18. týždeň tehotenstva

18. týždeň tehotenstva
18.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 18. týždeň od poslednej menštruácie a 16. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod  21cm   a váži 230g.

Plod je stále v ohnutej polohe, koža je tenučká, zvráskavená, pretože chýba podkožný tuk. Plod má vyvinuté obličky, ktoré úž fungujú. Prehĺta plodovú vodu  a močí do plodovej vody. Vyvinuté sú už aj pohlavné orgány, žalúdok, črevá, vnútorné ucho. Počuje tlkot matkinho srdca, vyvíja sa čuch. Začínajú sa formovať pľúcne mechúriky – alveoly. Začínajú sa formovať hlasivky a kresba na rukách. V ďasnách sú vytvorené zárdodky mliečnych zubov a tvoria sa zárodky trvalého chrupu.

Telesné zmeny u ženy

Zvyšovanie hmotnosti je namieste, avšak žiadne extrémne prírastky nie sú vhodné. Už v tomto období môžete pozorovať zmeny na koží. Okrem striíí sa môžu vytvárať drobné cievne zmeny, hlavne na ramenách, tzv. pavúčikovité névy. Po pôrode zvyčajne miznú. Pohyby plodu už začínajú cítiť hlavne druhorodičky. Prvorodičky cítia pohyby o niečo neskôr. V tomto období vplyvom hormonálnych zmien sa môžu vytvárať pigmentové škvrny na tele, hlavne na častiach vystavených priamemu slnku. Tie môžu, ale nemusia po pôrode ustúpiť, preto je vhodná ochrana proti priamemu slnečnému žiareniu. Hormóny môžu ovplyvniť aj štruktúru vlasov. Tie môžu byt suchšie lámavé, ale môže byť prítomné aj zvýšené mastenie.

Občasné bolesti v podbrušku môžu byť dôsledkom  zväčšujúcej  sa maternice a jej ťahom na svaly  a okolité štruktúry. V každom prípade je potrebné konzultovať s vašim gynekológom.

Vyšetrenia

Už by ste mali mať k dispozícií výsledky vyšetrení naberaných v 16. týždni tehotenstva. Ak boli hodnoty alfaproteínov zvýšené alebo znížené, lekár vám odporučí amniocentézu- odber plodovej vody na vyšetrenie. Odber sa robí v nemocnici, za sterilných podmienok, pod kontrolou ultrazvuku. Viac Amniocentéza.

Životospráva ženy

Doprajte si oddych, veľa spánku. Začínajú problémy so spánkom. Je vhodné nájsť si vhodnú polohu tak, aby netrpela chrbtica. Chôdza je dôležitá jednak kvôli pobytu na vzduchu, kvôli udržiavaniu fyzickej kondície ale aj pre lepší spánok.

Vyhýbajte sa slaným jedlám. Soľ udržiava v tele tekutiny, zvyšuje krvný tlak.
Vhodným cvičením pre ženu v tomto štádia tehotenstva je joga.