Poradne

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

9,643 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • dieta sa este neposadilo

  , Autor: bublina

  Dobry den pani doktorka,
  prosim vas, chcem sa spytat, dcerka ma prave dnes 11 mesiacov, ale este sa sama neposadila. Zatial sa len plazi dozadu. Ked ju posadim, da sa na 4 aj si naspat sadne, ale neskor sa prevali na brusko. Potom sa zacne pretacat, polezi aj na boku, uz to sem tam vyzera, ako keby si isla sadnut, ale potom sa zvali. Narodila sa v 37+3 tt, bola mensia 45cm a vahou 2650g, koli mieram ju brali ako predcasnika, aj si nas dlhsie nechavali v nemocnici. dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  dieťa sa samé posadí vtedy, keď lozí, trochu sa stočí na bok oprie sa o ruku a posadí sa. To je základný vzorec. Niektoré deti sa posadia tak, že dvíhajú hlavičku a trup od podložky a tak sa posadia, to však nie je ten správny vzoe, viac si namáhajú chrbátik,.
  Takže, vaša dcéka a vlastne posadí ako popisujet, keď sa dá na štyri a tak to má byť. Keď bude viac loziť, bude si aj viacej a sama sadať.
  Ak je inak zdravá, správne sa vyvíja, pravdepodobne u dobehla hmotnosťou aj dĺžkou deti v jej veku, nie je dôvod na obavy.
  deti vetko robia individuálne, niektoré skôr, iné neskôr a pokiaľ to nie je súčasťou celkového zaostávanie, naozaj nie je dôvod na obavy. Ved ist chodíte do poradne a lekár zhodnotí psychomotorický vývin dieťatka, nakoniev môžete sa so svojim obavami na neho obrátiť.

 • Ramená

  , Autor: Adamko

  Dobrý deň.
  Mám 3 mesačného synčeka. Krásne drží hlavičku, či už v ľahu na brušku ,alebo pri nosení v náručí. ( hlavičku v ľahu na brušku mi v 90 stupňovom uhle neisto sám držal už od 5 dňa po narodení). Pred mesiacom si objavil ručičky, teraz ich máme stále v puse. Bľaboce a drží hračku pevne v rúčke. Chytí sa mojich palcov a ťahá sa do sedu. Ešte sa ale nepretáčame na podložke. Chcem sa ale opýtať, všimla som si pri kúpaní a masírovaní chrbta na brušku, že má krivo ramienka- jedno trocha zvesené a pri pohľade v ľahu na chrbte sa mi zdá akoby sa aj viac naťahoval do jednej strany. Chystáme sa v rámci pravidelných kontrol aj k ortopédovi. Máme v pláne chodiť na baby plávanie a momentálne cvičíme ťahanie ručičiek- rolovanie- v ľahu na brušku. Adamka nosievam aj v klokanke, ale max. 1 h denne asi 2 týždne a cez deň sa hraje aj v detskom vibračnom kresielku s 3- bodovým zapínaním 3 x denne po cca. 10 min.. ( do konca 1. mesiaca nás trápili koliky.) Je normálne , aby boli ramienka takto rozdielne? Aj pri masáži ramienok mi začne plakať hoci pri iných častiach tela si masáž užíva. Ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Podľa vašich informácií je dieťtko úplne zdravé, pretáčať sa ešte nemusí, začína to okolo piateho mesiaca veku, samozrjme niektoré deti sa prtočia skôr, iné neskôr.
  Neviem o kaje prevencii u ortopéda hovoríte, ale na vyšetrenie sono bedových kĺbikov a následné ortopedické yšetrenie ste mali byť do šiesteho týždňa.
  V ľahu je dieťa asymetrické, lebo záleží na tom ako leží, o ktorú hornú končatinu sa opiera, preto je jedno ramienko vyšie, iné nižšie. Samozrejme, je potrebné vedieť aj iné infomácie, napríklad, či pri pôrode nedošlo k zlomenine kľúčnej kosti, to je napísané v správe z pôodnice. Ale o tiež nebýva príčinou vami uvedeného pozorovania.
  Čo sa týka masáží a cvičenia. U zdravého dieťaťa nie je potrebné žiadne, cvičenie, žiadne masáže, dieťa treba nosiť na rukách, masírovať brúško pri olikách, veľa sa mu prihovárať, láskať ho. Zdravé dieťa sa vyvíje postupne, tak ako je geneticky naprogramované, v určitej chvíli sa začne pretáčať, liezť, posadí sa, postaví sa. Baby plávanie má svoje úskalia. Ťahanie ručičiek by som nepovažovala za podporné svičenie s dieťaťom, podľa mňa dokonca môže poškodiť kĺby na horných končatinách, hlavne ak sa neprevádza pod odborným dohľadom alebo aspoň po odbornej inštrukcii.
  Takže na záver: dieťatku nechajte možnosť spontánneho pohybu na bezpečnom mieste, intervencie nie s potrebné.

