Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Moj 5 rocny syn

    , Autor: zuzana28

    Dobrý deň, ako zacat...moj syn ako dovrsil 3 roky siel do skolky a vyzeralo to asi takto rano sa mu nechcelo vstavat bol mrzuty, nervózny a placlivy...ked sme dosli do skolky( bol iba na 4 hod.nakolko som tehotná) po dva dni mi plakal aj rano v skolke, potom uz ok ale sam nechodil vzdy dosla ucitelka prenho...ale chodil iba 5 dni a bol chory aj dakedy 3 tyzdne a zas na 5 dni siel do skolky a zas chory...takto to slo cely rok...potom som ho odhlasila nakolko bol furt chory...po roku zas som ho dala do skolky (predskolak)...ale rana su take,ako kedy že ho davam vtu istu hodinu spavat...a rano ako kedy vstane v pohode a aj v skolke v pohode na 4 hod.ho zobrali...ked som dosla prenho tak som sa pytala co robili,ci vsetko spapal..a jeho odpoved na moju otazku ze bud neviem alebo nechce povedat ...ze jeho to nebaví a ze nechce chodit do škôlky. ..vravim však sa tam naucis vsetko ako pouzivat rucicku..ratat..a pod.no jeho to jednoducho nebaví. .stazoval sa ze ho bije jeden chlapec..tak som to sla riešiť s ucitelkou a ta mi povedala ze aj on sa bije (je dost zivy) vravel ucitelky ze sa biju s mojim nevlastym synom(17r.) Co by mal mat rozum...ale s mojim synom sa nedokaze normalne hrat ale biju sa...viac krat som ho upozornovala, ale jemu to je aj bolo jedno, tomu 17r. Učiteľka sa pytala ci vie kreslit vravim ze ho to nebavi a ked aj kresli iba carbe, ratat nevie bo nechce sa nic ucit..bo ho to nebaví a je stoho nervózny. ..:-( Ucitelka mi vravela ak by bol nejaký problem tak mi povie a aj keď nebude chcieť nieco robit do zošita tak mi to da domov snim porobit..ja som jej vravela ze kludne nieje problem...Nemôže mat nejaký blok ci zdrav.problem..este by som pockala a az na dalsi rok snad snim isla ku psychologicke ci moze nastúpiť do skoly ci netreba odklad...no neviem som zufala :-( mozete mi poradit ako nato ist aby mal zaujem o tie uciva co robia v skolke...ďakujem a prajem pekny den... Dovidenia

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vidím, že to nie je ani tak zdravotný problém, veď teraz už tak často chorý v škôlke nebýva, ako výchovný. Jeho nevlastný brat asi býva s vami, musia si k sebe nejako nájsť cestu. Malý brat zväčša k tomu staršiemu vzhliada ako k svojmu vzoru, ale to by sa museli spolu aj hrať, nie len biť, ako spomínate. Neviem ako päťročný syn prijal súrodenca, ktorý sa medzitým pravdepodobne narodil. Váš problém treba riešiť v rodine: snažiť sa, aby deti mali spoločné záujmy, hra ale na druhej strane , keď že je medzi nimi vekový rozdiel, venovať sa aj každému zvlášť podľa jeho veku a záujmov. Starší by sa mohol mladším venovať , občas ich postrážiť, ale na druhej strane ho tým netreba veľa zaťažovať, mal by mať dostatok priestoru aj pre vlastné potreby a záujmy. Je to naozaj ťažké.
    Je dôležité, aby ste si pri všetkých starostiach našli aspoň pol hodinky denne, kedy sa venujete len 5ročnému synovi: hráte sa spolu, kreslíte si, spievate, rozprávate sa, mal to robiť aj jeho otec. Len tak zistíte, či dieťa má o niečo záujem, prečo zase o iné veci záujem nemá. Na to, čo bolo v škôlke by ste sa mali opýtať pani učiteľky a keď malého nebaví sa o tom rozprávať, tak to s ním nepreberajte, rozprávajte sa a bavte sa o vašich spoločných veciach a o tom, čo má rád a na čo sa teší: stačí možno stavať kocky alebo lego, ísť na prechádzku so psom, alebo za zvieratkami. Výchova detí je najťažšia úloha a nikto nás ju neučí. Treba však na ňu veľa lásky a trpezlivosti, s tým nič nepokazíte.