Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Pohyby rúk u 7 mesačného dieťaťa

    , Autor:

    U môjho 7 mesačného dieťaťa pozorujem už asi mesiac nezvyčajné pohyby rúk a nie som si istá, či je to v poriadku. Malý neustále akoby brnká po predmetoch, nielen po hračkách, ktoré sa točia ale aj po všetkom ostatnom, brnká po svojom ušku, po ústach, škrabká plachtu v postieľke a pod. Vie si hračky aj normálne uchopiť, prekladať z rúčky do rúčky, či nimi búchať o seba či o zem, ale nerobí to často. Viac vyhľadáva hračky, ktoré sa točia. Chcela som sa opýtať či sú tieto pohyby v tomto období vývinu v poriadku, alebo sa mám niečoho obávať? Viem, že takéto pohyby môžu byť aj príznakom autizmu, aj keď je príliš skoro na nejakú diagnostiku. Inak dieťa má očný kontakt, reaguje na meno, je vnímavé ku svoju okoliu. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ste vnímavá matka. Nikedy ak deti stále maú v okolí rôzne hračky, ktoré vyudzujú zvuk na príklad, niekedy skôr neprirodzený, alebo sa im púšťa detská televízia, tak sú prestimulované a vždy niečo musia robiť. Zvážte, či to u vás tak nie je. Na druhej strane deti v tomto veku objavujú svet, vzhľadom na obmedzený pohyb objavujú to, čo je v ich blízkosti: najprv pusinku, časti ela a vetko v okolí, čo pri kontakte napríklad vyludzuje tiež nejaký zvuk, tak to vyhľadávajú. Dieťatko sledujte, prípadné nejasnosti konzultujte s lekárom v poradni. Uvedené príznaky by som v žiadnom prípade nepreceňovala a nestavala na nich podozrenia z neakej diagn'pzy.