 • Strach

  , Autor: nene

  Dobry den pani doktorka. Moja rocna dcera sa strasne boji od mala. Zle reaguje na aky kolvek hluk. Ked niekto nahlas zakrici alebo spieva. A hlavne ja ked si napr. kychnem alebo sa zlaknem, to uz je celkom koniec,
  zacne plakat a tazko ju utisit. Neviem preco to ma a pritom doma sme sa nikdy nehadali, nekricali, ani nic podobne. Dakujem za odpoved


  Odpovedá: odbornik2

  Neviem bohužiaľ odpovedať hneď, lebo ste nenapíslai ako je dieťatko staré. Prosím doplňte otázku, potom odpoviem. Taktiež napíšte ak má iné zvláštnosti správania.

 • Nevystiera rucky

  , Autor: Jaroslava

  Dobrý deň, mám 7 mesačnú dcérku. Je to veselé dieťa. Narodila sa s vahou 2390g a 46cm. Krásne sa nám pretáča z chrbátika na bruško, ked ju dáme do sedu tak pekne si hopká( sama si ešte nesadla). No čo nás trapi, tak pri ľahu na brušku už dvíha zadoček ale vôbec nevystiera ručičky. Stále sa drží na predlaktí. Mám pocit, že by sa chcela aj pohnúť, ale nevie čo s rúčkami. Vystrie rúčky iba na bok ak si chce chytiť hračku, no nepodopiera sa o ne vôbec. Ďakujem za skorú odpoveď

  Odpovedá: odbornik2

  Nedvajte dieťatko sedieť, okrem času keď papá bezmliečne príkrmy lyžičkou, alebo keď ju držte v náručí a sedí. Opretá o vás. Dieťa ma dlhodobo sedieť až vtedy, keď sa samé posadí, čo býva v čase, keď už lozí, približne vo veku 9 mesiacov.
  Jedobré, že si dvíha zadoček, postupne začne podkladať kolienka. Nesmie vak byť na hladkej ploche, aby mohla začať loziť, musí mať medzi kolienkom a podložkou odpor, aby sa mohla odraziť. Predpokladám, vzhľadom na to, že doteraz je vývoj motoriky v poriadku, že behom krátkeho času začne sa opierať o ručičku a postune začne liezť dozadu alebo dopredu. V tomto veku ete liezť nemusí. Ak by to tak nebolo a zdalo sa vám, že vývoj nenapreduje, teda, že sa stále neopiera o ručičky ale o predlaktie, vyhľadajte znova lekára.

 • Sedenie

  , Autor: Lele

  Dobrý deň,
  Chcem sa opýtať, či je vporiadku, keď 9.5 mesačné dieťa neštvornožkuje (iba sa stavia na štyri) len sa plazí (nestrieda ruky, len sa pohybuje bud jednou alebo oboma rukami), este nesedí, no uz sa stavia popri nábytku na kolena a na špičky (samé, bez pomoci).
  Ďakujem, Lenka

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem to z takýchto informácii zodpovedne posúdiť. Mohlo by to byť celkom v poriadku, vývoj je troška oneskorený a nie celkom pravidlený, alôe po plazení sa zväčša štvornožkovanie dostaví. Hlavne musí mať medzi kolienkom a podložkou odpor, nebude štvornožkovať na hladkom povrchu / parkety./. Celkový vývoj motoriky môže posúdiť len lekár, ktorý dieťa vyšetrí, pozná a ho pozná aj jeho anamnézu/ tehotenstvo, pôrod, vývin vo všetkých oblastiach/.

