé dni mu môžete ukázať, ako sa to robí, ukladať pomôcky do tašky podľa rozvrhu, no potom ho už nechať, nech to robí sám, aj za cenu, že niečo zabudne a bude na to upozornený. Všetko to formuje jeho samostatnosť.

Školu treba dieťaťu zatraktívniť 

Veru, niektoré deti treba na chodenie do školy „naladiť“ a docieliť tak, aby tam chodili rady. Čo by mohlo pomôcť vášmu žiačikovi-prváčikovi?

 • Každý deň mu doprajte pohyb na čerstvom vzduchu, cesta domov zo školy sa nepočíta.
 • Dajte mu priestor na hru. Nie je to až tak dávno, čo jeho jediná „práca“ bola hra. Môžete mu podsúvať také hry, ktoré môžu obohatiť to, čo sa v škole učia, rozšíriť to, nesmie to však vyzerať, že sa učí.
 • Nedovoľte, aby bolo vaše dieťa unavené z priveľkého počtu krúžkov.
 • O škole a učiteľoch hovorte vždy pozitívne.
 • Rozprávajte sa so svojím dieťaťom o tom, prečo je učenie dôležité, čo to prináša. Čím raz chce byť?
 • Zvoľte primeraný budíček, aby ste všetko v pokoji a pohode stihli a vyhli sa stresu. Skvelou pomôckou by mohli byť farebné hodiny s obrázkami, čo kedy ráno robíte, kým odídete do školy.
 • Zabaľte mu chutnú desiatu s prekvapením. Namiesto sladkostí a sladených vôd však zvoľte radšej ovocie a zeleninu.
 • Televíziu a tablet zaraďte radšej po učení ako odmenu, nie ako aktivitu pred spaním. Usilujte sa skôr o niečo, čo vaše dieťa upokojí, napríklad mu prečítajte rozprávku, povedzte príbeh z vášho života. Zaujímavou aktivitou, ktorá môže prejsť do každovečerného rituálu pred spaním, môže byť písanie denníka. Nielen dievčatá, ale i chlapci si môžu nakresliť, napísať, čo bolo v ten deň v škole super, čo ho potešilo, čo zaujímavé videl, zažil... Dieťa si môže k tomu vytvoriť aj vlastný slovník smajlíkov, značiek.... Neskôr to môže poslúžiť aj ako motivácia, keď sa mu do školy nebude chcieť ísť.
 • Ak prídu chvíle, že dieťa do školy nechce, motivujte ho niečím pekným, čo ho čaká cez víkend, rozprávajte sa o pekných zážitkoch zo školy.
 • Školskú tašku a oblečenie na nasledujúci deň by si mal školák pripraviť už večer, napríklad na stoličku. Spočiatku to robte spoločne.
 • Zabezpečte, aby vaše dieťa malo najmä počas školských dní dostatočný oddych, pre 6 – 10-ročné dieťa je to 10 hodín spánku. Trvajte na pravidelnom čase. Ak dieťa v tomto veku ide spať neskoro, veľmi negatívne sa to odzrkadlí na jeho aktivite v nasledujúci deň.
 • Ani neviete, ako veľmi svojmu dieťaťu pomôžete, ak s ním nebudete chodiť po škole, do triedy, do šatne. Necháte ho byť samostatné pri prezúvaní, balení, príprave pomôcok...

Každý rodič chce, aby jeho dieťa malo učenie sa a školu rado. Lebo keď je šťastné dieťa, je šťastný aj rodič... 

Milí rodičia, buďte predovšetkým POZITÍVNI a verte, že to bude nákazlivé. Pomáhajte svojim deťom, aby boli samostatné a zodpovedné. Často to chce viac námahu nás, rodičov, ako námahu samotných detí. No verte, že raz príde čas, keď sa vám za vynaloženú námahu poďakujú.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: