Všeobecne o dojčení

MUDr. Monika Antošová | 18. marec 2019
Všeobecne o dojčení

Všetko, čo potrebujete vedieť o dojčení.

Všeobecne o dojčení

Starostlivosť o novorodenca zahŕňa množstvo úloh, avšak jednoznačne prvenstvo patrí dojčeniu. Dojčenie je jedinou ideálnou výživou pre deti. Chráni dieťa pred infekciou, je pohodlné pre matku, je vždy poruke, je základom citovej väzby medzi dieťaťom a matkou. Dojčením matka nielenže dáva dobrý zdravotný a psychický základ svojmu dieťatku, ale zároveň chráni svoje zdravie a v neposlednej miere znížuje finančné náklady nastarostlivosť o dieťa. 

Prečo je dojčenie výhodné

 • Materské mlieko je vždy k dispozícii, bez prípravy, má primeranú teplotu a svojim zložením najviac vyhovuje potrebám dieťaťa.
 • Jesterilné a svojou sterilitou a imunologickými vlastnosťami priaznivo ovplyvňuje osídlenie čreva prospešnými baktériami. Svojimi protilátkami chráni dieťa pred črevnými ale aj inýmiinfekciami. Vytvára harmonický vzťah medzi matkou a dieťaťom.
 • Dojčené deti sú zdravšie a bystrejšie ako deti živené umelým mliekom.  Materské mlieko podporuje rozvoj mozgu.
 • Materské mlieko je lacnejšie ako umelé mlieko.
 • Dojčené deti majú menej často infekcie dýchacích ciest, zápalov stredného ucha a hnačiek.
 • Ak sa v rodinevyskytuje alergické ochorenie, potom prejavy alergie u dojčených deti sa posúvajú do neskoršieho obdobia a sú menej výrazné (ekzém, astma, alergická nádcha).
 • U dojčených deti je rozvoj civilizačných chorôb v dospelosti nižší (arterioskleróza, cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, infarkt, celiakia, autoimúnny zápal štítnej žľazy).
 • U dojčených deti sa menej často vyskytuje SIDS – syndróm náhleho úmrtia dojčaťa.
 • U matiek, ktoré dojčili, sa menej často vyskytuje rakovina prsníka a vaječníkov, reumatické ochorenie kĺbov. Ak žena dojčila svoje dieťa do 1 roku života, znížuje sa riziko rakoviny prsníka o 11%. Ak ho dojčila do 2 rokov života, potom sa udáva zníženie rizika rakoviny prsníka až o 25 %.
 • Mliečnu žľazu pokladáme za imunologický aktívny orgán, ktorý prostredníctvom mlieka zabezpečuje správny vývoj imunity. Hlavne kolostrum – mlieko prvých dní, obsahuje obrovské množstvo imunologicky aktívnych látok.

Postup pri dojčení 

Ako začať

Dieťaby sa malo priložiť k prsníku už na pôrodnej sále. To ale závisí od mnohých faktorov. Najneskôr by sa ale dieťa malo priložiť do 2 hodín po pôrode.Základným predpokladom je, aby dieťa malo vyvinutý hľadací, hltací a sací relex.

Postup

 • Pred dojčením si matka umyje ruky, bradavku a dvorec a urobí krúživým pohybom ľahkú masáž bradavky,dieťa priloží k prsníku, (nie prsník k dieťaťu). Dieťa by malo byť preložené k prsníku pohodlne, jednou rukou, druhá ruka podopiera prsník tak, aby dieťa malo voľný priestor pre nos. Najprv podráždi hornú peru dieťaťa bradavko, ak dieťa otvorí ústa, vsunie prsník do úst dieťaťa tak, aby bradavka bola uprostred dutiny ústnej a pery obopínali dvorec.
 • Prsty pridržiavajúce bradavkuby mal byť v tvare písmena C, nie cigaretový štýlPrvé dni sa odporúča dojčiť 5-7 minút a až keď sa bradavka otuží, predlžujeme dojčenie na 10-15-20 minút. Dieťa si neskôr určí potrebu samo.
 • Je nešťastné prvé dni po pôrode nechať dieťa na prsníku dlho. Dochádza k bolestivým trhlinám bradavky, niekedy spojených až s krvácaním, čo často vedie k prerušeniu dojčenia.
 • Dieťa po narodení vážime po každej dávke, doma samozrejme nie. Prvé dni vypije dieťa 5-10ml na dávku, koncom prvého týždňa je to 400-450 ml mlieka za 24 hodín.Zvyčajne prestávky medzi pitím sú 2-3 hodiny, počet dojčení by mal byť okolo 8 za 24 hodín. Dieťa si prestávky robí samo a vyžiada si dojčenie podľa hladu.Nie je však správne kŕmiť dieťa celý deň po polhodine alebo po jednej hodine.V šiestom týždni  života má zvyčajne dieťa pevný stravovací režim.Najväčším stimulom pretvorbu mlieka je pravidelné vyprázdňovanieprsníka saním dieťaťa.Požívanie cumlíka má negatívny vplyv na dojčenie. Technika sania z cumlíka a technika sania z prsníka je odlišná. Keďže technika sania z cumlíka je ľahšia, dieťa dá nabudúce prednosť cumlíku.

