Sprievodca budúcej mamičky: Čo všetko budete potrebovať v prvých mesiacoch dieťatka?

Redakcia | 19. november 2018
Sprievodca budúcej mamičky: Čo všetko budete potrebovať v prvých mesiacoch dieťatka?

Narodenie bábätka je veľkou udalosťou v živote rodiny. Viete, čo všetko bude potrebovať vaše dieťatko potrebovať v prvých mesiacoch?

V prvom rade vašu lásku a starostlivosť. Rodíme sa ako nedokonalé bytosti, ktoré potrebujú opateru a lásku najbližších. 9 mesiacov v brušku si mamička vytvára s bábätkom vzťah a jeho narodením sa len prehlbuje.

Budúca mamička sa "uhniezďuje"

Viete o tom, že tehotná mamička prechádza prirodzenou fázou „hniezdenia“? Je  to inštinktívna príprava na prijatie bábätka. Budúce mamičky zariaďujú domácnosť na príchod nového člena, nakupujú výbavičku a všetko potrebné na to, aby sa bábätku v novom svete dobre žilo. 

Čo všetko budete potrebovať pre bábätko?    

Oblečenie pre bábätko: 

 • 4 body (veľkosť 62 a vyššie)
 • 4 dupačky alebo kombinézy (veľkosť 62, 68 a vyššie)
 • poštolkové nohavičky
 • 3 páry ponožiek
 • 2 ľahké bavlnené čiapočky
 • 2 pyžamká 
 • spací vak (v spacom vaku je bábätkám teplo a cítia sa bezpečne)

Kočík

Na trhu sú dnes dostupné rôzne varianty dvoj až trojkombinácii kočíkov. Je len na vás, koľko ste ochotné investovať. Dôležitá je veľkosť vaničky, skladnosť kočíka a hlavne jeho bezpečnosť. Viac o výbere kočíkov TU

Pri výbere myslite aj na príslušenstvo ku kočíku. Tašku na kočík, teplú deku, fusak na zimu, rukávnik na kočík, ktorý ohreje ruky v zime.  sieťku proti hmyzu a plášť do dažďa. 

Nezabudnite na vajíčko! Pokiaľ si vybriete dvojkombináciu, vajíčko do auta si budete musieť prikúpiť. 

Ak dieťa chcete nosiť:

Dnes je trendom bábätka skôr nosiť, ako voziť. Na výber máte opäť veľa možností od ergonomických nosičov až po šatky na nosenie.

Postieľka:

 • Hniezdo do postieľky
 • Obliečky
 • Nepremokavá podložka pod plachtu
 • kvalitný matrac

  Materiály by mali byť prírodné, ideálne bavlna v tlmených farbách. Pripravte bábätku priestor na spanie, v ktorom sa bude cítiť bezpečne.  K bábätku sa vám zíde aj prenosná vysielačka. Využijete ju nielen doma, ale aj na cestách. 

Prebaľovanie:

Na prebaľovanie bábätka si môžete vyhradiť priestor v spálni, alebo v detskej izbe. Je dôležité, aby bol pre bábätko bezpečný, tz., aby sa z neho, keď bude väčiše neprekotúľalo a nespadlo. Je možnosť zakúpiť si aj prebaľovací pult.

Plienky: Jednorázové alebo látkové, podľa preferencií mamičky. 

Odporúčame vám obstarať si aspoň 10 ks bavlnených plienok. Oceníte ich napr. pri utieraní  slín alebo vygrckaného mliečka z tváre dieťatka a pod. 

Na utieranie zadočka zvoľte radšej čistú vodu, ako vlhčené obrúsky. Tie sa vám však určite zídu, ak nie ste s bábätkom doma. Je možné, že budete musieť vyskúšať viacero značiek, bábätká s citlivou pokožkou môžu zareagovať vyrážkami. Všetky potrebné veci pre bábätko si budete nosiť so sebou v taške.   

Pokožku pri prebaľovaní ošetrite krémom, alebo púdrom. 

Vanička, alebo vedierko na kúpanie:

Kúpanie bábätka je rituálom, tak sa na neho pripravte. Okrem vaničky budete potrebovať teplomer, osušku, kozmetiku na ošetrenie pokožky, krém na zadoček, oblečenie.

Teplota vody by mala byť okolo 37 oC.

Prvé kúpanie
Prečítajte si tiež:

Prvé kúpanie

Príprava na dojčenie 

Dojčenie je priordzený spôsob výživy pre bábätko. Niektorým mamičkám sa mliečko spustí hne=d po narodení bábätka, iné sa s dojčením trochu vytrápia. Dôležité je si uvedomiť plusy, ktoré dôjčenie prináša nielen pre bábätko, ale aj pre mamičku. 

V prvých dňoch po pôrode si doprajte oddych, aby si telo oddýchlo. V prípade potreby je dobré využiť možnosť poradiť sa s laktačnou sestrou priamo na oddelení v pôrodnici. 

Dôležitá je aj správna výživa (na podporu laktácie si môžete v lekárni zakúpiť rôzne prípravky)  a  starostlivosť o bradavky. 

Prvé mesiace s bábätkom sú o vzájomnom poznávaní a hľadaní

Okrem všetkých praktických vecí, bude mamička potrebovať najmä veľa trpezlivosti. Nie všetko možno pôjde ľahko, ale neskôr sa vám dieťaťtko odmení. Čo potrebuje najviac je vaša láska, ostatné sa naučíte za pochodu....

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: