Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • držanie hlavičky

    , Autor: petra-32

    Dobry den pani doktorka.Chcem vas poprosiť o radu.Nasa dcerka ( zajtra 3 mesiace) je velmi aktivna.v lahu na brušku krásne dviha hlavičku, začína sa sama pretacat na brusko,docahuje hračky,cuca si rucicku a neustále sa ťahá do sedu.v poslednej dobe som si vsimla že ak ju nosime na rukach v polohe tzv.klokanka,to znamená tvarickou pozerá do priestoru, chrbatikom sa opiera o moj hrudnik pricom rukou podopieram zadoček - nema hlavičku vôbec vzpriamenu...akoby pozerala do zeme.proste je zhrbena.z bočného pohľadu ma chrbticu v tvare C.Chrbatikom sa síce opiera ale hlava aj pliecka smeruju dolu.ak ju motivujeme hračkou ani tak ju nezdvihne.v inych polohach nosenia má chrbticu rovnú a hlavičku drží pekne aj keď ju musime podopierat. Ešte ju nemá takú pevnú. Samozrejme, že sme ju prestali nosiť v tejto polohe.u ortopeda v 6 týždňoch bolo všetko v poriadku,taktiež u obvodnej lekárky. tá nam radila čo najviac dávať na brusko,aby si trenovala chrbatik.Pani doktorka, chcem sa preto poradiť s vami,ide len o slabe krčné svaly, pričom sa to upravi neustálym davanim na bruško?Nastane vzpriamovanie keď bude mať pevný chrbatik? Alebo treba cvičiť špeciálne cviky, prípadne navštíviť odborníka? Ide len o nevhodnu polohu nosenia? Teraz ju nosime v klbku aby mala hlavičku opretu.Ešte dodam,ze pôrod bol bezproblémový. Dakujem velmi pekne za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    nosenie v klokánku má byť obmedzené časovo a jej poloha ako ju popisujete je podľa mňa pre tento vek primeraná, naozaj nevie ete hlavičku držať v priestore vzpriamenú, Všetky ostatné prejavy psychomotorického vývoja s pre daný vek v nome, Vzhľadm na to, nie je dôvod si mysliť, že by v niečom zaostávala a potrebuje cvičenie.