 • Očné tyky

  , Autor: sonik

  dcérka má 4,5 roka, pred dvoma rokmi sa jej objavili očné tyky alebo neviem ako to pomenovať-také mimovoľné očné zášklby alebo žmurkánie naviac...po dvoch mesiacoch to samo zmizlo, očné mala vtedy o.k., boli sme aj u psychologičky, ktorá nič nezistila a nič nám nepovedala, len že máme počkať na nástup do školky a možno to samo zmizne...ale nebola to dobrá lekárka tak nechcem sa veľmi spoliehať na jej názor...teraz po dvoch rokoch sa to objavilo zase, zhorší sa to najma keď má premýšľať, alebo pri emocionálnom vypatí-napr.návšteva a pod...má atopický typ pokožky a kožná sa vyjadrila, že predpokladá u ne alergie, astmu /máme aj v rodinnej anamnéze/ a dosť začala teraz ked sa jej to objavilo- kýchať, dlhodobo mala prejavy nádchy, kašeľ...tak sa chcem spýtať, či to mohlo nejak súvisieť s alergiou-s oslabením organizmu /na alergológii sme ešte neboli/, či ste sa s tým vo svojej praxi už stretli, či je to podľa vás psychika, či by sme mali ísť na neurológiu...manželstvo máme absolútne v poriadku, má mladšieho brata, do školky nechodí veľmi rada...neprejavuje sa nejak veľmi emocionálne-napr. radosť z darčeka a pod tak spontánne ako iné deti, nerobí scény, že nechce ísť do školky ale skor sa prejaví tak nenápadne...nekričí, len je plačlivejšia a pod...a ešte som si všimla, že si dosť často šuchá očká aj keď nie je unavená...ale teraz neviem či to nie je len výsledok mojho prehnaného skúmania, možno si šuchala očká aj predtým, len som si to nevšimla...vďaka za radu...

  Odpovedá: odbornik2

  Určite to nie je výledok váho prehnaného skúmania. Ste pozorná matka a dieťa tiky očkami učite nemá mať.
  Vyetrovanie treba smerovať na dva problémy: jedným je atopia, ktorá sa u vás vyskytuje a tieto prejavy môžu znamenať začiatok alergického ochoenie, v podstate ennej nádchy a zápalu očných spojiviek. Aj kěd ste ete neboli na alwrgológii nevadí, určite by som začala dodržiavať režim alergika, teda keď prídete z vonku, treba vystriekať nos sterimarom / baby alebo Mn/ a vyapať očká Oku flashom, očnými kvapkami. Oboje dostať bez predpisu. Môete to robiť aj niekoľkokrát denne. Ak by ste navštívili lekárku s týmito ťažkosťami, mala by vám pedpísať niektoré antihistaminikum, ja dávam Aerius sirup. Tomo veku 2x2,5 ml. Uvidíte, či sa stav zlepší.
  ruhý okruh vyetrovaní, hlavne ak sa tiky nestratia po odporučenej predchádajúcej liečbe je znova navtíviť očného lekára k vylúčeniu očnej vady a taktiež by som odporučila vyšetrenie u neuológa. Niekedy sa takto prejavia aj komplikovanejšie neurologické poruchy, ale to je potrebné naozaj komplexne vyetri.

 • Blabotanie

  , Autor: Niki001

  Dobry den.
  Chcela by som sa opytat. Moja dcerka mala 4 mesiace. Zacala blabotat uz pred 3 mesiacom. Blabotala o 106, vkuse aj 15min. Vydavala zvky ako a g.gg..a b..Kazdy den blabotala krasne hlasno. No asi tyzden nic. Len ked sa zlosti vydava nejake zvuky ale nie je to ako pred tym. Inak je to stastne usmievave dieta. Nahlas sa obcas rehoce ale dlhsie vkuse sa rehotala zatial len raz. Je to normalne a zas zacne krasne blabotat, alebo by som sa mala obavat?
  Vopred dakujem za odpoved a prajem pekny den.

  Odpovedá: odbornik2

  Niekedy sa objaví regresia aj vo vývoji reči, ktorej začiatkom je takéto džavotanie. Teba malú sledovať, či reaguje n zvuky, či sa obracia za zvukom. Tiež treba zhodnotiť, či nemáte v odine niekoho s pouchou sluchu. Ak by ste behom mesiaca nevideli znova džavotanie, ktoré tak pekne začalo, je na mieste navštíviť lekára a skonzultovať to s ním.

 • Ročny syn sa plazí no nelozí

  , Autor: Mersy

  Dobrý den, moj ročny syn bol od narodenia psychomotoricky trocha pozadu začal sa pretačat v 8 mesiacoch, na 4 sa dal v 10. a sadol si v 11.tich. Problem je že odkedy sa dal na štyri sa len plazí ako tuleň. Teraz ma rok dokaže sa postavit pri nabytku no taktiež nedokaže prekladat nožky prava- ľava. Pri plazení sa da na štyri často sa hompaľa no ked sa chce presunút sa len ťaha nepreklada ručky. Dávam ho na koberec alebo posteľ aby mal odpor pod nohamy no stale nelozí. Je normalne že dieta v jeho veku nema zakodovaný zakladny reflex chodenia a prekladania nožičiek? Ako možem podporit lozenie?

