10 zmien, ktoré vás pravdepodobne prekvapia, keď sa z vášho bábätka stane batoľa

Redakcia | 5. september 2023
10 zmien, ktoré vás pravdepodobne prekvapia, keď sa z vášho bábätka stane batoľa

Prechod z obdobia bábätka do fázy, keď sa stane batoľaťom, je obrovská zmena a prináša so sebou mnoho výziev.

Vaše dieťa rastie rýchlo a keď sa z bábätka stane batoľa, váš život sa zmení v mnohých ohľadoch. 

Tu je desať zmien, ktoré vám to priblížia:

  • Celý deň sa nezastavíte: Vaše dni budú plné nekonečného behania za vašim batoľaťom, od rána až do večera. Všetko, na čo si spomeniete, bude vaše dieťa robiť – otvárať rúru, liezť po schodoch, snažiť sa dostať k oknu...
  • Stanete sa bezpečnostným technikom: Budete musieť mať oči na stopkách  a uistiť sa, že  vaše okolie je bezpečné pre dieťa. To zahŕňa prípravu prostredia (napr. kryty do elektrických zásuviek, zábrany na okná..), neustále odstraňovanie nebezpečných predmetov z dosahu dieťaťu a kontrolu miestnosti pred tým, než vaše dieťa vojde.
  • Kuchyňa v chaose: Po každom jedle bude vaša kuchyňa vyzerať, ako keby ju práve postihla apokalypsa. Ovocie, zelenina, syr a iné potraviny budú rozptýlené po celom jej povrchu.
  • Výmena plienok bude náročná: Keď začne vaše batoľa konzumovať tuhú stravu, výmena plienok sa stane oveľa komplikovanejšou a nepríjemnejšou úlohou.
  • Budete čeliť agresii: Batoľa môžu byť agresívne, čo zahŕňa hryzenie, ťahanie za vlasy a udieranie. Toto správanie je normálne, pretože vaše dieťa ešte nerozumie pocitom iných ľudí.
  • Koniec vyloženým pekným veciam: Vaše batoľa nebude mať žiadnu úctu k vaším cenným veciam  a môže ich poškodiť alebo zničiť. Preto všetko čo je vám vzácne, schovajte!
  • Budete sa cítiť ako animátor 24/7: Ako rodič batoľaťa budete musieť neustále zabávať svoje dieťa aktivitami, ako sú čítanie príbehov, hranie sa, výlety do parku, plávanie a prechádzky.
  • Obmedzený čas pre seba: Vaša jediná šanca na oddych bude počas spánku vášho batoľaťa, ktorý bude vaším jediným časom na vykonávanie povinností a starostlivosť o seba.
  • Budete čeliť  jeho hnevu: Napriek vašej skvelej starostlivosti, ho pravdepodobne niekoľkokrát poriadne vytočíte, hlavne keď  mu obmedzíte pohyb  (napríklad ho dáte do kočíka alebo detskej stoličky), alebo mu nedovolíte robiť úžasnú aktivitu, ktorá vám nebude pripadať bezpečná (liezť na skriňu).
  • Vaša komunikácia sa bude zlepšovať: Čo je pozitívne, vaše batoľa začne lepšie komunikovať svoje potreby, či už je to potreba jedla alebo vyjadrenie nespokojnosti.
Život s batoľaťom je plný výziev, ale prináša nové radosti a budúce krásne spomienky. A aj keď sa vám môže zdať, že je to teraz ťažké, čas rýchlo ubehne a skôr, než si uvedomíte, budú vaše deti veľké. Preto si užite tento krásny čas! 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: