Poradňa pediatra

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

10,196 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • smiech

  , Autor: Catarinca

  Dobry den chcela by som sa spytat ci je normalne ze sa moje dieta vobec nesmeje nahlas a velmi tazko ho rozveselit no na druhej strane je usmievave dieta.skoro na kazdeho sa usmieva no ked robim nan smiesky tak vobec absolutne nic :( som z toho dost smutna :( ma 6 mesiacov

  Odpovedá: odbornik2

  Teaz je vo vývojovej fáze, kedy ho kadá nová tvár, každé prihovorenie sa upúta a preto sa usmieva. Keď mu vy robíte smiešky je to už hra a do tej dieťa dospeje až vo veku 8-10 mesiacov. Potom bude reagovať smiechom na komunikácu z vašej strany, ktorá už bude hrou.

 • Nervozita,

  , Autor: sjuz

  Dobry den, moj 6mesacny chlapcek ma velmi nekoordinovane pohyby ked ho drzim v naruci, stale sa myka zo strany na stranu buchne si o mna hlavicku stale a taktiez je velmi nervozny, taky je stale napnuty neviem preco. Za odpoved vopred dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Odpoveď nebude celom vyčerpávajca, lebo neviem, či nie je nedonosený, či nebol nejaký rblém pri pôrode, či nemal diagnostikované nejaké ochorenie. V tomto veku eštenie všetky deti dobre držia hlavičku, môže sa ešte tak hýbŤ. V každom prípade odporúčam navštíviť vašu lekárku, ktorá prípaden vyžiada aj neurologické konzílium.

 • Problemy so sedenim

  , Autor: Lula

  Dobry den, moja dcera ma11mesiacov. Sama sa neposadi, nelezie, neštvornožkuje a ked ju postavim tak iba stoji a neurobi ani krok. Pri státí ju musim držať. Dokaze iba sama sediet. Bola som s nou u detskej lekarky, ta ma poslala k neurologicke. Po vysetreni skonstatovala, ze vsetko je v poriadku.Taktiez urobila sono mozgu aj to je OK. Chcem sa spytat ci je to normalne, aby11 mesacne dieta takto stagnovalo a ci sa to same spontanne rozbehne alebo ak nie co mam robit. Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Psychomotrický vývinu dieťaťa je individuálny, čo sa týka poradia rôznych nových vecí aj veku. Ak neurologička uzavrela anález ako normálny, iste sa o žiadne chorobné zaostávanie nejedná. Ise, mala by v tomto veku liezť, posadiť sa sama, prípadne aj postaviť. Z mojej paxe viem, že napedovaniu vo vývine veľmi pomôžu rehabilitačné cvičenia, ale musia byť vedené skúseným fyzioterapeutum. V tejto oblasti sa inciatíve bez odboných znalostí a skúseností zelená nedáva. Faktom je, že aj deti, ktoré nechodili na rehabilitáciu vurčitom veku začnú všetko dobiehať:aj lozia aj sa stavajú a nakoniec samozrejme samostatne chodia

 • W sedenie

  , Autor: Katush

  Dobry den,
  Syn ma 9,5 mesiaca a nevie si sam sadnut s nozickami vpredu. Asi pred mesiacom zacal pomalicky stvornozkovat, teraz uz je rychlejsi a obratnejsi, no stale si sada len na paty, resp medzi paty. Nevie si prehodit nohy dopredu do klasickeho sedu. Myslite ze to mam riesit s fyzioterapeutom, pripadne mi viete poradit nejake cviky ci pohyby aby si tak nezvykol sediet? Aky mate nazor na sedenie do "W"?
  Dakujem pekne.

  Odpovedá: odbornik2

  Cviky ani neviem a vôbec sa nedajú radiť na diaľku. Cvičenie dieťaťa má viesť skúsený, odborne pripravený fyzioterapeut.
  Deti sa zväčša posadia pri lezení, sadnú si na bok a prirodzene sa uložia do sedu. Nie vetko však ide presne a rovnako u všetkých detí. Ja osobne poznám veľa detí, ktoré dlho sedávali pri hre do W a emajú žiadne fyzické obmedzenia: chodia, lyžuj, behajú. Konzultácia u neurolíga aalebo fyzioterapeuta by vám pomohla upokojiť sa a prípadne vedieť, ako s dieťatkom po fyzickej stránke pracovať . Cvičenie bez odborného vedenia narobí viac škody ako osohu, to je potom treba adšej všetko nechať na prirodzenom vývoji.

