Babätkovské špecialitky: Novorodenci rozpoznajú vôňu svojej mamy

Babätkovské špecialitky: Novorodenci rozpoznajú vôňu svojej mamy
23.5.2019 v kategórii Bábätko, autor Alžbeta Řeháková, foto: istockphoto.com

Sú typické len pre bábätká. Chránia ich, umožňujú im zdravo sa vyvíjať a nás len utvrdzujú v tom, aký geniálny nástroj ten ľudský organizmus vlastne je...

Fontanela

Ide o väzivové spojenie na hlavičke bábätiek tam, kde sa spájajú kosti tvoriace lebku. Všetky deti majú na hlave takéto miesta. Jedno, tzv. veľká fontanela, je umiestnené nad čelom a uzatvára sa okolo 18. mesiaca veku dieťaťa. Dokáže ju nahmatať aj rodič, je to akýsi mäkký vankúšik, kde dokonca môžete cítiť pulzujúcu krv. 

  • Veľká fontanela má dôležitú úlohu už pri pôrode. Zaisťuje totiž určitú pružnosť lebky, čo pomáha pri priechode hlavičky pôrodnými cestami.
  • Elasticita lebky má nemalý význam i pri pádoch na hlavu. Pružná lebka ľahšie odolá nárazu a do určitej miery chráni mozgové tkanivo. Na to sa ale, samozrejme, nemožno spoliehať a pádom na hlavu je potrebné predchádzať zvýšenou opatrnosťou rodičov.
  • Veľká fontanela umožňuje i rýchle vyrovnávanie krvného tlaku v oblasti hlavičky.
  • Najväčší význam má však pre zdravý rast mozgu. 

Pri nedostatočnej hydratácii je veľká fontanela prepadnutá a na hlavičke dieťatka môžeme nahmatať priehlbinku. 

Ďalšou je tzv. malá fontanela. Nachádza sa v záhlaví, má trojuholníkový tvar a uzatvára sa okolo 6. mesiaca života dieťatka. Nie vždy je u dieťatka hmatateľná. Na hlavičke sú ešte ďalšie 4 menšie fontanely. Sú však také malé, že býva aj pre lekárov problém nahmatať ich a bežne ani nebývajú vyšetrované. Uzatvárajú sa okolo tretieho roku veku dieťaťa.

Pupočná šnúra

V brušku spájala mamičku s bábätkom, aby mohlo dostávať okysličenú krv i potrebné živiny a zároveň bolo zabezpečené odvádzanie odpadových látok a odkysličenej krvi. Odstrihnutie popočníkovej šnúry dostáva často, ako výnimočnú úlohu pri pôrode, novopečený otecko. Pupočný pahýľ, ktorý ostáva novorodeniatku, ako spomienka na fyziologické puto s mamou počas tehotenstva, zväčša do 3 až 4 týždňov odpadne. Dôležitá je však starostlivosť oň.

Donedávna ho mamičky potierali a dezinfikovali liehom. Možno aj vám to ešte vytrvalo odporúča svokra či staršia sestra. Pokojne im povedzte, že to už dnes neplatí! Pupček sa nepotiera liehom, udržiava sa čistý a nechá sa zaschnúť bez našich zásahov. Ak je znečistený močom alebo stolicou, prípadne jeho mokvavé okolie sa umyje (prípadne otrie) vodou a jemne utrie plienkou. Neprekrývajte pupček plienkovými nohavičkami!Práve preto, aby sa do neho nedostali moč a stolica, treba plienku zapnúť pod pupčekom. Ak však spozorujte na konci pupčeka hnis či začervenanie, kontaktujte svojho pediatra. 

POZOR! Môže sa vám stať, že spozorujete mierne zakrvácanie po odpadnutí pupočného pahýľa. V takom prípade nie je dôvod na obavy, zväčša nastáva po odpadnutí chrastičky v pupku. Dieťatko už z neho nemôže vykrvácať, spojenie je uzavreté. 

Plač

Je spôsob, akým s nami deti komunikujú. Plačú, pretože k tomu majú nejaký dôvod, nemusí to byť vždy len hlad či mokrá plienka. Keďže ešte nemajú vyvinutú termoreguláciu, môže im byť napríklad zima alebo teplo, alebo nemajú pohodu pri ležaní, pozrite sa, či nemajú pod telíčkom skrčenú plachtu. A niekedy je drobčekovi iba smutno. Dajte mu svojej láskyplnej náruče, koľko sa mu žiada.

V prvom roku ho noste, čičíkajte, venujte mu svojej prítomnosti toľko, koľko potrebuje. V žiadnom prípade ho tým nerozmaznáte, iba mu dáte jasne najavo, že je tu mama i ocko, na ktorých sa môže kedykoľvek spoľahnúť. 

Úbytok na hmotnosti

Po narodení novorodencom klesne hmotnosť, ide o fyziologický jav. Väčšina detí stráca počas prvých piatich dní po pôrode asi jednu desatinu svojej pôrodnej hmotnosti. Počas nasledujúcich piatich dní ju však získajú späť. O päť až desať dní už začínajú rásť. Takže sa nebojte toho, ak drobci ihneď nezačnú priberať.  

Automatické pohyby a reflexy

Najzreteľnejšie reflexy dojčiat sú hľadací, sací a hltací. Napokon, hľadací reflex ste zrejme zažili už na pôrodnej sále, keď vám novorodeniatko položili na hruď a ono si bez najmenších pochybností našlo váš prsník a začalo sať (alebo sa o to aspoň pokúšalo).

Jedným z raných reflexov, ktoré ste možno tiež obdivovali už v súkromí izby pôrodnice, je úchopový reflex. To prekvapenie, akou silou vás drobček chytil za prst. Moment, kedy si rodič priam magicky uvedomuje vznikajúce puto a obrovskú zodpovednosť za šťastný život toho malého uzlíčka v perinke.  

Viete, že...

Sací reflex je automatický, ak mu dáte do ústočiek prst, tak ho tiež bude „cuckať“, takže to nie je znak toho, že by bolo dieťa hladné. 

Zaujímavé je, že novorodenci bezpečne rozpoznajú vôňu svojej mamy medzi inými ženami. Mama je pre dieťa výnimočná bytosť.