Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Enkopéza a čierne bodky

    , Autor:

    Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu.
    Môj 7ročný syn trpí enkoprézou,snažíme sa upravili sme stravu vyskúšali sme aj ľanové semienka,pšeničné otruby a rôzne iné.Zatiaľ bez zmeny.Neviem už ako ďalej,som zúfalá.
    Pred pár dňami,pri utieraní po veľkej potrebe som na toal.papiery som spozorovala čierne bodočky drobunké,farba stolice hnedá.
    O čom by mohlo ísť?Prosím o rady,ohľadom enkoprézy aj bodiek.
    Som zúfala už s toho a neviem ako ďalej.
    S pozdravom Lenka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Bodky boli pravdepdobne natrávené zrniečka ľanových semienok alebo iných podporných látok na vyprázdňovanie.
    Enkopréza je príznakom ťažkej zápchy, ktorá môže mať rôzne príčiny, treba ich odhaliť a potom liečiť. Môže to byť nejaké ochorenie zažívaciho traktu / porucha inervácie čreva, dlhé črevo a iné/ ale najčastejšie je príčina zápchy v psychike, v hlave dieťaťa. Zásadne platí, že ako dlho sa zápcha prejavovala, najmenej tak dlho sa musí liečiť. Diétne opatrenia sú len jednou zo súčastí liečby, taktiež je vhodné podávanie probiotík, dostatok tekutín počas dňa a samozrejme aj liečba, ktorú však musí určiť lekár po vyšetrení dieťaťa. Znova pripmínam, že liečba musí byť dôsledná a dostatočne dlhá. Je veľmi dôležité s dieťaťom o tomto probléme hovoriť samostatne, bez svedkov v intimite matka dieťa, prípadne otec dieťaq. Nie je potrebné o ani správne o tomto probléme hovoriť pred dieťaťom skýmkoľvek iným / ani stará matka, v podstate ani otec, ni že otec príde domov a hneď sa mu hlási čo bolo zase s kakaním a špinením/. Dieťa musí stratiť presvedčenie že jeho kakanie a špinenie je hlavná téma rodiny. Ono totiž tento problém môže využívať proti rodičom: tak a som zaujímavý, lebo sa pokakávam. Je to ťažké, verím, že vás to veľmi trápi ale správnym a trpezlivým prístupom sa to vyrieši.