 • Lozenie

  , Autor: Monika

  dobrý deň

  Malý ma 10mesiacov a 9,5kg a malý stále nelozí ani sa nevie posadiť. chodíme ku neurologicke kedže po narodení mal dve cysty v mozgu. Tá ale vravela, že všetko vyzerá v poriadku, že je pomalší kvoli vyššej váhe. Malý by aj liezol nožičkami ale rúčkami sa nevie posunúť, sedieť sa udrží keď sa opiera o ručičky ale chrbátik má ohnutý. chodíme na Bobath cvičenie kedže vojtovku netoleroval ale mám pocit že mu to nepomáha. je pravda, že malý je pomalší aj pretáčať sa začal neskôr. chcem sa opýtať do akého času je ešte normálne, že dieťatko neštvornožkuje a može sa stať že štvornožkovanie jednoducho preskočí? ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ak má dieťa odporučenú Vojtovu metódu a malo by ju cvičiť, je na mieste touto metódou rozvíjať psychomotorický vývin. Je rpavda, že deti pri tom plačú. oni však neplačú od bolesti ale preto, že práve cvičenie je založené na tom, aby zapájali tie svalové skupiny k pohybu, ktoré zapájať nevedia ale sú potrebné pre napredovanie vývinu.
  Pravdepodobne má dieťatko oslabenú hornú časť tela, takže nevie hornými končatinami synchronizovať pohyb, aby štvrnožkovalo. Sú deti, ktoré obdobie lezenia vynechajú, je potrebné s nimi však pracovať / čo aj robíte cvičením/ určite ich v žiadnom prípade nedávať do chodítka ani ich predčasne nestavať na nohy. Vývin možno bude pomalší, ale zväčša aj tieto deti v určitej chvíli, aj keď neskôr začnú loziť, potom sa posadia, postavia ankoniec budú chodiť. Chce to všetko čas, trpezlivosť a správne vedenie pri cvičení. Ani posadzovanie dieťatka pasívne, teda, že ho posadíte vy , na dlhší čas / okremjedenia v detskej stoličke alebo lehátku alebo v náručí/ nie je vhodné.

 • Problém s ucenim nových veci

  , Autor: Proste

  Dobrý deň mám 16mesacnu dcérku no mám pocit že zaostáva alebo mi nerozumie. Nevie vkladať do vkladacky kocky ani ťahať za sebou hračku na šnúre, sama papat, vyzliecť si ponožky ani kotulat loptu keď sa ju snažím učiť používať lyžičku alebo ceruzku tak radšej ich pustí alebo keď ma sama jesť rohlík tak to nie a pritom je hladná :/ má epilepsiu ale jej záchvaty nie sú časté a podľa doktorky nemá tak poškodený mozog žeby zaostávala. Vníma všetko čo sa deje okolo ale reaguje len keď sa jej zachce. A ja neviem či zaostáva je lenivá alebo len rozmazana. Alebo je to v poriadku a chcem od nej veľa?

  Odpovedá: odbornik2

  Všeobecne je dané, kedy má čo dieťatko dokázať: prevracanie, lezenie, sedenie, reč atd. Je to však všeobecne dané a každé dieťa je samostatná osobnosť a nie všetko je presne podľa tabuliek. Podstatné je, že dieťa sa postupne učí nové veci, vyvíja sa, napreduje. Každé svojim tempom. Dôležité tiež je dieťaťu sa venovať, trpezlivo ho učiť ako sa veci vkladajú, učiť ho poznvať zvieratká, nové slová. Je veľmi dôležité to robiť na konkrétnych veciach, opakovane a trpezlivo. Deti by v žiadnom prípade v tomto veku nemali sledovať televíziu/ ani tú dugtv/ nemali by sa hrať s telefónmi a i-padmi. Treba im ukazovať konkrétne veci, javy a pomenovávať ich.

