Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nevie sa sam posadit

    , Autor: lucia-3

    Dobry den,
    nas syn ma 13 mesiacov a stale sa sam nevie posadit. Stvornozkuje uz 3 mesiace aj beha okolo stolika alebo s tlaciacim choditkom ale este stale sa sam neposadil. Je to normalne ? Ked ho posadim do priestoru tak ma chrbatik pekne vystrety a pekne sedi ale nevie sa potom dat na stvornozky ani zo stvornoziek do sedu. Jedine v kociku alebo vo vanicke ked sa pritiahne rukami tak si sedka
    vopred dakujem za radu

    Lucia

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vývin v provom roku vedie k tzv. Vertikalizácii teda postaveniu jedinca. Má to rôzne vzorce, tôzne odchylky, nie vždy sú chorobné. Dieťa sa zväčša posadí, keď začne štvronožkovať ide to cez prevalenie sa na jednu stranu. Ak je však je motorický vývin v poriadku - čo sa zdá, že je lebo robí to, čo dieťa v jeho veku robiť má- tak ešte vyčkajte, možno sa mu podarí posadiť sa pri štvornožovaní. Posadenie tak ako ho popisujete, pridŕžaním, viac namáha chrbát. Ak by ste mali obavy, konzultujte lekára, či by nebolo vhodné poslať dieťatko na rehabilitáciu.