Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nereaguje na meno

    , Autor: adrkom

    Dobry den pani doktorka. Moj 8.mesacny syn nereaguje na meno. Z10 pokusov mozno 2-3 krat. Mam aj pocit ze on vseobecne nereaguje na hlas lebo ked sa k nemu prihovaram pozera vsemozne dookola ale ked zafixuje na dlhsi cas moju tvar tak sa pozera ze rozpravamhlavne ked mu robim opicky. Ale na druhej strane ked niekto vojde do miestnostia nieco povie hned sa otoci ale ked sa mu prihovara ked od tej osoby otoci hlavu tak nereaguje na prihovaranie. Vysetrenie sluchu je negativne. Proste otoci sa len ked on chce ale vacsinou nie. Potom co ma trapi je to ze sa nesmeje nahlas. Vyska od radosti ale jemne nahlas sa zasmeje len ked sa blaznime. Inac sa len usmieva. A len teraz nedavno zacal hovorit baba ale aj to kdesi do steny a kazdy den to povie asi len raz niekedy ani raz proste uplne malinko hovori nejake hlasky vacsinou len krici prdka ustami a huuuka a to dokaze robit dlho tiez mi to nepride normalne. Robit tapy tapy sa nechyta ale vie kyvat papa.Inac je to zive dieta. O mesiac sme objednani na neurologiu ale len tak cakat mi nerobi dobre. Co si o tom myslite?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ste veľmi pozorná mamička a všeto sledujete. To je super. Správanie detí sa však líši, jednak medzi deťmi, jednak podľa veku. Na správanie majú vplyv rôzne okolnosti, prostredie, hluk a podobne. Podľa vašich informácií dieťa určite počuje, ale nereaguje vžd primerane na zvuk. Možno ho v danej chvíli zaujem niečo iné. Ajkeby ste šli k neurológovi skôr, neurýchlite vývin dieťaťa ani prejavy komunikácie. Neurológ vám iste povie výsledok svojho vyšetrenia ale vývin dieťatko postupuje v čase , vy ho budete sledovať, stimulovať, omunikovať s ním alen postupne zistíte, ako reaguje, akú má povahu a aj prípadné odchýlky od bežného vývoja. Všetko chce čas a pezlivosť, treba dieťatko sledovať, stimulovať ale nerobiť z niektorých prejavov predčasné závery ani sa nepodložene obávať o dostatočný psychomotorický vývin. Radujte sa z dieťatka, užívajte si komunikáciu s ním a čas vetko ukáže.