Ako často treba nechať dieťa vyhrávať?

Ako často treba nechať dieťa vyhrávať?
1.7.2016 v kategórii Dieťa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Nezaškodí, ak necháte občas dieťa predškolského veku pri hre vyhrať, ale nesmie vytušiť, že sa to deje zámerne. Ak by dieťa prišlo na to, že meníte pravidlá v jeho prospech, bude sa cítiť „podvedené“. Vyhrávať a vedieť niečo „najlepšie“ je pre jeho sebavedomie veľmi dobré. Ale musí sa naučiť byť aj dobrým porazeným. A tu je len jedna cesta – treba ho naučiť prehrávať.

Namiesto toho, aby ste nechali dieťa jednoducho vyhrať, môžete sa pokúsiť o nasledujúce alternatívy:

  • Nechajte dieťa štartovať o tri políčka pred vami a vysvetlite mu prečo: pretože tú hru nehralo ešte toľkokrát ako vy, alebo preto, že ste starší.
  • Uprednostňujte hry, pri ktorých ide o šťastie. Tie sú pre dieťa i dospelých rovnako férové. Ide o hry s kockou (Človeče, nehnevaj sa...) alebo kartové hry (Čierny Peter, kvarteto a pod.). Tieto hry si vyžadujú okrem šťastia i trochu koncentrácie. Práve tu sa nič nestane, ak vyhráte proti dieťaťu i vy. Ak by sa búrilo, prerušte na čas spoločnú hru. Pri ďalšej hre dostane opäť novú šancu.
  • Zahrajte sa hru: „Kto vie najlepšie prehrávať?“ Môžete usporiadať malé bežecké preteky, kedy raz vyhrá vaše dieťa a raz vy. Kto sa bude vedieť s porážkou najlepšie vyrovnať bez nadávok alebo plaču, vyhral. Aj tu môžete pokojne nechať dieťa občas vyhrať!
  • Hrajte i kooperatívne hry, ktoré nie sú zamerané na súboj – napríklad puzzle alebo hľadanie pokladu v záhrade, spoločné hry so stavebnicou alebo rolové hry (na lekára, učiteľku a pod.).