 • Pohyby rúk u 7 mesačného dieťaťa

  , Autor: janita517

  U môjho 7 mesačného dieťaťa pozorujem už asi mesiac nezvyčajné pohyby rúk a nie som si istá, či je to v poriadku. Malý neustále akoby brnká po predmetoch, nielen po hračkách, ktoré sa točia ale aj po všetkom ostatnom, brnká po svojom ušku, po ústach, škrabká plachtu v postieľke a pod. Vie si hračky aj normálne uchopiť, prekladať z rúčky do rúčky, či nimi búchať o seba či o zem, ale nerobí to často. Viac vyhľadáva hračky, ktoré sa točia. Chcela som sa opýtať či sú tieto pohyby v tomto období vývinu v poriadku, alebo sa mám niečoho obávať? Viem, že takéto pohyby môžu byť aj príznakom autizmu, aj keď je príliš skoro na nejakú diagnostiku. Inak dieťa má očný kontakt, reaguje na meno, je vnímavé ku svoju okoliu. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Ste vnímavá matka. Nikedy ak deti stále maú v okolí rôzne hračky, ktoré vyudzujú zvuk na príklad, niekedy skôr neprirodzený, alebo sa im púšťa detská televízia, tak sú prestimulované a vždy niečo musia robiť. Zvážte, či to u vás tak nie je. Na druhej strane deti v tomto veku objavujú svet, vzhľadom na obmedzený pohyb objavujú to, čo je v ich blízkosti: najprv pusinku, časti ela a vetko v okolí, čo pri kontakte napríklad vyludzuje tiež nejaký zvuk, tak to vyhľadávajú. Dieťatko sledujte, prípadné nejasnosti konzultujte s lekárom v poradni. Uvedené príznaky by som v žiadnom prípade nepreceňovala a nestavala na nich podozrenia z neakej diagn'pzy.

 • nereaguje na meno

  , Autor: jessica

  dobry den.moj 2 rocny syn nereaguje na meno.nechce sa nic nove ucit ani opakovat.rad pozera rozpravky,ma rad ked chodime vonku,doma robi vsetko mozne ale malo sa hra s hrackami.dokonca sa nechce hrat ani so svojimi surodencami.smeje sa ,ma rad ked ho steklim alebo ked ho pusinkujem vtedy bude lezat davat rucky.obime ma dava mi pusu.ale nie vzdy chce ist sam po ulici,robi krik len aby ho zobrat na ruky potom je spokojny.je to moje 5 dieta ale ani jedno nebolo taketo.mam obavy ci nejde o autizmus.dakujem za odpoved. Jessica

  Odpovedá: odbornik2

  Dieťatko je iné ako vaše ostatné deti ale nemusíte sa hneď obávať autizmu. Pedpokladám, že rozpráva, len nechce prijímať nové veci. Venujte sa mu, nenechávajte ho pozerať telvíziu a určite mu nedávajte sledovať rôzne pohyblivé obrázky na telefóne alebo ipade. Ak nevidíte behom niekoľkých mesiacov pokrok alebo naopak pozorujete vo vývine regres, je na mieste podrobnejie vyšerenie u neurológa a psychológa, prípadne psyciatra.

 • Zvláštna chôdza

  , Autor: petulka25

  Dobrý deň, naša malá bude mať 12.mesiacov 31.05.2017. Sama sa pustila behať od ukončeného 10.mesiaca. Chodí však zvláštne - chodidlá alb niekedy len jedno chodidlo dáva akoby do vnútornej strany. Neviem, či sa tak fixuje a časom sa to zmení.... Je to normálne v týchto začiatkoch, že sa tak fixuje alebo treba vyhľadať ortopéda? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Na začiatku chôdza nie jecelkom taká ako u väčších detí, nožičky kladú rôzne nie vždy je to chorobné. Treba však vidieť ako vyzerá nožička, zatiaľ nemá vytvorenú klenbu. Takže nožička vyzerá ako plochá ale niekedy môže ísť o takú zmenu, ktorú treba hneď podchytiť a dieťa musí mať špeciálnu obuv. poraďte sa s vašim lekárom a ak bude potrebné, pole vás na ortopedické vyeenie.

