Aby bol diktát aj zábavou: Keď sa dieťaťu nechce doma písať diktát, buďte kreatívni
Diktáty sú pre školáčikov veľkou výzvou a často aj stresom. S nechuťou si sadajú k domácemu precvičovaniu, ale v tomto prípade platí - cvik robí majstra. Inšpirujte sa týmito hravými spôsobmi, ktoré sú vytvorené podľa typu učiaceho sa žiaka.
Určite si ešte spomínate na diktáty z vašich školských čias: diktovanie – písanie – kontrola. Týmto spôsobom sa píšu často diktáty aj dnes. Pre väčšinu detí únavné a nudné povinné cvičenie, pričom sa táto nechuť odráža často i v známkach.
Pomocou nasledujúcich cvičení môžete s dieťaťom precvičovať pravopis i doma celkom jednoducho a zábavnou formou. Vyhľadajte k tomu v obľúbených knihách vašich detí krátky text na diktát so 40 – 70 slovami podľa veku dieťaťa. Obmedzte na jedno popoludnie iba jednu formu precvičovania. Postupne ich môžete vyskúšať všetky.
Aby učenie nebolo mučenie: TAKTO pomôžete školákom
Zábavné diktáty - tipy, ako na to
1. Diktát na odpis pre vizuálny typ žiaka
Vaše dieťa dostane hárok papiera s textom diktátu. Ten musí prepísať na druhú stranu papiera po vetách. Tak si musí dieťa zapamätať krátke časti textu namiesto toho, aby ich len mechanicky odpisovalo.
2. Diktát z prehrávača pre auditívny typ žiaka
Vaše dieťa (alebo vy) pomaly prečíta a nahrá text diktátu na nahrávku. Potom si môže dieťa diktát samo vypočuť, po krátkych častiach textu zastaviť, text napísať a potom počúvať ďalej. Tak má možnosť písať diktát podľa svojho vlastného tempa.
ŠKOLÁCI: Ako sa učiť s deťmi tak, aby ich to bavilo
3. Diktát z dózy pre vizuálny typ žiaka
A ešte jeden tip pre žiaka, ktorý si veľa zapamätá z „videného“. Na toto cvičenie potrebujete prázdnu dózu, do ktorej na vrchnáku vystrihnete otvor. Dieťa teraz rozstrihá text diktátu na vety. Dieťa potom prečíta prvý papierik, zapamätá si text a vloží papierik do dózy. Potom napíše vetu naspamäť. Toto postupne urobí so všetkými papierikmi. Na konci vyberie dieťa z dózy všetky papieriky a starostlivo skontroluje to, čo napísalo.
4. Diktát „v behu“ pre motorický typ žiaka
Dieťa si položí text diktátu na vzdialenejšie miesto od stola. Môže poukladať na rôzne miesta v izbe aj papieriky z diktátu z dózy. Kým napíše kompletný diktát, bude sa pohybovať medzi svojím písacím stolom a rôznymi miestami v byte hore-dolu. Tento spôsob písania slúži aj na rozvoj pamäti, pretože si dieťa musí zapamätať časti textu, kým sa vráti k stolu.