Poradne

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

9,643 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • strach

  , Autor: Vlocka

  Dobrý deň, pani doktorka obraciam sa na vás s prosbou o radu. Dcerka ( 2,4 roky ) ma strach z deti. Priblizne 4 mesiace to bolo tak, ze z ihriska sme museli odist akonahle sa objavili deti. Povedala, ze chce ist prec. Inac je velmi chytra, plynule rozprava, je sikovna, citliva. Na chvíľu sa to zlepsilo, mohli sme ostat na ihrisku aj ked prisli deti, dokonca sama zamierila na ihrisko medzi deti, ale teraz je to zase postarom. Neakceptuje zidne deti, jedine svoju 4 rocnu sesternicu. Inac v spolocnosti blizkych ( babka, dedko, teta atd.) je v pohode, uvolnena hra sa, predvadza. Ani ku nam domov nemozu prist cudzi lebo je problem. Zaujimave je, ze na dovolenke sa kupala v detskom bazeniku, kde bolo naozaj vela deti, stala s nimi v rade na smyklavku a smykala sa. Je na mna velmi naviazana, ale so starymi rodicmi ostane, dokonca mi aj zakyva ked odchadzam, vzdy jej poviem kam idem a ze sa vratim, tomu rozumie a je v pohode. Potom mi rodicia hovoria, ze bola v pohode, no akonahle sa objavim uz zase vymysla, chce ist na rucky, chce ist prec, proste sa zacne spravat inac.Od septembra ma nastupit do
  skolky, no mam velke obavy ci to zvladne. Robim niekde chybu ja? Mam tu skolku skusitd alebo radsej este pockat?

  Odpovedá: odbornik2

  chybu žiadnu nerobíte, to že sa deti správajú inak v prítomnosti rodičov a inak keď súsamé aj s blízkymi ľuďmi ako sú staí rodičia je známe. Často staré mamy povedia, keď tu nie ste je taká dobrá, nemazná sa, papá..... Toto nech vás nevyvádza z rovnováhy.
  To, že nemá rada spoločnosť iných detí môže súvisieť s jej vekom / deti do troch rokov sa nehrajú s inými deťmi, zväčša síce majú r,adi ich spoločnosť ale hrajú sa samostatne/, niekedy im môže vadíť hlučnosť iných detí, to už súvisí aj s ich povahou, ak majú radšej tiché, pokojné prostredie. Niektoré deti môžu v tomto veku žiarliť na pozornosť, ktorú iné deti vzbudzujú, napríklad aj u ich matky a preto sa ich stránia, lebo chcú byť práve oni centrom pozornosti. Dieťa do troch rokov vlastne nebýva zreleé na vtup do kolektívu, často sa tam musí zaradiť, lebo okolnosti v rodine to vyžadujú ale ako píše pán pofesor Matejíček, deti by si jasle nevybrali!
  Možno by teda bolo dobé počkať so vstupom do kolektívu až po dovŕšení tetieho roka veku. Ak to nie je možné, uvidíte ako sa bude jej správanie v škôlke ale aj následne doma vyvíjať a potom to budete riešiť. Aby nebola situácia veľmi komplikovaná, vždy radím rodičom detí pred vstupom do kolektívu, aby mali "záložný zdroj" teda vyriešenú situáciu, ak by dieťa v kolektíve nemohlo byť, buď z dôvodov vysokej chorobnosti alebo vo vašom prípade aj z dôvodu nezrelosti pre vstup do kolektívu.