 • 8 mesacne babatko nesedi

  , Autor: Linda148

  Dobry den pani doktorka,
  Chcela by som sa spytat, moja dcerka ma 8 mesiacov a dva tyzdne. Je narodena v 33tt. Od konca 7 mesiaca krasne stvornozkuje,vytahuje sa v postielke a k nabytku tak ze klaci uz sa jej podarilo aj dat na nozicky. Trapi ma ze nesedi. Podarilo sa jej to len raz krasne si sadla a aj sa tak chvilku hrala s hrackami ale odvtedy to uz nespravila. Mam ju nejak do sedu motivovat alebo len pockat a posadi sa sama? Este ma trapi jedna vec vobec si neslabikuje ziadna bababaa mamaa a podobne len vyska a obcas sa jej podari vydat nejaku hlasu vacsinou gaaaa alebo ba ale velmi malo. Vela jej rozpravam, spievam ale nevidim ziaden pokrok v reci. Ucim ju davat papa alebo tapusky ale zatial sa nechyta par krat sa jej podarilo dat papa. Bojim sa ci sa vyvija spravne po psychickej stranke. Este by som sa chcela spytat na jedalnicek, je na umelom mliecku, zatial jej davam rano okolo 8 potom o 3 poobede a potom vecer pred spanim o 8 a v noci. Medzitym prikrmy, ovocie obcas aj jogurt par lyziciek.Mam nahradit poobednajsie mliecko prikrmom alebo mam davat mliecko? Pripadne co je vhodne davat v tom 8 mesiaci? Velmi pekkne vam dakujem za odpoved na moju trosku obsirnu otazku. Vsetko dobre prajem.

  Odpovedá: odbornik2

  Ospravedlňujem sa, že moja odpove'd mešká, ale mala som osobné dôvody.
  Jedálníček v ôsmom mesiaci: ráno mlieko alebo mliečna obilninová kaša, dopoludnia ovocie, na obed mäsosozeleninový príkrm, mäso denne, dvkarát týždenne žĺtok / uvariť vajce na tvrdo a žĺtok zaiešať teda polovicu do príkrmu, môže sa 2 x týždenne/. Keďže už máte aj deväť mesiacov po deviatom mesiaci môžete dávať biely jogurt s probiotickou flórou, v žiadnom prípade do roka nie tvaroh a jedlá s tvarohom / pribináčik termix, syry a pod/. Jogurt je vhodný na olovant / ale môže mať stále aj mlieko/. Pre dkúúaním mliečna kaša alebo zemiaková kaša a pred spaním mlieko.
  To, že dieťatko lezie a pohybuje sa ako udávate je úplne v poriadku, problém sedenia je problém niekoľkých týždňov , kedy začne viac sedieť. Dieťa má sedieť vtedy, keď sa samo posadí. Netreba ju motivovať ani obkladať vankúšmi a podobne.
  Slabikovanie, prvé hry prichádzajú až po deviatom mesiaci zväča takže esšte máte v tomto veku čas.

 • Poloha na brusku ovecka

  , Autor: Jarka264

  Dobry den, moja mala ma 3 mesiace aj 2dni boli sme ma ockovani a mala drzi hlavicku len v polohe na brusku iba chvilu ma rucicky pod sebou a zvysok spravi lietadielko. Doktorka tvrdi ze uz by mala mat ruky pod sebou. Mala ma 6,90kg a 65cm. Narodila sa 38+0tt. Podla mna nie vsetky deti su podla tabuliek.

  Odpovedá: odbornik2

  máte pravdu, každé dieťa sa vyvíja inak a netreba hneď robiť závery, že dieťa má nejakú poruchu. Na druhej strane skúsený lekár pozná, či sa jedná o odchýlku, korá neznamená žiadne ochorenie alebo je potrebné dieťa bližie vyšeriť, prípadne rehabilitovať. Takže je na vašom lekárovi, aby stav nie len skonštatoval ale aj rozhodol, či je alebo nie je potrebné dieťa dovyšetrovať a rehabilitovať.

