Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Skolka

    , Autor:

    Dobry den prosim vas moja dcerka 2,5 r chodi 3tyzden do skolky rano pekne sama ide do triedy bez placu, v skolke papa, cika, hra sa dobrucka je alonahle ju beriem domov je strasne mrzuta, uplakana, nesustale,,mamina,mamina,, predtym bolo vsetko ok nemali sme problem dokazala byt bezo mna a,teraz sa jej vzdialim co i len na wc a uz ma hlada a strasne zacala dudlat neustale prosim o radu ako jej pomoct aby nebola taka upistana dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Musím znova napísať, že dieťa v tomto veku ešte nemusí byť zrelé na vstup do kolektívu. Stačí naozaj pol roka a dieťa vyzreje a lepšie chápe, že v škôlke sa zahrá, napapá, kým si maminka splní povinnosti, dá sa mu vysvetliť, že treba zarobiť peniažky pre všetko, čo aj ono potrebuje.
    Ja chápem, že na druhej strane život niekedy prináša situácie, ktoré sa inak ako takýmto riešením nedajú zvládnuť.
    Reakcia dieťatka je prirodzená, vidí, že na určitý čas ju opúšťate, tak stále sleduje a kontroluje, či , keď ste doma, je ten čas, kedy budete stále s ňou.
    Aj rada aj pomoc je ťažká. V každom prípade buďte trpezlivá, uisťujte ju o tom, že teraz ste s ňou, nikam neodídete. Hrajte sa, rozprávajte sa s ňou a aj v rámci hry a komunikácie sa snažte poukazovať na to, že vaše odlúčenie je vždy len dočasné, ona sa zahrá, má kamarátov, nové hračky a vy zatiaľ pracujete a potom môžete byť znova spolu. Dieťatko to postupne začne chápať. V žiadnom prípade nebuďte nervózna, nezahriaknite ju, nech je ticho, nech sa toľko nebojí a podobne, ako by to človek niekedy aj najradšej spravil...... Ak však uvidíte veľké zmeny v správaní dieťatka, strach, stále sledovanie, poruchy spánku, ohryzávanie nehtov, nočné desy, pomočovanie a podobne, je na mieste vyhľadať psychológa a zvážiť odklad vstupu do kolektívu a separáciu od matky.