  Odpovedá: odbornik2

  Je to síce troška oneskorený vývin ako sama udávate, ale takýto vývin pozorujeme pomerne často. Základný reflex chodenia má dieťa bezprostredne po narodení, stráca ho a všetko sa musí znova naučiť, takže chodenie nie je založené na reflexe. postupne sa pri postavení okolo nábytku začne pohybovať, podobne ako pravdepodobne v jednej chvíli začne liezť. pravdepodobne má slabšiu spodnú časť trupu a silnejšie horné končatiny. Určite je možné ísť na fyziatricko rehabilitačné oddelenie a začať s ním rehabilitovať, ale aj bez toho sa všetko postupne naučí. V žiadnom prípade ho nedávajte do chodítka a nechytajte ho za ruky, aby sa učil chodiť.

 • Dobry den pani doktorka uz ste mi na tuto otazku odpovedali . ale co to moze byt ked nie detska mozgova obrna?

  , Autor: Jozef

  Dobry den. Moj syn ma 2 roky este nevie rozpravat ale ma svoj vlastny jazyk ktory pouziva ale nic mu nerozumiet. ked nieco chce tak mi chiti ruky a taha ma zosebou a ukaze co chce. Ked beha tak ma velmi zlu rovno vahu stale pada. Zacal chodit ked mal 14 mesiacov. Je velmi sikovny chlapcek vsade vilezie kde moze. Rad sa hraje s hrackami s legom. Strasne ma rad deti a este stale slini.

  Odpovedá: odbornik2

  Z týchto informácií to neviem určiť. Ja by som dieťa odoslal na neuologické a psycholoické vyšetrenie.

 • Čudné dieťa?

  , Autor: Zuzana

  Dobry den, pani doktorka. Môj syn má 2 roky a mesiac, nedávno sa uňho začalo obdobie vzdoru. Niekedy máva veľmi silné záchvaty hnevu. Obávam sa oňho však preto, lebo bočí od ostatných detí. Nechce sa s nimi hrať. Nie že by sa ich bál, len nemá potrebu spoločnosti. V poslednom čase ani na ihrisko nechce ísť a ak je tam, nehrá sa na šmykľavke, preliezkach, ale napr. len sedí na zemi a zbiera kamienky, trhá kvietky atď. Je to normálne správanie? Pritom nedávno ho to ešte bavilo. Ďalej ho odmalička baví zatvárať a otvárať dvere, dokáže sa s nimi zabaviť aj hodinu. Takisto donekonečna dokáže otvárať a zatvárať zipsy. Klasický autizmus by som vylúčila, nakoľko interakcia s nami sa zdá byť v poriadku. Okrem toho je ako odtrhnutý z reťaze - keď niekam ideme, nedrží sa pri mne, ale rozbehne sa sám hocikam, vôbec mu nevadí, že nás nemá v dohľade. Iné deti sa správajú inak, je aj toto normálne? Alebo by pomohlo "vodítko" pre deti? Pri výchove násilie nepoužívame, preferujeme vzťahovú výchovu. Robíme niečo zle? Ďakujem pekne za radu. Zuzana

  Odpovedá: odbornik2

  Každé dieťa je iné a aj sa správa inak. Niekedy je veľmi ťažké určiť, či je niektoré správanie ešte v medziach normy alebo už súvisí s nejakou poruchou.
  Deti v tomto veku zväčša radi sú v spoločnosti iných detí ale nehrajú sa spolu. Každé dieťa sa hrá samo, hra nie je interaktívna. Takže prejavy vášho dieťaťa signalizujú, že spoločnosť inýách detí pri hre nepotrebuje, čo je v tomto veku normálne. Niekedy deťom vadí hluk, ktorý pôsobia pri hre iné deti.
  To, že sa pri vás nedrží je prejavom toho. že nechápe nebezpečenstvo, keď sa niekam rozbehne a vôbec si neuvedomuje, že vás môže stratiť, rozbehne sa za objektom svojho záujme. Či jeho správanie ako popisujete je prejavom nejakej poruchy nateraz nie je možné určiť. Treba sledovať jeho správanie a podľa toho, čo bude prevyšovať / opakované, stereoptypné správanie napríklad/ bude potrebné alebo nie podrobnejšie vyšetrenie u neurológa alebo detského psychiatra.