Z ktorého prsníka dojčiť

Dojčenie striedavo, vždy iba z jedného prsníka sa odporúča neskôr, aby dieťa dostalo nielen predné ale i zadné mlieko, ktoré je sýtejšie. Pre jedno dieťa spravidla postačuje množstvo mlieka vytvárané v jednom prsníku, ponúknite však počas prvých týždňov pri každom dojčení aj druhý prsník. Väčšina dojčiat uprednostňuje jeden z prsníkov.

Následky nesprávneho priloženia

 • poškodené, popraskané  bradavky
 • bradavky sú bolestivé, môžu krvácať
 • následkom nedostatočne vyprázdneného prsníka je bolestivé zdurenie častí alebo celého prsníka
 • pri zdurenom a tvrdom prsníku je zdanlivý nedostatok mlieka dieťa nesaje a tým prsníky tvoria menej mlieka, dieťa je nepokojné žiada viacmlieka,odmieta sať, plače – nepriberá

Kedy sa nesmie dojčiť alebo kontraindikácie dojčenia

Dôvody u dieťaťa

 • U zdravého novorodenca takéto stavy nie sú.
 • U novorodenca s narušeným zdravím určí vždy ošetrujúci lekár, či je možné alebo nie je možné dojčiť.
 • Pri výskyte metabolických ochorení (fenylketonúria, galaktozémia dieťa nevie spracovať živočíšne mlieko, preto sa dojčiť nesmie).
 • Pri niektorých ochoreniach dieťa z dôvodu anomálie tváre (ťažké rázštepy podnebia, nevyvinuté nosové priechody) dieťa nemôže byť dojčené, môže ale dostávať odstriekané materské mlieko.

Dôvody u matky

 • Infekčné ochorenia v štádiu krvného rozsevu ( sepsa) sú dôvodom na ukončenie dojčenia.
 • Bežné infekcie dýchacích ciest nie sú dôvodom na prerušenie dojčenia, matka by mala dôkladne dodržiavať zásady hygieny a nosiť rúšku na tvár. Žltačka typu A, B,C pri dôkladnom dodržiavaní hygieny u matky nemusí byť dôvodom prerušenia dojčenia.
 • Nesmie sa dojčiť pri tuberkulóze, prebiehajúcich ovčích kiahňach u matky, pri laktačnej psychóze, 24 hodín po vyšetrení počítačovou tomografiou (CT).

Problémy pri dojčení

Tvrdé, zdurené, bolestivé, niekedy aj začervenalé ložiská

Sú následkom nedostatočného vyprázdnenia prsníka. Je potrebné dieťa nadojčiť práve z postihnutého prsníka, počas dojčenia jemne masírovať postihnuté miesto, prsník vyprázdniť úplne. Ak z druhého prsníka nevysaje dieťa celý obsah, je potrebné ho odstriekať. Niekedy je prsník tak tvrdý, že dieťa nedokáže sať. Preto je potrebné predtým trochu mlieka odstriekať, prsník zmäkne a dieťa ho dokáže uchopiť ústami. Dôležité je striedať polohu matky počas spánku, aby tlak mlieka v prsníkoch nepôsobil stále na to isté miesto.

Bolestivé, krvácajúce bradavky

Sú následkom neprávnej techniky, ale aj následkom príliš dlhého cmúľania prsníka prvé dní popôrode, keď laktácia ešte neboladostatočná. Na urýchlenie hojenia bradaviek pomáha, keď si matka natrie bradavky trochou odstriekaného mlieka. Môže sa používať aj kalciová masť s epitelizačným účinkom, samozrejme mimo dojčenia. Neodporúča sa umývanie bradaviek mydlom, pre vysúšanie a zníženú odolnosť kože.

späť na začiatok