DO YOU SPEAK ENGLISH, BABY?

DO YOU SPEAK ENGLISH, BABY?
10.1.2019 v kategórii Batoľa, autor Magdaléna Marcinčinová, foto: istockphoto.com

Najlepší vek na osvojenie si cudzieho jazyka je podľa vedeckých výskumov do desiateho roku života. Najlepšie je začať už vtedy, keď sa dieťa učí prvý, teda materinský jazyk.

Naozaj, už bábätká sú „ideálnymi žiakmi“ na výučbu cudzieho jazyka. Výskumy dokazujú, že práve v tomto veku, majú deti vrodenú schopnosť osvojiť si pravidlá akéhokoľvek jazyka, pričom táto schopnosť v dospelosti zaniká. Detská myseľ  je ako špongia, ktorá dokáže prirodzene „nasať“ podnety z okolia.

Dôvod, prečo si deti tak ľahko osvojujú cudzí jazyk, je ten, že pri učení používajú rovnaké časti mozgu ako tie, ktoré kontrolujú nevedomé činy. Preto sa ľahšie učia slová, frázy, prirodzene sa na nich „lepia“ pravidlá.

Už 12 až 14-mesačné dieťa je schopné zopakovať slovo

Nebojte sa aj v takom ranom veku začať naňho hovoriť oboma jazykmi: „To je macko! Teddy bear!“ Dieťa veľa pochopí aj z intonácie a keď bude väčšie, automaticky sa mu v pamäti vynorí, čo kedysi dávno počulo. 

Čoraz bežnejšie sú tiež dvojjazyčné rodiny, v ktorých sa deti úplne prirodzene učia súčasne dva (niekedy i tri) jazyky. Tento prístup považujú za veľmi vhodný pre malé deti aj odborníci. Výskumy ukázali, že deti majú v sebe prirodzenú schopnosť rozlišovať  kontrasty medzi jazykmi. Vo viacjazyčných rodinách z detí prirodzene vyrastajú bilingvisti. 

Aké výhody majú deti, ktoré sa učia cudzí jazyk v detstve?

1. Sú kreatívnejšie.

2. Ľahšie riešia problémové situácie.

3. Sú úspešnejšie v štandardizovaných testoch. 

4. Ľahšie sa učia ďalšie cudzie jazyky. 

5. Majú veľkú šancu na úspech v dospelosti.

6. Sú otvorenejšie pre komunikáciu s inými ľuďmi a pre spoznávanie nových kultúr.

Vedeli ste...?

Dieťa do 5 rokov je schopné naučiť sa hovoriť až 5 cudzími rečami! 

Chcem začať s angličtinou, ČO MÁM ROBIŤ?

Keď začínate s angličtinou už od skorého detstva máte tieto možnosti:

  • Prirodzené domáce prostredie 

Rovnako, ako deti učíte materinskému jazyku, učte ich aj cudzí jazyk. Slová, frázy, ktoré učíte v materinskom jazyku, povedzte občas v angličtine, opakujte to pri rôznych bežných situáciách:

Ďakujem! – Thank you!, Prosím. – Please., Ideme spať! – We go to sleep! Už 12 až 14-mesačné dieťa je schopné zopakovať cudzie slovo. Dieťa veľa pochopí aj z intonácie a keď bude väčšie, automaticky sa mu v pamäti vynorí, čo kedysi dávno počulo.

  • Rozprávky 

Rozprávky, ktoré čítate v slovenčine a sú dostupné aj v angličtine, môžete obmieňať, dôležitá je práca s ilustráciami. Pomôcť môžu aj maňušky na prsty alebo celé dlane. 

Rozprávky, ktoré deti rady pozerajú v slovenčine, prehrávajte aj v angličtine. Youtube ponúka viacero oficiálnych verzií rozprávok s peknou anglickou výslovnosťou (napríklad prasiatko Peppa – Peppa Pig)

  • Piesne 

Sú skvelým nástrojom, ako deti učiť angličtinu. Zvoľte buď anglické piesne, alebo kombinované s materinským jazykom. (Five Little Monkeys Jumping On The Bed, Incy Wincy Spider)

  • Ukazovačky 

Piesne, pri ktorých sa deti hýbu, znázorňujú, čo spievajú, sú tiež veľmi vhodné. Ak dieťa vysloví slovo a aj si ho ukáže, zapája viacero zmyslov, čím je vyššia pravdepodobnosť, že si ho osvojí natrvalo (Head, Shouders, Knees and Toes – Hlava, ramená, kolená palce).

  • Kurzy

Pre rodičov a deti existujú kurzy angličtiny. Sú vedené v malých skupinách dvojíc rodič – dieťa, a to zvyčajne raz týždenne. Náplň stretnutí sa odvíja od veku dieťaťa, no vždy predstavuje veselý spôsob osvojovania si angličtiny. Spoločná aktivita predstavuje ideálnu možnosť prehlbovať puto medzi rodičom a dieťaťom.

Výhodou je, že takýto kurz si môžete so svojím dieťaťom nezáväzne vyskúšať zdarma vo vašom meste alebo v blízkom okolí. Informácie o takýchto kurzoch sú dostupné na internete. Určite stoja za vyskúšanie a sú dobrou investíciou.

Ak dieťa neprejaví záujem o angličtinu hneď, nevzdávajte sa

Chce to čas. Nestresujte seba ani drobca tým, že „predsa tú angličtinu bude potrebovať v živote a nemôžete to nechať tak“. Žiaden nátlak ani stres. Dieťa potrebuje cítiť, že o nič nejde a že v podstate je to len hra a zábava. Len tak v ňom vypestujete záujem, a nie odpor, ktorý sa v neskoršom veku môže objaviť s drilovaním slovíčok. 

Čo sa v detstve naučíš...v škole ako by si našiel

Je dokázané, že deti, ktoré už počas predškolského veku „privoňali“ k angličtine, si ju oveľa ľahšie osvojujú v škole. Nie je totiž pre ne úplne neznámym jazykom. Navyše, mnohé kultové postavičky z rozprávok a filmov, ktoré sa deťom páčia, v origináli hovoria práve po anglicky.

Odborníci preto odporúčajú, aby sa už škôlkari venovali angličtine niekoľko hodín v týždni, napr. v škôlke, alebo hrou doma (anglické pexeso). Je váš syn športový nadšenec? Pozrite si spolu webovú stránku jeho obľúbeného zahraničného klubu, prečítajte si životopis hráča, ktorého obdivuje. Na zahodenie nie je ani návšteva kina, kde si deti pozrú rozprávku v angličtine.

Hoci sa to spočiatku môže zdať ako sci-fi, dá sa to. A preto – dávajte deťom šancu „nasávať“ angličtinu vôkol seba. Určite vás prekvapia, ako im to pôjde.

ZDROJ: https://www.kumon.co.uk, http://brainblogger.com, www.sciencedirect.com, https://helendoron.sk