Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • strach

    , Autor: vlocka

    Dobrý deň, pani doktorka obraciam sa na vás s prosbou o radu. Dcerka ( 2,4 roky ) ma strach z deti. Priblizne 4 mesiace to bolo tak, ze z ihriska sme museli odist akonahle sa objavili deti. Povedala, ze chce ist prec. Inac je velmi chytra, plynule rozprava, je sikovna, citliva. Na chvíľu sa to zlepsilo, mohli sme ostat na ihrisku aj ked prisli deti, dokonca sama zamierila na ihrisko medzi deti, ale teraz je to zase postarom. Neakceptuje zidne deti, jedine svoju 4 rocnu sesternicu. Inac v spolocnosti blizkych ( babka, dedko, teta atd.) je v pohode, uvolnena hra sa, predvadza. Ani ku nam domov nemozu prist cudzi lebo je problem. Zaujimave je, ze na dovolenke sa kupala v detskom bazeniku, kde bolo naozaj vela deti, stala s nimi v rade na smyklavku a smykala sa. Je na mna velmi naviazana, ale so starymi rodicmi ostane, dokonca mi aj zakyva ked odchadzam, vzdy jej poviem kam idem a ze sa vratim, tomu rozumie a je v pohode. Potom mi rodicia hovoria, ze bola v pohode, no akonahle sa objavim uz zase vymysla, chce ist na rucky, chce ist prec, proste sa zacne spravat inac.Od septembra ma nastupit do
    skolky, no mam velke obavy ci to zvladne. Robim niekde chybu ja? Mam tu skolku skusitd alebo radsej este pockat?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    chybu žiadnu nerobíte, to že sa deti správajú inak v prítomnosti rodičov a inak keď súsamé aj s blízkymi ľuďmi ako sú staí rodičia je známe. Často staré mamy povedia, keď tu nie ste je taká dobrá, nemazná sa, papá..... Toto nech vás nevyvádza z rovnováhy.
    To, že nemá rada spoločnosť iných detí môže súvisieť s jej vekom / deti do troch rokov sa nehrajú s inými deťmi, zväčša síce majú r,adi ich spoločnosť ale hrajú sa samostatne/, niekedy im môže vadíť hlučnosť iných detí, to už súvisí aj s ich povahou, ak majú radšej tiché, pokojné prostredie. Niektoré deti môžu v tomto veku žiarliť na pozornosť, ktorú iné deti vzbudzujú, napríklad aj u ich matky a preto sa ich stránia, lebo chcú byť práve oni centrom pozornosti. Dieťa do troch rokov vlastne nebýva zreleé na vtup do kolektívu, často sa tam musí zaradiť, lebo okolnosti v rodine to vyžadujú ale ako píše pán pofesor Matejíček, deti by si jasle nevybrali!
    Možno by teda bolo dobé počkať so vstupom do kolektívu až po dovŕšení tetieho roka veku. Ak to nie je možné, uvidíte ako sa bude jej správanie v škôlke ale aj následne doma vyvíjať a potom to budete riešiť. Aby nebola situácia veľmi komplikovaná, vždy radím rodičom detí pred vstupom do kolektívu, aby mali "záložný zdroj" teda vyriešenú situáciu, ak by dieťa v kolektíve nemohlo byť, buď z dôvodov vysokej chorobnosti alebo vo vašom prípade aj z dôvodu nezrelosti pre vstup do kolektívu.