Prečo deti nereagujú, keď ich zavoláme

Elizabeth Pantley, preložila: Lucia Hrkútová | 7. Dec 2016
Prečo deti nereagujú, keď ich zavoláme

Stále musím opakovane volať na moje dieťa, kým zareaguje. Akoby malo v ušiach vatu. Prekáže mi, keď ma takto ignoruje. Ako dosiahnem, aby prišlo, keď ho zavolám?

Vaše dieťa nereaguje? Zmeňte sa vy!

Ak vaše dieťa vie, že najhoršie, čo sa môže stať, keď nezareaguje, je to, že bude musieť počúvať znova znova vaše volanie, je preňho jednoduché odignorovať vás. Pravdepodobne si zvyklo na to, že vaše volania nemusí brať až tak vážne.

Aspoň dovtedy, kým vaša tvár nedostane svetločervenú farbu, žily na vašom krku nevytŕčajú von na pol centimetra a voláte ho menom, ktoré má na rodnom liste (teda žiadna Terezinka, ale TEREZA!!!). Takže to znamená, že najprv musíte zmeniť svoje správanie vy, aby ste prinútili dieťa zmeniť to jeho.

Prečítajte si aj: Naše deti sú dobrí ľudia

Ak vás dieťa ignoruje, skúste túto metódu

Deti sa učia prostredníctvom skúseností. Ak dieťa zavoláte, ono sa neozve a vy ho opäť zavoláte, v skutočnosti ho učíte, aby vás ignorovalo. Postupujte nasledovne: Vizuálne lokalizujte svoje dieťa. Zavolajte ho iba raz.

Počkajte minútu-dve. Ak nezareaguje, choďte k nemu, zoberte ho za ruku a povedzte: „Keď ťa zavolám, očakávam, že prídeš.“ Potom ho odveďte na požadované miesto. (A ak sa vám to podarí urobiť raz alebo dvakrát pred jeho kamarátmi, zmena je garantovaná.)

 

Ignorujú vás deti? Akým ste pre nich vzorom?

Pozorujte, ako dospelí vo vašej rodine na seba volajú a ako reagujú, keď ich niekto volá. Je to tak, že ten, kto čosi chce, volá na toho druhého cez dve izby? A ten, čo ho volajú, zamrmle čosi ako „O chvíľu...“ a potom ho treba ešte zopárkrát zavolať, kým zareaguje?

Toto sú modely pre správanie našich detí. Zmeňme spôsob tejto komunikácie. Deti sa naučia hlavne to, čo dennodenne v rodine zažívajú. 

Prečítajte si aj:  „Škaredé“ slová a uštipačný humor u detí vo veku 3 až 5 rokov – čo s nimi?

Naše rady ako komunikovať s dieťaťom, ktoré ignoruje vaše zavolanie:

Chápme svoje deti

Zmeniť rýchlo jednu činnosť na inú môže byť pre mnohé deti náročné. Namiesto toho, aby ste zakričali: „Ihneď poď sem!“, skúste im dať najprv dve výzvy: „Terezka, o päť minút ťa budem potrebovať v kuchyni.“ O pár minúť neskôr: „Terezka, dve minúty.“ Potom: Terezka, teraz poď sem, prosím.“ V tomto momente počkajte minútu a ak dieťa nereaguje, choďte k nemu, zoberte ho za ruku a pokojne povedzte: „Keď ťa volám, očakávam, že prídeš.“

Dajte najavo, že  mu rozumiete

Vyjadrite pochopenie pre túžbu vášho dieťaťa pokračovať v hre. Potom by malo nasledovať jasné vyhlásenie a aktivita, ktorá smeruje k splneniu vašej požiadavky: „Stavím sa, že by si v bazéne zostal aj navždy, ale teraz je čas ísť. Tu je tvoja osuška.“

Šetrite si svoj hlas

Na volanie svojho dieťaťa použite malý zvonček alebo stopky z kuchyne. Povedzte mu, že keď bude počuť zvonček, má prísť skôr, ako narátate do päťdesiat. Po niekoľkých skúšobných kolách určte nejaký dôsledok, ak nebude reagovať na vaše výzvy, napríklad vylúčenie nejakej dobroty, ktorú dostanú všetci okrem neho – len mu tieto pravidlá férovo ozrejmite dopredu!

Mohlo by vás zaujímať:  Ako správne vychovávať deti?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: