Koľko stojí bábätko?

Redakcia | 21. May 2019
Koľko stojí bábätko?

Cesta k vlastnému dieťatku niečo stojí. Celkové výdavky závisia hlavne od nárokov budúcej mamičky. Tvoria ich platby za nadštandardné vyšetrenia či zdravotnícke služby, ktoré nie sú hradené zdravotnými poisťovňami. Spolu ide o sumu, ktorá sa ráta na stovky eur. V tom lepšom prípade.

Asistovaná reprodukcia nie je zadarmo 

Pri pároch, ktoré nemajú inú možnosť, ako využiť služby niektorého z centier asistovanej reprodukcie, to platí o to viac. Tí musia investovať nemálo peňazí skôr, ako vôbec majú akúkoľvek garanciu, že sa rodičmi naozaj stanú. Cena za jednotlivé cykly IVF sa pohybuje od 100 až do 3000 eur. A podobne ako všetky tehotné ženy musia čeliť viacerým výdavkom v gynekologických ambulanciách, ale aj mimo nich.

Základ hradí poisťovňa

Celý rad lekárskych úkonov zahŕňa napríklad pravidelné vyšetrenie moču, meranie krvného tlaku, hmotnosti či vaginálne vyšetrenie, ktoré sú zároveň bežnou súčasťou tehotenských prehliadok. Na každej prehliadke sa v závislosti od štádia gravidity vykonáva gravidometria, kontrolujú sa ozvy plodu (srdiečka), hmotnosť plodu, jeho pozícia, prietok krvi pupočníkom aj CTG, ktoré u nás rovnako hradia zdravotné poisťovne. V ich réžii sú takisto aj jednorazové vyšetrenia, na ktoré ma tehotná žena nárok – 3 x ultrazvuk, meranie nuchálnej translucencie počas 1. ultrazvuku, orálny glukózový tolerančný test (skríning tehotenskej cukrovky), PAPP-A krvný test (skríning na Downov syndróm), AFP krvný test (skríning vrodených vývojových chýb), kultivácia z pošvy na prítomnosť streptokoka skupiny B, 2 x stomatologické vyšetrenie, EKG, opakovaný krvný obraz (dôraz na zistenie anémie) a opakované krvné testy na rôzne ochorenia. 

Nadštandardné vyšetrenia za stovky eur

Niektoré budúce mamy sú ochotné pre vyšší komfort investovať ďaleko nad rámec základného balíčka vyšetrení. Pri rizikových tehotenstvách a tehotných ženách nad 35 rokov je absolvovanie niektorých platených vyšetrení žiaduce. Jedným takým je aj napríklad morfologický ultrazvuk, pri ktorom je možné odhaliť anatomické anomálie plodu.

Stojí v priemere 60 eur. Pomocou neinvazívneho prenatálneho vyšetrenia z krvi matky sa dajú zistiť chromozómové poruchy plodu. Medzi najspoľahlivejšie neinvazívne prenatálne testy patrí PrenaTest®. Tri najčastejšie trizómie prítomné po narodení – Downov syndróm, Edwardsov syndróm a Patauov syndróm určuje s 99,9%-nou presnosťou. Cena tohto testu sa začína od 270 eur.  Bežne sa tieto poruchy zisťujú odberom plodovej vody (amniocentézou), ktoré plne hradí zdravotná poisťovňa, táto metóda je však invazívna a nie veľmi príjemná, s istými rizikami. Spomienkou na bábo v brušku je záznam na DVD nosiči z 3D alebo 4D ultrazvuku, stojí v priemere 50 eur.

Zdravá strava nie je lacná

Kvalitná a pestrá strava by mala byť v tehotenstve samozrejmosťou, ovocie a zelenina v biokvalite, čerstvé mäso z overených zdrojov, kvalitné čerstvé ryby však patria k drahším potravinám. Ďalšou položkou sú výživové doplnky. Dávka vitamínov pre tehotné sa môže vyšplhať na 30 eur (zhruba na obdobie 3 mesiacov).

Kurzy pre tehotné 

Nepovinnou výdavkovou položkou tehotnej ženy je investícia do získania praktických informácií na predpôrodných kurzoch. Prinášajú informácie a detaily o blížiacom sa pôrode a starostlivosti o novorodenca. Približná cena takýchto kurzov sa pohybuje na úrovni od 40 do 150 eur. Špeciálne cvičenia pre tehotné ženy stoja od 5 eur na hodinu a ponúkajú správne a bezpečné cviky pre budúce mamy. 

Tehotenské oblečenie a kozmetika

Zdanlivo zanedbateľná, no potrebná položka. Najmä pri rýchlo rastúcom brušku je nové oblečenie nevyhnutnosťou, a tak budúce mamičky siahajú po špeciálnej spodnej bielizni, nohaviciach, šatách, tričkách či kabátoch pre tehotné. Výdavky na ne sa pohybujú od 100 eur po násobne viac, podľa možností rozpočtu. Kozmetika je podobnou kapitolou, cena za špeciálne krémy či oleje na strie je minimálne 50 eur.  

Na výbere pôrodnice záleží

Priestor, v ktorom privediete svoje dieťa na svet, hrá dôležitú úlohu. Rozhodujúcim kritériom pre výber pôrodnice by mala byť poskytovaná lekárska starostlivosť daného zdravotníckeho zariadenia. Za nadštandardné služby poskytované v nemocniciach sú považované náklady na zazmluvnenie pôrodníka či výdavky za nadštandardnú izbu alebo predpôrodnú miestnosť, ktoré môžu súhrnne predstavovať až 500 eur.

Nadštandardná, ale vyhľadávaná služba

Zdanlivo nepotrebný materiál môže byť prvým darom pre bábätko. Reč je o kmeňových bunkách obsiahnutých v pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka či v placente. Ich zloženie je neopakovateľné. Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sa totiž štandardne používajú pri liečbe hematologických a onkologických ochorení ako sú leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, získané aj dedičné poruchy imunity či metabolických ochoreniach. Slovenskí lekári majú v tejto oblasti dobré skúsenosti s podaním vlastnej aj súrodeneckej pupočníkovej krvi. Spoločnosť Cord Blood Center vydala už desiatky jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré boli použité pri liečbe závažných ochorení. Suma za odber sa pohybuje od 690 Eur.

kolko stoji babatko

Celková suma?

Spočítané všetky položky sa šplhajú k takmer päťtisícom, celková suma totiž predstavuje 4730 Eur, ak sú započítané náklady aj na cyklus IVF v rámci asistovanej reprodukcie. Bez nich je suma pre tehotnú ženu (ktorá otehotnela prirodzenou cestou) minimálne 1730 Eur, čo predstavuje takmer dve priemerné mzdy na Slovensku  a takmer štyri minimálne mzdy  na Slovensku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: