Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ročny syn sa plazí no nelozí

    , Autor: mersy

    Dobrý den, moj ročny syn bol od narodenia psychomotoricky trocha pozadu začal sa pretačat v 8 mesiacoch, na 4 sa dal v 10. a sadol si v 11.tich. Problem je že odkedy sa dal na štyri sa len plazí ako tuleň. Teraz ma rok dokaže sa postavit pri nabytku no taktiež nedokaže prekladat nožky prava- ľava. Pri plazení sa da na štyri často sa hompaľa no ked sa chce presunút sa len ťaha nepreklada ručky. Dávam ho na koberec alebo posteľ aby mal odpor pod nohamy no stale nelozí. Je normalne že dieta v jeho veku nema zakodovaný zakladny reflex chodenia a prekladania nožičiek? Ako možem podporit lozenie?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to síce troška oneskorený vývin ako sama udávate, ale takýto vývin pozorujeme pomerne často. Základný reflex chodenia má dieťa bezprostredne po narodení, stráca ho a všetko sa musí znova naučiť, takže chodenie nie je založené na reflexe. postupne sa pri postavení okolo nábytku začne pohybovať, podobne ako pravdepodobne v jednej chvíli začne liezť. pravdepodobne má slabšiu spodnú časť trupu a silnejšie horné končatiny. Určite je možné ísť na fyziatricko rehabilitačné oddelenie a začať s ním rehabilitovať, ale aj bez toho sa všetko postupne naučí. V žiadnom prípade ho nedávajte do chodítka a nechytajte ho za ruky, aby sa učil chodiť.