Ako často treba nechať dieťa vyhrávať?

Redakcia | 1. júl 2016
Ako často treba nechať dieťa vyhrávať?

Nezaškodí, ak necháte občas dieťa predškolského veku pri hre vyhrať, ale nesmie vytušiť, že sa to deje zámerne. Ak by dieťa prišlo na to, že meníte pravidlá v jeho prospech, bude sa cítiť „podvedené“. Vyhrávať a vedieť niečo „najlepšie“ je pre jeho sebavedomie veľmi dobré. Ale musí sa naučiť byť aj dobrým porazeným. A tu je len jedna cesta – treba ho naučiť prehrávať.

Namiesto toho, aby ste nechali dieťa jednoducho vyhrať, môžete sa pokúsiť o nasledujúce alternatívy:

  • Nechajte dieťa štartovať o tri políčka pred vami a vysvetlite mu prečo: pretože tú hru nehralo ešte toľkokrát ako vy, alebo preto, že ste starší.
  • Uprednostňujte hry, pri ktorých ide o šťastie. Tie sú pre dieťa i dospelých rovnako férové. Ide o hry s kockou (Človeče, nehnevaj sa...) alebo kartové hry (Čierny Peter, kvarteto a pod.). Tieto hry si vyžadujú okrem šťastia i trochu koncentrácie. Práve tu sa nič nestane, ak vyhráte proti dieťaťu i vy. Ak by sa búrilo, prerušte na čas spoločnú hru. Pri ďalšej hre dostane opäť novú šancu.
  • Zahrajte sa hru: „Kto vie najlepšie prehrávať?“ Môžete usporiadať malé bežecké preteky, kedy raz vyhrá vaše dieťa a raz vy. Kto sa bude vedieť s porážkou najlepšie vyrovnať bez nadávok alebo plaču, vyhral. Aj tu môžete pokojne nechať dieťa občas vyhrať!
  • Hrajte i kooperatívne hry, ktoré nie sú zamerané na súboj – napríklad puzzle alebo hľadanie pokladu v záhrade, spoločné hry so stavebnicou alebo rolové hry (na lekára, učiteľku a pod.).


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: