Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Sed, lezenie a prevracanie očiek

    , Autor: matuska840

    Dobrý večer, prosím vás, môj synček bude mať tento týždeň 9 mesiacov a ešte sa vôbec nevie sám otočiť na bruško ani na chrbátik, otáča sa iba na boky. Posadiť sa nevie vôbec, iba ak sedieť s oporou, bez opory okamžite padá na podložku. Lezenie je zatiaľ také, že po hodine na brušku prejde len nejakých 20 cm dozadu, čo sa mu podarí potisnúť sa ručičkami. Je to normálny vývoj vzhľadom na jeho vek alebo sa mám obávať, že sa vyvíja pomalšie? Viem že kamarátkam už deti v jeho veku lezú a sedia pekne. A ešte sa chcem opýtať, hlavičkou kýva hocikedy doľava doprava a často prevracia očkami, teda pozrie sa tak hore, že mu je vidno iba belko oka a žmúri pritom, robí to hocikedy počas dňa alebo aj pri kojení keď zaspáva. Je to nejaký vývojový problém?Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Rôzne pohyby očkami ako ich popisujete sa vyskytujú, ale treba ich prebrať s lekárom, ideálne, keby ich aj videl.
    Psychomotorický vývin je u každého dieťaťa individuálny. Priemerne by dieťa vo veku vášho dieťaťa malo pretáčanie z chrbátika na bruško ovládať, aj späť a tiež zvyknú liezť a začínajú sa posadzovať. Ale odchýlky sú časté. Mali by ste chodiť pravidlene do poradne a na vývin dieťaťa sa lekár pýta, tak je potrebné s ním všetko prebrať. Niekedy je dobré včasné odoslanie na neurologické vyšetrenie a cvičenie.