13 tipov, ako môžu rodičia v rámci adaptačného procesu v škôke dieťa podporiť
foto: istockphoto.com
- Skúste prekonať prílišné obavy z toho, ako sa vaše dieťa bude správať, čo zvládne a čo nie. Váš strach môže dieťa vycítiť a samo bude neisté.
- Snažte sa postupne si vypestovať dôveru k učiteľkám tak, aby aj dieťa úprimne verilo, že je v najlepších rukách.
- Ak budete vnútorne pokojní a presvedčení o opodstatnenosti návštevy predškolského zariadenia, dieťa to bude vnímať podobne.
- Zaujímajte sa o činnosti, ktoré dieťa v škôlke počas dňa robilo, pýtajte sa na nových kamarátov, s ktorými sa hralo.
- Chváľte dieťa za každý malý pokrok, za peknú kresbičku, za samostatne odložené prezuvky, za zjedený obed.
- Sledujte pravidelne aktualizované informačné nástenky a pripravte dieťa k tomu, že zajtra pôjdu do divadla, na výlet, alebo si urobia deň “domácich” hračiek. Povzbudíte ho k tešeniu sa na nové zážitky.
- Ak má dieťa nejaký problém (plač, nechutenstvo, izolácia od kolektívu), obráťte sa na učiteľku, ktorá sa vynasnaží pomôcť vám, aj dieťaťu.
- Ak dieťa odmieta popoludňajší spánok, po dohode s učiteľkou, prineste mu obľúbený vankúšik alebo plyšovú hračku, niečo, s čím ľahšie zaspí, čo dôverne pozná z domu.
- Buďte dochvíľni a vyzdvihujte dieťa zo škôlky v pravidelnú dohodnutú hodinu.
- Zúčastňujte sa rodičovských združení, detských besiedok, dňa otvorených dverí a iných prezentácií materskej školy. Dieťa uvidí, že aj vy k materskej škole “patríte”.
- Vytrvajte v návšteve škôlky aj napriek možným adaptačným problémom, nečakajte zlepšenie hneď, dajte čas dieťaťu, sebe, aj učiteľkám.
- Hovorte o škôlke len pozitívnym tónom, dieťa sa tam bude tešiť, prekoná obavy a neistoty, ktoré ešte ani nie je schopné definovať.
- Adaptačný proces je náročný pre všetkých zúčastnených, ale vaša snaha a námaha nevyjde nazmar. Po určitom čase budete mať doma veselého a šikovného škôlkara.
Prečítajte si: Ja nechcem chodiť do škôlky!