 • Odúčanie od plienok 2

  , Autor: Dajana

  Dobry den, dakujem za odpoved, len sa chcem opytat. Ak synovi zacnem znova davat plienku a jemu to bude v podstate jedno, ma to nejaky efekt vobec? Uz sme mu vraveli aj, ze ked bude kakat do slipiek nekupime mu uz nic a stale to robi. Niekedy sa naozaj pekne vykaka do nocnika, inokedy tam sedi a nic a o 2 minuty ma plne gate? Nemam skusat ani ziadny trest? Ved on musi rozlisovat co je dobre a co zle, vdaka

  Odpovedá: odbornik2

  Jemu to nebude jedno, budete sa s ním o tom / ke´d ste sami dvaja / rozprávať, budete ho motivovať a on pochopí, že to treba robiť inak! Žiadne zdravé dieťa sa nepokakáva stále, jedného dňa sa to naučí. Je to naozaj psychicky podmienené, je to aj určitý spôsob týrania rodičov: ja si budem robiť čo chcem a ako to chcem ja! Tresty by som neuplatňovala.

 • Nechce kakať

  , Autor: Zdenka

  Dobrý deň, synček má 2,5 roka. V posledných dvoch mesiacoch máme problém s kakaním. Nechce kakať ani do plienky ani do nočníka. Na nočníku sedí od roka, v zime sa pekne sám na veľkú vypýtal, od jari prestal. Keď na neho príde, že chce kakať, tak stojí a začne sa vykrúcať, kým mu to neprejde.. Väčšinou má prázdnu plienku, alebo mu len trošičku ubehne.. S papaním problém nie je. Zje všetko a v poslednej dobe sladké minimálne. Stolicu tvrdú nemá. Proste nechce kakať.. už nevieme čo máme robiť.. Poraďte prosím. Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Treba zistiť, či nemá krv v stolici.Môže ho konečník pri kakaní alebo po kakaní bolieť, preto sa tomu bráni. Príčinou je zväčša thlinka v okolí konečníka. Je potrebné vyhľadať lekára, aby konečník skontroloval.
  Problémy s kakaním zväčša súvisia s psychikou dieťatkia. nenarodilo sa vám v čase, keď prestal kakať )dalšie dieťa, nepresťahovali ste sa, nebol nejaký konflikt, problém v rodine? Nezačal chodiť do kolelktívu? Problémom môže byť aj nacvičovanie odplienkovania, kedy deti odmietajú kakať, taktiež býva problémom ak sa dieťa pokakalo a niekto ho za to hrešil alebo vyhanbil. Dôležité je pred dieťaťom nehovoriť o jeho kakaní, neriešiť to pred ním ani s najbližšími ľu)dmi / mama, manžel a pod/. Dieťa vidí, že jeho defekácia je dôležitá otázka rodiny a a by bolo zaujímavé, jeho problém sa zhoršuje a pretrváva. S dieťaťom v intimite, kedy ste sami dvaja môžete tento problém konmunikovať , poukázať na to, ako je dôležité, aby pekne kakal a podobne. Je to niekedy dlhšie trvajúci problém a je potrebné aj vyhľadať lekára, kvôli nálezu na konečníku.

 • Odúčanie od plienok

  , Autor: Dajana

  Dobrý deň, syn ma 28 mesiacov, pomerne rychlo sa naucil cikat do nocnika, problem je vsak s kakanim. Najprv sa stale pokakal do slipiek, nepytal sa, do nocnika odmietol. Potom som mu raz slubila, ze ked sa vykaka do nocnika tak mu kupim auto. Urobil tak, to auto som mu kupila, potom sa mu par krat podarilo do nocnika, ale poslednu dobu kaka zase do slipek. Neustale mu vysvetlujeme, ze tak sa to nerobi. Vymyslame rozne finty. Napr. vcera sa vykakal do nocnika, dnes 2x do slipiek. O mesiac ma nastupit do skolky a bojim sa co bude tam. Viete mi prosim poradit? Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Odúčanie od plienok možno bolo trocha predčasné a možno nie správne uchopené. Chlapček je pomerne veľký, rozumie vysvetľovaniu. Asi by som skúsila znova dávať plienku a vysvetliť mu, že síce veľký chlapci kakajú do nočníka a za ušetrené peniažky si môžu niečo kúpiť, ale keď že on do nočníka nekakaá, musí mať plienočku a preto nie sú peniažky na autíčko a iné pekné veci. V žiadnom prípade pred dieťaťom s nikým o kakakní,plienke, špinavých slipoch nehovorte. Ani s manželom, ani s mamou po telfóne a podobne. Dieťa vie, že je to pre vás dôležitá otázka a schválne sa bude pokakávať. Rozprávajte sa o tom len s ním, v intimitedomova. Máte šancu pri správnom podchytení problém, že sa to aj za mesiac naučí. Ak to budete robiť nesprávne, môže sa stať, že sa dopracujete k vážnej zápche.

