Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 9 mesacne dieta-psychycky vyvoj

    , Autor: mia-b

    Dobry den, mam 9 mesacnu dcerku, ktora je po motorickej stranke velmi aktivna, uz od 6 mes sama sedi, od 7 lozi, teraz uz chodi okolo nabytku. Starosti mi vsak robi to, ze sa nevie/nechce nic naucit. Ucim ju dat papa, urobit moja, tap-tap atd, no ona nic z toho nechce urobit. Neukazuje prstekom ani skratka nic ine, co uz deti v jej veku robia. Zaroven je od narodenia velmi nervozna, nevydrzi ani minutu sama, nebavia ju ziadne hracky. Vsetko co vezme hned aj zahodi a s mrncanim sa po mne vesia. Ked ju vezmem na ruky, nevydrzi ani tam a zas chce ist hned dole. Cele dni ma umrncane, hoci som pri nej a venujem sa jej. Je taketo spravanie v poriadku? Nemoze mat nejaky problem, ked ju nedokazeme nic naucit a pri nicom nevydrzi? Narodila sa v riadnom termine sekciou z dovodu polohy KP. Dakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to pravdepodobne náročné dieťa, určite to súvisí s jej povahou, ale nepovedala by som, že sú to chorobné prejavy. V žiadnom prípade sa nesnažte upokojovať ju sledovaním televízie alebo ukazovaním ipedu alebo telefónu a rôznych hier a rýchlych obrázkov idúcich za sebou. Veľmi to zhoršuje psychický vývin dieťaťa.
    Trpezlivo je ukazujte obrázky, hračky, pomenovávajte ich. Č as ukáže, ktorým smerom sa vývin dieťatka bude uberať.