Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Predčasniatko

    , Autor:

    Dibrý deň,
    synček má 13 mesiacov (11,5 korigovane). Narodil sa akútnou sekciou. Mal ľahkú hypotóniu. Teraz sám sedí, lezie (špičkami von), sám postaví a chodí popri nábytku. Jeho fyzioterapeutka povedala, že jeho plazenie je nezrelé a vraj celkovo po motorickej stránke zodpovedá 7.-8. mesiacu. Vojtovu metódu sme nemali, len 1 cvik, ostatné len baby gymnastika. Neurologička nás už vyradila, len tomuto hodnoteniu zo strany fyzio nechápem. Je to až také zlé? Naozaj zaostáva? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem sa presne vyjadriť, fyzioterapeutka ho pozná, cvičí s ním a sleduje ho. Systém vzpriamovania, teda spôsob ako sa dieťa z ležiaceho tvora stane tvor chodiaci má určité vzorce, postupné činnosti, ktoré fyzioterapeuti ovládajú a hodnotia. Teda podľa týchto vzorcov môže byť dieťatko na úrovni 7-8 mesiac. Na druhej strane vývin dieťaťa nie je priamočiary a u každého prísne individuálny daný mnohými okolnosťami, napríklad aj pôrodom. Z môjho pohľadu a skúseností, pohyblivosť a úroveň, ktorú popisujete je v tomto veku / aj bez korekcie/ úplne bežná, nepovažujem ju za zaostávanie a nie je známkou žiadneho oneskoreného vývinu.