Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nespokojny

    , Autor: nate17

    Dobry den pani doktorka. Mame podozrenie ,ze nas syn(2r 9mesiacov) ma zvlastne spravanie. Uz ako 10 mesacny vedel povedat par slov a taktiez zacal chodit. Vyvojovo dost napreduje. Problem je,ze sa nevie uvolnit,stale poskakuje,pobehuje obcas ma vykyvy nalad. Najhorsie je ze nam nerozprava. Hundre si nieco ale nerozumne slova a ked nejake povie tak len polovicne alebo opacne napr: nepovie vlak ale ka. Navstivili sme psychologicku poradnu,kde nam povedali ze maly je v poriadku(v tom case nehovoril volec,bolo to v maji tohto roku). Zili sme v Anglicku,takze z malym rozpravam aj anglicky co ho viac zaujima ako slovenstina. Sme si isty ze do toho vsetkeho nastalo aj obdobie vzdoru,maly partnera bije co chapem,ze dost na mna ziarli. Maly nema zaujem sa s nami hrat,nie je schopny si sadnut a pocuvat nas a vobec nema zaujem sa ucit slovicka a vyslovnost. Inac je velmi sikovny. Hyperaktivita bola vylucena. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Každé dieťa je individualita, má svoju povahu, individuálny vývoj a schopnosti. Niečo je piemer a existujú mnohé odchýlky. Vaše dieťatko iste veľmi vníma zmenu prostredia, bilinguálnu výchovu. Nič z toho však nemôže byť príčinou chorobného vývinu.
    dôležité je dieťa sledovať, venovať sa mu, neteba ho v tomto veku zaujať na dlhšiu dobu, stačí sa s ním venovať nejak činnosti, ktorá vyžaduje sústedenie cca 5 minút / napr. Čítanie obrázkovej knihy/ radšej viackrát za deň. postupne uvidíte ako vývin napreduje, čo sa vie naučiť, komunikovať. Pokiaľ uvidíte veľké rozdiely oproti iným deťom, poraďte s s lekárom a ten vás odošle na konziliárne vyšetrenie, napríklad psychiatrické