Prečo ešte nechodí?

Redakcia | 23. august 2023
Prečo ešte nechodí?

Naša čitateľka hľadá odpoveď na otázku, prečo jej 15-mesačná dcérka sama nechodí.

Som zmätená, pretože mojej dcérke sa ešte nechce chodiť. Má 15 mesiacov, a len s mojou pomocou urobí niekoľko krôčikov, inak je veľmi šikovná. Napriek tomu, že ju stimulujem ako viem, bez mojej ruky sa vôbec neodváži. Lekárka nás vyprevadila z ambulancie so slovami: „Veď chodí, doprajte jej čas“. Nemôžeme niečo zanedbať? 

Ako na prvé krôčiky?

Ak je vaša dcéra – ako píšete – šikovná (mám za to, že tým myslíte pohyblivá), nemáte sa čoho obávať. Ani váš pediater na nej nič chorobného nenachádza. To, že stále chodí s pridržaním, je určitý − nazvime to – návyk. Bolo by asi dobré, keby ste jej nedávali stále ňou vyžadovanú „pomocnú ruku“. 

Ako na to? V prvom rade upravte jej priestor pohybu (izbu, ap.) tak, aby mohla bez rizika úrazu spadnúť. Znamená to naložiť na rohy nábytku ochranné gule (dostať ich), obložiť rohy radiátora vankúšmi, ap. No a v tomto „priestore“ jej treba umiestniť hračky tak, aby sa k nim dostala v stoji, neskôr chôdzou. Spočiatku bude využívať pohyb ako je navyknutá – štvornožky ap., neskôr sa pozabudne a začne chodiť. S pádmi, potom bez nich. Niektoré deti začínajú neskôr chodiť, iné rozprávať. 

Netreba z toho robiť vedu, vaša detská lekárka určite postrehne, ak by išlo o nejakú poruchu. Deti sa vyvíjajú individuálne a nie vždy podľa nejakých presne stanovených štandardov. Niektoré deti začnú chodiť už okolo 9. mesiaca, zatiaľ čo iné až po 18. mesiaci alebo ešte neskôr.

Niekoľko vecí, ktoré by ste ešte mohli zvážiť:

  • Individuálny vývoj: Ako som už spomínal, každé dieťa sa vyvíja inak. Ak je vaša dcéra v ostatných oblastiach (napr. reč, motorika, sociálne interakcie) v norme, pravdepodobne je len otázka času, kedy začne chodiť.
  • Fyzický vývoj: Uistite sa, že vaša dcéra nemá žiadne zdravotné problémy, ktoré by mohli ovplyvniť jej schopnosť plynule chodiť. Ak máte obavy, mohli by ste zvážiť konzultáciu s ortopédom alebo fyzioterapeutom.
  • Bezpečné prostredie: Uistite sa, že domáce prostredie je bezpečné pre vašu dcéru, keď sa pokúša chodiť. Odstráňte všetky prekážky, ktoré by mohli spôsobiť pád, a zabezpečte, aby mala dostatok priestoru na skúšanie nových pohybových zručností.
  • Ponúknite motiváciu: Zabezpečte, aby mala vaša dcéra dostatok príležitostí a motivácie na pohyb. Hračky, ktoré sa pohybujú, alebo interaktívne hračky môžu byť dobrým spôsobom, ako ju povzbudiť k chôdzi.
  • Spoločenské interakcie: Hry s rovesníkmi alebo sledovanie iných detí, ako chodia, môže byť tiež motivujúce.
  • Pozitívne posilňovanie: Vždy pochváľte vašu dcéru, keď sa pokúša chodiť alebo keď dosiahne nejaký pokrok.
  • Pokračujte v konzultácii s odborníkmi: Ak máte stále obavy o vývoj vašej dcérky, neváhajte konzultovať sa s iným pediatrom alebo s odborníkom na vývoj detí.
Dôležité je spomenúť, že neporovnávajte vašu dcéru s inými deťmi. Každé dieťa je jedinečné a dosahuje míľniky vlastným tempom. Ak vaša dcéra v ostatných oblastiach vývoja prosperuje a je zdravá, pravdepodobne len potrebuje trochu viac času na to, aby sa cítila pohodlne pri chôdzi.


Kedy urobí dieťa prvé kroky?
Prečítajte si tiež:

Kedy urobí dieťa prvé kroky?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: