Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • vymysla si

    , Autor: zuzkamacken

    dobry den
    chcem sa opytat na 3rocneho syna, casto "si vymysla" alebo rozprava akoby "z cesty".. z nicoho nic sa napriklad pri skladackach opyta "preco sme nekupili jablka" (v obchode sme boli dajme tomu pred dvoma dnami).. alebo "preco sme boli vonku" (hrame sa a vonku sme boli den pred tym..). proste otazky akoby vytrhnute "z kontextu". alebo si spomenie na nieco spred par tyzdnov, co si ani ja nepamatam. " dobre nam babka kupila auticko" a pod. viem, deti sa pytaju "preco", ale v dakych suvislostiach.. alebo sa aj 10x za den opyta preco je tatusko v praci, stale dokola. je to v poriadku? (inak je velmi trvdohlavy, vybusny, jedovity, tazko zvladnutelny).. dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Každé dieťa sa prejavuje inak, má svoj svet fantázie, je hravé. Otázky sú v tomto veku veľmi časté. Bývajú aj opakujúce sa. Len z týchto informácií sa nedá usudzovať na nejaké podozrenie na nesprávny, chorobný vývoj. Je treba dieťa ďalej sledovať, ako a postupne vyvíja, či sa otázky začínajú viac dotýkať reality alebo sú stále od nej odtrhnuté, či dieťa nevykonáva nejaké stereotypné pohyby, činnosti, otázky. Ak by ste takéto spôsoby správania pozorovali, zvýrazňovali by sa, treba navštíviť lekára a poradiť sa s ním.