Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • plačlivé 5-ročné dieťa

    , Autor: dana-2

    Dobrý deň, u môjho syna riešim problém, že začal po dvoch rokoch bezproblémového chodenia do škôlky ráno plakať a dožadovať sa, aby bol doma, príp. šiel so mnou do práce. Kolektív má rád, lipne na kamarátoch, rýchlo nadväzuje kamarátstva, nikdy s ním v tomto smere neboli problémy. Do škôlky chodí od 2,5 roka a adaptácia bola výborná a bezproblémová. Teraz ráno robí scény a neviem ho slovami presvedčiť, že do škôlky chodí rovnako ako ja do práce, že inak sa to nedá riešiť . V škôlke s ním nie je žiaden problém, hrá sa, zúčastňuje sa aktivít. Rovnaký problém má napr. aj na plávaní, kde chodí do kolektívu, začne síce plakať, ale pracuje bez mojej prítomnosti. Vychovávam ho sama. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môže to mať rôzne príčiny. Možno si s niekým nerozumie v kolektíve detí / ale to by muselo rovnaké dieťa chodiť na plávanie aj do materskej škôlky/ alebo má novú púani učiteľku a nesadol si s ňou, tak sa celkovo kolektívu obáva. Inou príčinoumôže byť to, že pre iné deti chodia aj otcovia, alebo sa o otcoch v škôlke deti rozprávajú a jemu ten mužský vzor a mužský element možno chýba, dokonca deti sú všelijaké, všeličo počujú doma a mohol mu niekto v škôlke povedať niečo nevhodné v tomto kontexte. Chlapček je malý ale predsa len mnohým veciam začína rozumieť, musí sa s nimi vyrovnať, hlavne ak je to citlivý chlapček, ktorý lipne na vás a vašom vzťahu, tak ho mohlo niečo zabolieť, alebo musel na nejaké nevhodné pripomienky reagovať a ani nevedel ako. Skúste sa opýtať pani učiteľky, ak je s ňou rozumná reč. Nemyslím konkrétne položiť otázku na túto tému, len sondovať, o čom sa deti bavia, čo preberajú a podobne. Záleží aj na tom, kde žijete, ak v malom meste alebo na dedine, dieťa môže všeličo začuť a dať si veci do rôznych, často aj zlých súvislostí.