Fľaša, alebo hrnček?

27.8.2011 v kategórii Batoľa, autor PaeDr. Dagmar Baluchová, foto: istockphoto.com

Vziať do ruky pohár a napiť sa – aké jednoduché. Skúste to ale naučiť niekoľkomesačné dieťa, ktoré má svoju hlavu a všetky vaše pokusy ignoruje!

Vziať do ruky pohár a napiť sa – aké jednoduché. Skúste to ale naučiť niekoľkomesačné dieťa, ktoré má svoju hlavu a všetky vaše pokusy ignoruje!

Je vaše dieťa dojčené, alebo pije umelé mlieko? Vypije toho veľa, alebo ste naopak vďačná za každú kvapku, ktorú do neho dostanete? To všetko sú dôležité otázky, ktoré hrajú pri učení pitia z hrnčeka svoju úlohu.

Dojčené deti často pri prechode z materského mlieka na tuhú stravu odmietajú pitie z fľaše, ale i z hrnčeka, aj keď má náustok. Dôvodom pochopiteľne je, že sú zvyknuté na mamin prsník (a tomu sa predsa nič nevyrovná). Technika sania z prsníka je úplne iná ako z fľaše so sosákom, alebo dokonca z hrnčeka. Preto dojčeným deťom môže (ale nemusí) trvať dlhšie, než akceptujú nejakú inú „nádobu“, než je mama. 
 
Možno vám pomôžu a nácvik uľahčia naše nasledujúce tipy.

Kedy?

Presná veková hranica, kedy je potrebné s hrnčekom začať, neexistuje. Je však vhodné ponúkať dieťaťu alternatívy už od šiestich mesiacov, teda v dobe, kedy sa začína s príkrmami. V 7.-8. mesiaci by už trénovanie pitia malo byť samozrejmosťou. Niektoré deti síce svoj prvý hrnček chytia a už nepustia, ale väčšina potrebuje mať pre tréning správny čas, správnu nádobu a správny nápoj v nej, o dobrej nálade a šikovnej „učiteľke“ ani nehovoriac. Môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov, pokým bude vaša snaha odmenená úspechom.

Správna voľba

Ani malý, ani veľký; ani ľahký, ani ťažký, ani... Tak aký vlastne by mal byť hrnček, s ktorým nacvičíte pitie? Z praktických dôvodov by mal „cvičný“ hrnček byť?

• Umelohotný – sklenený alebo porcelánový radšej nie,
• Pekný farebný – ale nie príliš, aby dieťa neodvádzal od pitia,
• Ľahký – aby ho dieťa udržalo samé aj plný,
• S dvomi uškami – bude sa drobčekovi lepšie držať než bez nich alebo len s jedným,
• S náustkom – ide to i bez neho, ale jednoduchšie to bude s náustkom.

Ako na to?

Prsník – lyžička + fľaša – hrnček s náustkom či sosákom – hrnček so slamkou alebo úplne bez pomôcok. Asi takto sa dá jednoducho znázorniť postup od prsníka k samostatnému pitiu. Každé dieťa je ale iné a od mamičky vyžaduje viac či menej trpezlivosti a vynaliezavosti.

Aby vaša snaha slávila úspech čo najskôr:

• Dbajte na to, aby dieťa malo pitie vždy poruke,
• Pripomínajte dieťaťu potrebu piť, ponúkajte mu pitie,
• Sami pred dieťaťom pite z hrnčeka, upozorňujte dieťa na to, čo robíte...,
• Chváľte dieťa za každý vypitý hlt,
• Pokiaľ dieťa hrnček aj fľašu vytrvalo odmieta, na nejaký čas prestaňte a skúste to zase o pár dní/týždňov,
• Počas prvých mesiacov „výuky“ dajte dieťaťu hrnček na zoznámenie sa, ale nedovoľte, aby si ho plietlo s hračkou. Musí chápať, že je určený len na pitie,
• Pokiaľ dieťa po napití používa náustok hrnčeka ako hryzadlo, odoberte mu ho a ponúknite hračku, ktorá je na to určená.

Koľko a akých tekutín?

Materské mlieko obsahuje 87% vody, a preto dojčené dieťa iné tekutiny vôbec nepotrebuje. Aj vo veľmi teplom počasí či pri horúčke je najlepšie pokryť potrebu tekutín práve materskýkm mliekom. Nedojčeným deťom a dojčatám starším ako 6 mesiacov môžete podávať niekoľkokrát denne okrem mlieka aj iný nápoj. Ideálnym nápojom je čistá voda, skúsiť môžete aj nesladené detské čaje alebo neriedené ovocné či zeleninové šťavy.

Spotreba tekutín je u detí, rovnako ako u dospelých rôzna, ale rodičia musia ustriehnuť, aby dieťatko nebolo dehydrované. Trojmesačné bábätko by malo denne vypiť asi 800 ml tekutín, 6-mesačné 1 000 – 1 100 ml, 9-mesačné asi 1 250 ml a ročné batoľa asi 1 300 ml (ale i viac) tekutín, samozrejme vrátane mlieka a tekutých príkrkmov (napr. polievky).

 Tip Mama a ja:

Škola hrou funguje i v tomto prípade. Skúste svoje dieťa motivovať k tomu, aby učilo piť z hrnčeka svoju obľúbenú plyšovú hračku alebo bábiku. Pokiaľ „dá napiť“ aj vám, nikdyk neodmietnite a pochváľte ho.