 • 5 mesačné dieťa - ruka v päsť

  , Autor: Mirka

  Dobrý deň
  chcela by som poprosiť o radu. Náš syn, narodený 4.12.2015 má pri hre pravú ruku stále v päsť . V kľude má obe ručičky otvorené, no pri podávaní hračky, je aktívny s ľavou rukou, pravou si hračku pridržiava zovretou pästičkou.
  Pri cvičení vojtovej metódy ma nožičky väčšinou prekrížené.
  V ostatnom vývoji je podľa mňa všetko v poriadku - sám sa pretáča na bok, chrbátik a naspäť.
  Máme sa znepokojovať, je treba podstúpiť ešte nejaké vyšetrenie?
  S pozdravom
  Miroslava

  Odpovedá: odbornik2

  Nemyslím si, že je potrebné nejaké vyšetrenie . Dieťatko vie dlaň otvoriť, len ju má občas ešte v päsť. Vývoj je potrebné sledovať, nakoniec, veď chodíte pravidelne do poradne. Ak vás to trápi upozornite na to lekárku v poradni.

 • TEST

  , Autor: Rado

  test

  Odpovedá: odbornik2

  Nie je žiadna otázka, žiaden text

 • Plazenie, sedenie a stvornoskovanie

  , Autor: lemetka

  Dobrý deň p. Doktorka
  Veľmi pekne by som prosila o radu. Mame 9mes dcéru +7dni. Doktorka naša nám tvrdí že zaostáva vo vývoji. Keď mala cca 7mes sa pekne pretacala s brušká na chrbátik a opačne a koniec zasekla sa. Jedine čo robí je že keď je na zemi mame penové puzzle tak je tam stále . Posúva sa dozadu a nohy si dá cez seba ako šikmi sed ale nedokončí do úplneho sedenie a platenie úplne do prídu nejde. Skúšali sme hračky pridržiavať nožičky no vôbec sa nechytá. Už som bezradná preto čo by som mala robiť alebo postupovať aby dcéra napredovala. Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Pretáčanie z bruška na chrbátik nie je aktívny pohyb, v tomto veku sa má pretáčať z chrbátika na bruško, ale to ako uvádzate tiež robila. V tomto veku sa ešte len učí liezť, viac sa plazí. Lezenie sa doství behom pár týždňov, určite by som to hneď nevidela ako nejakú poruchu. Hlavne nerobiť chyby: dávať do chodítka, stavať na nohy, nejakým spôsobom dieťa do akéhokoľvek pohybu nútiť. Neviem, či sa to puzzle pod ňou nepohybuje, nie je pevnou podložkou a tak sa vlastne nemá do čoho zaprieť, aby začala loziť. Ideálne lozenie je na posteli / treba dávať pozor/,hlavne na začiatku, kým to ešte nie je rýchly pohyb, alebo v ohrádke. Nezabúdajte, že musí mať medzi kolienkom a podložkou odpor: teda nemôže sa naučiť loziť po hladkom povrchu. Aj preto je dobré spočiatku na posteli.

 • Lozenie

  , Autor: Martinas

  Dobry den, moja dcerka (8 mesiacov) lozi tak, ze sa pritahuje rukami a za sebou nozky vlastne len taha. Myslela som si, ze za par tyzdnou zacne liezt normalne, ale lozi takto uz vyse mesiaca. Je to v poriadku? Dakujem krasne za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Pravdepodobne má silnejšiu hornú časť tela, teda horný pletenec, horné končatiny a plecia. Inou príčinou môže byť to, že "lezie" púo hladkej podložke, podlahe a nemá odpor medzi podložkou a kolienkami, preto sa nemôže zaprieť a pohnúť sa dolnými končatinami. Mala by loziť po drsnom podklade. Existujú aj protišmykové punčošky.

 • pretáčanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň prajem,
  môj 7 a pol mesačný syn sa ešte stále nepretáča ani ani. Je zdravý, živý, veselý, narodený spontaným pôrodom dokáže sa prevrátiť na bok, načahuje sa za hračkou, ale akonáhle na hračku nedočiahne začne plakať alebo sa obzerať po inej. V polohe na brušku robí lietadielko, čo ma znepokojuje, a navyše v polohe na boku sa prehne do luku. Prosím poraďte.
  Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  To, že sa pretočí na bok je dobrá cesta k tomu, že sa postupne celkom pretočí na bruško, je to otázkuurčite týždňa-dvoch. Lietadielko tiež nevidím ako závažnú poruchu motorického vývoja, v tomto veku to ešte robia, podobne ako vytáčanie dozadu. Samozrejme jasné stanovisku k psychomotorickému vývoju vie podať len lekár, ktorý dieťa vyšetrí. Chodíte predsa do poradne, tam by mal lekár zhodnotiť vývoj a ak niečo nie je v súlade s postupom vývoja, je na mieste vyšetrenie u neurológa.

Otázok: 677