Ako najlepšie zvládnuť obdobie negativizmu?

Redakcia | 28. Feb 2017
Ako najlepšie zvládnuť obdobie negativizmu?

Obdobie vzdoru a negativizmu je prirodzenou súčasťou vývinu každého dieťaťa.

Vaša otázka:
Môj synček má 14 mesiacov a už počas tehotenstva zažil 8 mesiacov stresu. Jeho otec na mňa často kričal, hádali sme sa a denne prežívala som strach, napätie, čo zrejme pocítil aj synček v brušku, pretože som sa začala od 5. mesiaca otvárať a hrozil mi predčasný pôrod. Nakoniec všetko dobre dopadlo, malý sa narodil v termíne a ja som začala žiť u rodičov. Vychovávam ho s láskou a od obdobia, kedy začal vystrájať a presadzovať si svoje, si akosi neviem rady. Je stále trucovitejší a snaží sa veci si vydobýjať stále viac agresívnym správaním. Nechcem na neho kričať, lebo kriku si v brušku zažil už dosť. Poraďte mi spôsob, ako riešiť situácie, keď ma začne štípať, hrýzť, dupať nohou? Je lepšie si to nevšímať, či rázne zakročiť?

Obdobie negativizmu patrí k zdravému vývoju dieťaťa

Na Vašu otázku odpovedá prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.: Pre vývoj dieťaťa je charakteristické, že v dobe medzi prvým a tretím rokom života (vek batoľaťa) začína obdobie negativizmu. Prednedávnom dobručké usmievavé dojča sa stáva pohyblivým„živým striebrom“,  je všade, všetko je zaujímavé.

No a začína obdobie, počas ktorého si dieťa zanovito presadzuje svoje, odmieta jesť, keď mu jedlo núkame, plačom sa ho dožaduje, keď sme mu ho vzali. Naschvál bude chytať a hádzať o zem veci, ktoré mu zakazujeme a bude sa ich domáhať násilnými spôsobmi.

Ak mu nevyhovieme, bude si tĺcť hlavu o zem a zúrivo kopať nôžkami. Skrátka – kde sa podelo to naše dobré zlato?! Treba povedať, že nikde – to dobré dieťa je tu. Ono si len v tomto kritickom veku začalo uvedomovať seba samé a hľadá si svoje miesto a postavenie v spoločnosti („svorke“), ku ktorej prináleží. 

Môžeme si to dobre uvedomiť, ak si všimneme správanie sa zvieracích mláďat (psíčat, mačiat, vĺčat) medzi sebou. Ich hry sú náznakmi boja, útokov, zápasov. Vytvárajú tak ich hierarchiu – postavenie v svorke. Tak isto si deti vytvárajú postavenie ako súrodenci a ešte viac v kolektíve – škôlke.

Prečítajte si: Ako zabrániť vzdorovému správaniu dieťaťa?

„Bojovať“ s takto sa prejavujúcim batoľaťom je veľká chyba. Naším „víťazstvom“ potlačíme jeho sebavedomie a môžeme nepriaznivo ovplyvniť jeho vývoj. Najlepšie zareagujeme na demonštratívne reakcie, že nezareagujeme vôbec, prípadne sa pokojne dieťaťu prihovoríme, akoby nič.

Na druhej strane je nesprávne tolerovať útočnú agresivitu voči rodičovi. Rázne „nie!“ od všetkých prítomných členov rodiny je úplne namieste. Po uplynutí tohto obdobia sa naše dobré dieťa opäť vráti – pokojné a sebavedomejšie.

Prečítajte si: Láska je viac ako slovo: 5 spôsobov vyjadrenia lásky podľa Garyho Chapmana

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: