Mama, ty si ma nevšímaš

Redakcia | 1. marec 2023
Mama, ty si ma nevšímaš

Dieťa má pri súrodencovi niekedy pocit, že už vás nemá len pre seba. Že prišlo o vaše dotyky, pozornosť, blízkosť... kvôli NEMU.

Narodenie súrodenca - konfliktná situácia?

Možno ste to zažili aj u vás doma. Po príchode ďalšieho súrodenca do rodiny sa aj pri vašej najväčšej snahe objavili výčitky staršieho dieťaťa - ty ma už nemáš rada. Psychologička Mária Tóthová Šimčáková konštatuje, že spoločným menovateľom konfliktov medzi súrodencami je boj o pozornosť rodičov a boj o veci. 

Často sa stáva, že dieťa, ktoré si myslí, že sa mu nevenujete, upriamuje na seba pozornosť nevhodným spôsobom. Deje sa tak často práve vo chvíli, keď máte bábätko na rukách, keď ho uspávate, dojčíte, alebo prebaľujete. Čo vidí dieťa? To, čo my nevnímame - dotyky, láskavosť, nosenie. Od nás počuje: "Veď ty už vieš chodiť sám, nemusím ťa nosiť..." Dieťa to interpretuje tak, že prišlo o pozornosť rodiča, ktorá mu patrila pred narodením súrodenca. 

Nevšímaš si ma: Mama má dve ruky

"Mama má dve ruky. Vo chvíli, keď sa venujeme bábätku, skúsme nájsť priestor aj na pohladenie jeho staršieho súrodenca, venujme sa mu," odporúča psychologička. Mali by sme si vyhradiť aj špeciálny čas len pre neho a venovať sa mu naplno.

Zaujímavé je, že druhorodené alebo treťorodené deti nevnímajú príchod nového súrodenca konfliktne, pretože vždy tam bol niekto, už keď prišli na svet. U prvorodených detí a jedináčikov, ktorým pribudol súrodenec, je táto situácia zložitejšia. 

  • Myslíme si, že súrodencom dávame rovnako. Vnímajú to tak aj naše deti?
  • Boj o pozornosť vzniká medzi súrodencami aj v staršom veku, čo vtedy cítia?
  • Láska sa nerozdeľuje, ale znásobuje sa. Ako to ukázať deťom?
  • Ako reagovať na súrodenecké hádky?
  • Ako viem byť spravodlivým rodičom ak mám viac detí?
  • V akých situáciách môže byť dieťa viac citlivé?
Tipy a odborné rady vám ponúka Mária Tóthová Šimčáková vo videu o súrodeneckej rivalite. Nájdite si chvíľku a pouvažujte, čo môžete zmeniť a ako môžete skúsiť rozlúsknuť niektoré otázky, ktoré možno práve doma riešite. VIDEO si môžete pozrieť TU.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: