Poradňa pediatra

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

10,146 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Lozenie

  , Autor: Monika

  dobrý deň

  Malý ma 10mesiacov a 9,5kg a malý stále nelozí ani sa nevie posadiť. chodíme ku neurologicke kedže po narodení mal dve cysty v mozgu. Tá ale vravela, že všetko vyzerá v poriadku, že je pomalší kvoli vyššej váhe. Malý by aj liezol nožičkami ale rúčkami sa nevie posunúť, sedieť sa udrží keď sa opiera o ručičky ale chrbátik má ohnutý. chodíme na Bobath cvičenie kedže vojtovku netoleroval ale mám pocit že mu to nepomáha. je pravda, že malý je pomalší aj pretáčať sa začal neskôr. chcem sa opýtať do akého času je ešte normálne, že dieťatko neštvornožkuje a može sa stať že štvornožkovanie jednoducho preskočí? ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ak má dieťa odporučenú Vojtovu metódu a malo by ju cvičiť, je na mieste touto metódou rozvíjať psychomotorický vývin. Je rpavda, že deti pri tom plačú. oni však neplačú od bolesti ale preto, že práve cvičenie je založené na tom, aby zapájali tie svalové skupiny k pohybu, ktoré zapájať nevedia ale sú potrebné pre napredovanie vývinu.
  Pravdepodobne má dieťatko oslabenú hornú časť tela, takže nevie hornými končatinami synchronizovať pohyb, aby štvrnožkovalo. Sú deti, ktoré obdobie lezenia vynechajú, je potrebné s nimi však pracovať / čo aj robíte cvičením/ určite ich v žiadnom prípade nedávať do chodítka ani ich predčasne nestavať na nohy. Vývin možno bude pomalší, ale zväčša aj tieto deti v určitej chvíli, aj keď neskôr začnú loziť, potom sa posadia, postavia ankoniec budú chodiť. Chce to všetko čas, trpezlivosť a správne vedenie pri cvičení. Ani posadzovanie dieťatka pasívne, teda, že ho posadíte vy , na dlhší čas / okremjedenia v detskej stoličke alebo lehátku alebo v náručí/ nie je vhodné.

 • Problém s ucenim nových veci

  , Autor: Proste

  Dobrý deň mám 16mesacnu dcérku no mám pocit že zaostáva alebo mi nerozumie. Nevie vkladať do vkladacky kocky ani ťahať za sebou hračku na šnúre, sama papat, vyzliecť si ponožky ani kotulat loptu keď sa ju snažím učiť používať lyžičku alebo ceruzku tak radšej ich pustí alebo keď ma sama jesť rohlík tak to nie a pritom je hladná :/ má epilepsiu ale jej záchvaty nie sú časté a podľa doktorky nemá tak poškodený mozog žeby zaostávala. Vníma všetko čo sa deje okolo ale reaguje len keď sa jej zachce. A ja neviem či zaostáva je lenivá alebo len rozmazana. Alebo je to v poriadku a chcem od nej veľa?

  Odpovedá: odbornik2

  Všeobecne je dané, kedy má čo dieťatko dokázať: prevracanie, lezenie, sedenie, reč atd. Je to však všeobecne dané a každé dieťa je samostatná osobnosť a nie všetko je presne podľa tabuliek. Podstatné je, že dieťa sa postupne učí nové veci, vyvíja sa, napreduje. Každé svojim tempom. Dôležité tiež je dieťaťu sa venovať, trpezlivo ho učiť ako sa veci vkladajú, učiť ho poznvať zvieratká, nové slová. Je veľmi dôležité to robiť na konkrétnych veciach, opakovane a trpezlivo. Deti by v žiadnom prípade v tomto veku nemali sledovať televíziu/ ani tú dugtv/ nemali by sa hrať s telefónmi a i-padmi. Treba im ukazovať konkrétne veci, javy a pomenovávať ich.

 • Pohyby rúk u 7 mesačného dieťaťa

  , Autor: janita517

  U môjho 7 mesačného dieťaťa pozorujem už asi mesiac nezvyčajné pohyby rúk a nie som si istá, či je to v poriadku. Malý neustále akoby brnká po predmetoch, nielen po hračkách, ktoré sa točia ale aj po všetkom ostatnom, brnká po svojom ušku, po ústach, škrabká plachtu v postieľke a pod. Vie si hračky aj normálne uchopiť, prekladať z rúčky do rúčky, či nimi búchať o seba či o zem, ale nerobí to často. Viac vyhľadáva hračky, ktoré sa točia. Chcela som sa opýtať či sú tieto pohyby v tomto období vývinu v poriadku, alebo sa mám niečoho obávať? Viem, že takéto pohyby môžu byť aj príznakom autizmu, aj keď je príliš skoro na nejakú diagnostiku. Inak dieťa má očný kontakt, reaguje na meno, je vnímavé ku svoju okoliu. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Ste vnímavá matka. Nikedy ak deti stále maú v okolí rôzne hračky, ktoré vyudzujú zvuk na príklad, niekedy skôr neprirodzený, alebo sa im púšťa detská televízia, tak sú prestimulované a vždy niečo musia robiť. Zvážte, či to u vás tak nie je. Na druhej strane deti v tomto veku objavujú svet, vzhľadom na obmedzený pohyb objavujú to, čo je v ich blízkosti: najprv pusinku, časti ela a vetko v okolí, čo pri kontakte napríklad vyludzuje tiež nejaký zvuk, tak to vyhľadávajú. Dieťatko sledujte, prípadné nejasnosti konzultujte s lekárom v poradni. Uvedené príznaky by som v žiadnom prípade nepreceňovala a nestavala na nich podozrenia z neakej diagn'pzy.

 • nereaguje na meno

  , Autor: jessica

  dobry den.moj 2 rocny syn nereaguje na meno.nechce sa nic nove ucit ani opakovat.rad pozera rozpravky,ma rad ked chodime vonku,doma robi vsetko mozne ale malo sa hra s hrackami.dokonca sa nechce hrat ani so svojimi surodencami.smeje sa ,ma rad ked ho steklim alebo ked ho pusinkujem vtedy bude lezat davat rucky.obime ma dava mi pusu.ale nie vzdy chce ist sam po ulici,robi krik len aby ho zobrat na ruky potom je spokojny.je to moje 5 dieta ale ani jedno nebolo taketo.mam obavy ci nejde o autizmus.dakujem za odpoved. Jessica

  Odpovedá: odbornik2

  Dieťatko je iné ako vaše ostatné deti ale nemusíte sa hneď obávať autizmu. Pedpokladám, že rozpráva, len nechce prijímať nové veci. Venujte sa mu, nenechávajte ho pozerať telvíziu a určite mu nedávajte sledovať rôzne pohyblivé obrázky na telefóne alebo ipade. Ak nevidíte behom niekoľkých mesiacov pokrok alebo naopak pozorujete vo vývine regres, je na mieste podrobnejie vyšerenie u neurológa a psychológa, prípadne psyciatra.

 • Zvláštna chôdza

  , Autor: petulka25

  Dobrý deň, naša malá bude mať 12.mesiacov 31.05.2017. Sama sa pustila behať od ukončeného 10.mesiaca. Chodí však zvláštne - chodidlá alb niekedy len jedno chodidlo dáva akoby do vnútornej strany. Neviem, či sa tak fixuje a časom sa to zmení.... Je to normálne v týchto začiatkoch, že sa tak fixuje alebo treba vyhľadať ortopéda? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Na začiatku chôdza nie jecelkom taká ako u väčších detí, nožičky kladú rôzne nie vždy je to chorobné. Treba však vidieť ako vyzerá nožička, zatiaľ nemá vytvorenú klenbu. Takže nožička vyzerá ako plochá ale niekedy môže ísť o takú zmenu, ktorú treba hneď podchytiť a dieťa musí mať špeciálnu obuv. poraďte sa s vašim lekárom a ak bude potrebné, pole vás na ortopedické vyeenie.

 • Poloha na brusku ovecka

  , Autor: Jarka264

  Dobry den, moja mala ma 3 mesiace aj 2dni boli sme ma ockovani a mala drzi hlavicku len v polohe na brusku iba chvilu ma rucicky pod sebou a zvysok spravi lietadielko. Doktorka tvrdi ze uz by mala mat ruky pod sebou. Mala ma 6,90kg a 65cm. Narodila sa 38+0tt. Podla mna nie vsetky deti su podla tabuliek.

  Odpovedá: odbornik2

  máte pravdu, každé dieťa sa vyvíja inak a netreba hneď robiť závery, že dieťa má nejakú poruchu. Na druhej strane skúsený lekár pozná, či sa jedná o odchýlku, korá neznamená žiadne ochorenie alebo je potrebné dieťa bližie vyšeriť, prípadne rehabilitovať. Takže je na vašom lekárovi, aby stav nie len skonštatoval ale aj rozhodol, či je alebo nie je potrebné dieťa dovyšetrovať a rehabilitovať.

 • chodenie

  , Autor: katline

  Dobrź deň.Moj syn bude mať onedlho 18.mesiacov,nechce chodit.Je anemický.Popri nabytku chodi,aj sa chvilu udrzi bez opory na nohach ale nechce urobit krociky.vzdy si klakne.Dakujem za radu

  Odpovedá: odbornik2

  Býva to v tomto veku, dieťatko saakob bálo chodiť. Neviem ako je na tom s ostatnými prejavmi psychomotorického vývinu, ale ak komunikuje, rozpráva jednotlivé slová, hrá sa s hračkami, stavia kocky, vkladá predmety do iných predmetov. Kocky do kýblika/ tak je možné, že začne chodiť neskôr. V každom prípade je potrebné stav hodnotiť s detským lekárom.

 • Spravanie

  , Autor: Monikapap

  Dobry den, pro sim vas o radu. Syn 20 mesiacov pôrod normálny, všetko v termíne. Chcem sa len spýtať že som si všimla že keď sa hra s autíčkami tak si ľahne na zem a sleduje ako sa točia kolesa, začal to robiť aj na ihrisku pri kolotoči. Nerobí alebo nehrá sa s nimi niekoľko hodín, celkovo sa vie malo hrať. Inak všetkému rozumie, ukazuje zvieratká, pekne opakuje slova, pomenováva veci. Ešte pri hraní sa vonku alebo na návšteve keď vidí že má niekto auto tak ho chce a vrieska dovtedy kým ho nedostane, chcem sa spýtať ci to nemôžu byt príznaky autizmu.
  Dakujem Monika

  Odpovedá: odbornik2

  Je to úplne normálne: objavil, že veci sa pohybuj a točia, majú ten pohyb pravidelný. Je to normálny psychomotorický vývin.

 • nevie sa sam posadit

  , Autor: Lucia

  Dobry den,
  nas syn ma 13 mesiacov a stale sa sam nevie posadit. Stvornozkuje uz 3 mesiace aj beha okolo stolika alebo s tlaciacim choditkom ale este stale sa sam neposadil. Je to normalne ? Ked ho posadim do priestoru tak ma chrbatik pekne vystrety a pekne sedi ale nevie sa potom dat na stvornozky ani zo stvornoziek do sedu. Jedine v kociku alebo vo vanicke ked sa pritiahne rukami tak si sedka
  vopred dakujem za radu

  Lucia

  Odpovedá: odbornik2

  Vývin v provom roku vedie k tzv. Vertikalizácii teda postaveniu jedinca. Má to rôzne vzorce, tôzne odchylky, nie vždy sú chorobné. Dieťa sa zväčša posadí, keď začne štvronožkovať ide to cez prevalenie sa na jednu stranu. Ak je však je motorický vývin v poriadku - čo sa zdá, že je lebo robí to, čo dieťa v jeho veku robiť má- tak ešte vyčkajte, možno sa mu podarí posadiť sa pri štvornožovaní. Posadenie tak ako ho popisujete, pridŕžaním, viac namáha chrbát. Ak by ste mali obavy, konzultujte lekára, či by nebolo vhodné poslať dieťatko na rehabilitáciu.

 • Sedenie v predklone

  , Autor: Miška

  Dobrý deň, dcéra má pol roka a do teraz sedavala na nás v polosede s podsadenou panvou, tak ako by bola v lehátku. Ale teraz sa už aj dvíha, tak ju dávam sedieť v predklone, nožičky má pred sebou a ručičkami sa opiera o chodidlá a samozrejme ju držím rukami. Môže takto sedieť? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: odbornik2

  môže ta sedieť chvíľu vo vašom náručí alebo v detskej sedačke pri papní, lepšie je ete v tom lehátku pri papaní.
  Celkovo ju neposadzujte, dieťa sa má posadiť až vtedy, keď sa posadí samo, čo býva okolo deviaeho mesiaca.

 • Chôdza

  , Autor: Patrícia

  Dobrý deň syn ma 26 mesiacov a do dneska som to neako tragicky nebrala ale uz mi to nepride normalne. Syn ked pomali kraca este ako tak ake ked bezi stale pada alebo sa podkina bucha si hlavku a ja uz neviem ci to je normalne alebo nie. Kraca pekne ale aj pri chodzi sa potkýna. A ked bezi vyzera to tak akoby nevladal preolietat nozkami ze kolkokrat to vyzera ze to telicko je rychlejsie ako nohy bojim sa poradte prosim

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem ako starý začal chodiť. Ale akéto vratké, nestabilné behanie aj chôdza je v začiatkoch samostatnej chôdze bežné. Treba ho sledovať, ak by chôdza aj beh boli stále nestabilné, so zakopávaním, pádmi je potrebné konzultovať lekára.

 • Sed s gulatym chrbatikom u babatka

  , Autor: Kelly

  Dobry den. Moj syn (9 mesiacov) ma pri sede gulaty chrbatik, akoby sa hrbil. Pasivne sediet sme ho nikdy nedavali, vie sa vie sam, avsak s gulatym chrbatikom. S plazenim a stvornozkovanim nemal problem, zacal dost skoro a ide mu to velmi dobre. Dokonca uz aj stoji a pohybuje sa pri nabytku. Len ten sed je stale problematicky. Chcem sa spytat, ci to je nieco, co sa zvykne upravit samo, alebo su potrebne rehabilitacie. Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Ja myslím, že v tomto veku ešte nie je svalový korzet chrbtových svalov taký pevný, aby dieťa sedelo rovno. Správne robíte, že ho nedávate pasívne sedieť. postupne sa jeho sed upevní a vyrovná.

 • Otáčanie

  , Autor: Melisa

  Dobrý deň, mám 4 mesačnú dcérku, ktorá má 6300g a 60cm. Prestala sa mi otáčať z bruška na chrbát. Opačne sa jej to ešte bez pomoci nepodarilo, len sa dá sem-tam nabok. Ako ju to naučiť? Je leniva alebo môže byť nejaká chyba??? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Nič ju netreba učiť. Z bruška na chrbát a v tomto veku neotáčala aktívne, bol to prejav skôr určitej nestability, teraz je pevnejšia, tak !nespadne! z bruška na chrbátik. Otáčanie z chrbátika na bruško začína u väčšiny detí po piatom mesiaci, ale niekedy sa to podarí až po šiestom mesiaci.

 • plazenie s jednou nohou

  , Autor: akulina

  Dobry den Pani Doktorka,
  Moja dcera ma 11 mesiacov nesedi este sama, udrzi sa len chvilku v sede a potom ju lame na jednu alebo druhu stranu a pada. Najradsej je na bruchu a plazi sa za vecami strieda pri plazeni ruky ale vsak nohu ma aktivnu len jednu ktoru krci a vykonava pohyb. Druha noha je pasivna natiahnuta a nevyuziva ju pri plazeni. Je to prosim este stale v norme? Je potrebne nejake cvicenie na zapajanie aj druhej nohy pri plazeni? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Vývin pohybu dieťatka, ktorú smeruje k postaveniu má síce svoje pevné vývinové body, dalo by sa povedať pravidlá, ale ako všetko okolo nás, nie vždy a u každého sa tento vývin tiadi týmito pravidlami. Opakovane vidíme takéto plazenie. Samozrejme závisí od toho, či bolo všetko v poriadku v tehotensve ako aj pri a po pôrode, či nebolo dieťatko nedonosené atd. Predpokladám, že chodíte pravidelne do poradne a lekár sleduje psychomotorický vývin, ak nič neprimerané nenaiel, nie je potrebné špeciálne cvičenie, len stimulácia, aby sa dieťa pohybovalo , napríklad za hračkou, k vám ...Ak by vývin nenapredoval, alebo už dlho sa neposunul dopredu, je vhodné vyšetrenie udetského neurológa.

 • 5 mesacne babatko neblaboce

  , Autor: Linda148

  Dobry den pani doktorka,
  Moja dcerka ma 5 mesiacov a 2 dni. Bola narodena predcasne v 34 tt. Je velmi sikovna od konca 3 mesiaca sa prevracia na brusko, cele dni travi na brusku a hra sa s hrackami. Neurologicke vysetrenie dopadlo v poriadku aj sono mozgu je ok jedine co ma trapi je ze si velmi malo skoro vobec neblaboce. Jedine ked sa jeduje tak vykrikuje a sem tam vyska. Ked ma dobru naladu ale len velmi obcas tak ked sa jej prihovaram tak sa snazi aj akoby odpovedat ale len velmi malicko vacsinu dna je potichu. Obcas sa jej podari vydat agg, obcas brr. Boli sme na vysetreni sluchu BERA koli tomu ze brala antibiotika a to dopadlo dobre aj pozorujem ze pocuje vyborne. Usmieva sa ale nesmeje na hlas iba ak ju velmi stiglim ale tiez len velmi obcas. Inak je to velmi pokojne a vesele dieta. Mam sa obavat ze nieco nie je v poriadku alebo odporucate navstivit nejakeho odbornika? Dakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Vetko ukáže vývoj. Veľa sa s dieťatko rozprávajte, pokojným ľudným hlasom. Môžete púťať nie veľmi nahlas príjemnú hudbu, ale nedávajte jej také tie hrajce hračky s neprimeranou melódiou alebo zvukom. Neukazujte jej žiadne obrázky na telefóne alebo ipede alebo počítači!!!!!!!Nech sa nedíva na televíziu.
  Sledujte ako reaguje na váš hlas, slová. Naozaj všetko ukáže čas.

Otázok: 47