 • chodenie

  , Autor: katline

  Dobrź deň.Moj syn bude mať onedlho 18.mesiacov,nechce chodit.Je anemický.Popri nabytku chodi,aj sa chvilu udrzi bez opory na nohach ale nechce urobit krociky.vzdy si klakne.Dakujem za radu

  Odpovedá: odbornik2

  Býva to v tomto veku, dieťatko saakob bálo chodiť. Neviem ako je na tom s ostatnými prejavmi psychomotorického vývinu, ale ak komunikuje, rozpráva jednotlivé slová, hrá sa s hračkami, stavia kocky, vkladá predmety do iných predmetov. Kocky do kýblika/ tak je možné, že začne chodiť neskôr. V každom prípade je potrebné stav hodnotiť s detským lekárom.

 • Spravanie

  , Autor: Monikapap

  Dobry den, pro sim vas o radu. Syn 20 mesiacov pôrod normálny, všetko v termíne. Chcem sa len spýtať že som si všimla že keď sa hra s autíčkami tak si ľahne na zem a sleduje ako sa točia kolesa, začal to robiť aj na ihrisku pri kolotoči. Nerobí alebo nehrá sa s nimi niekoľko hodín, celkovo sa vie malo hrať. Inak všetkému rozumie, ukazuje zvieratká, pekne opakuje slova, pomenováva veci. Ešte pri hraní sa vonku alebo na návšteve keď vidí že má niekto auto tak ho chce a vrieska dovtedy kým ho nedostane, chcem sa spýtať ci to nemôžu byt príznaky autizmu.
  Dakujem Monika

  Odpovedá: odbornik2

  Je to úplne normálne: objavil, že veci sa pohybuj a točia, majú ten pohyb pravidelný. Je to normálny psychomotorický vývin.

 • nevie sa sam posadit

  , Autor: Lucia

  Dobry den,
  nas syn ma 13 mesiacov a stale sa sam nevie posadit. Stvornozkuje uz 3 mesiace aj beha okolo stolika alebo s tlaciacim choditkom ale este stale sa sam neposadil. Je to normalne ? Ked ho posadim do priestoru tak ma chrbatik pekne vystrety a pekne sedi ale nevie sa potom dat na stvornozky ani zo stvornoziek do sedu. Jedine v kociku alebo vo vanicke ked sa pritiahne rukami tak si sedka
  vopred dakujem za radu

  Lucia

  Odpovedá: odbornik2

  Vývin v provom roku vedie k tzv. Vertikalizácii teda postaveniu jedinca. Má to rôzne vzorce, tôzne odchylky, nie vždy sú chorobné. Dieťa sa zväčša posadí, keď začne štvronožkovať ide to cez prevalenie sa na jednu stranu. Ak je však je motorický vývin v poriadku - čo sa zdá, že je lebo robí to, čo dieťa v jeho veku robiť má- tak ešte vyčkajte, možno sa mu podarí posadiť sa pri štvornožovaní. Posadenie tak ako ho popisujete, pridŕžaním, viac namáha chrbát. Ak by ste mali obavy, konzultujte lekára, či by nebolo vhodné poslať dieťatko na rehabilitáciu.

 • Sedenie v predklone

  , Autor: Miška

  Dobrý deň, dcéra má pol roka a do teraz sedavala na nás v polosede s podsadenou panvou, tak ako by bola v lehátku. Ale teraz sa už aj dvíha, tak ju dávam sedieť v predklone, nožičky má pred sebou a ručičkami sa opiera o chodidlá a samozrejme ju držím rukami. Môže takto sedieť? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: odbornik2

  môže ta sedieť chvíľu vo vašom náručí alebo v detskej sedačke pri papní, lepšie je ete v tom lehátku pri papaní.
  Celkovo ju neposadzujte, dieťa sa má posadiť až vtedy, keď sa posadí samo, čo býva okolo deviaeho mesiaca.

Otázok: 52