 • syn 5 ročný je asi lenivy, alebo ma nejaku vadu. .

  , Autor: zuzana28

  Dobrý deň, moj 5 ročný syn ide na dalsi rok do skoly, ale nevie si zapamätať cislice po sebe a zapamätať si napr.kolko ma rokov..moze sa jednat o nejaku poruchu? Bo sa mu to zopakuje viac krat a nedokáže si to zapamätať, alebo sa mu nechce? (Lenivy) som stoho smutna ci nema nejaku poruchu alebo je to v pohode na jeho vek? Ďakujem za odpoved..pekny den a Dovidenia

  Odpovedá: odbornik2

  Rok je ešte dlhá doba na to, aby sa chlapček naučil veľa nových vecí.
  Psychomotorický vývoj dieťaťa, jeho schopnosť učiť sa, zapamätať si nové veci závisí od mnohých faktorov. Začína to už priebehom tehotenstva, pôrodu, raného vývoja v priebehu prvého roka a hlavne vývinu reči a poznávania sveta po prvom roku života. Veľ+mi negatívne na rozvoj schpností pôsobí včasné sledovanie televízie a hlavne sledovanie mobilov a ipedov a mnohých hier a videí na nich.
  Dieťa treba ďalej sledovať, opýtať sa aj učiteliek v materskej škole ako vidia vývin dieťaťa a pri akýchkoľvek pcyhbnostiach, či je vývin v norme je vhodné kontaktovať lekára, prípadne detského psychológa.

 • odplienkovanie

  , Autor: zabka1003

  Dobrý deň, chcem poprosiť o radu..
  Syn bude mať o mesiac 3 roky..od 2 rokov vie cikať, keď ho cikať dám vyciká sa bez problémov kedykoľvek. Ak ho však sama nedám, pociká sa..a pokaká sa vždy keď sa mu chce. Ako mám postupovať, aby sa naučil pýtať cikať a kakať? plienky mu už dávam len na spanie, a nechávam ho nech sa pociká a je mokrý...ale zatiaľ bezúspešne. Ďakujem za každú radu..

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem si to celkom vysvetliť, ale možno si myslí, že ak ho nevyzvete cikať na nočník, tak to má spraviť ako sa mu chce a hodí. Myslím, že jediná cesta k tomu, aby začal sám hlásiť cikanie a kaknie je stále sa o tom s ním rozprávať, ukazovať mu, že aj dospelí chodia do tej malej miestnosti a tam robia tieto potreby. Je veľmi dôležité, aby ste všetky tieto príklady, vysvetľovanie prevádzali v intimite domova, keď ste len sami dvaja alebo s otcom, aby sa nehanbil pred cudzími, aby vedel, že je to len jeho potreba, záležitosť a jeho rozhodnutie, že sa bude správať ako veľký . Ak by sa tento stav behom niekoľkých mesiacov vôbec nezmenil. teda, že bez vyzvanie nevie potrebu hlásiť, asi by som sa poradila s psychológom.

 • vymysla si

  , Autor: zuzkamacken

  dobry den
  chcem sa opytat na 3rocneho syna, casto "si vymysla" alebo rozprava akoby "z cesty".. z nicoho nic sa napriklad pri skladackach opyta "preco sme nekupili jablka" (v obchode sme boli dajme tomu pred dvoma dnami).. alebo "preco sme boli vonku" (hrame sa a vonku sme boli den pred tym..). proste otazky akoby vytrhnute "z kontextu". alebo si spomenie na nieco spred par tyzdnov, co si ani ja nepamatam. " dobre nam babka kupila auticko" a pod. viem, deti sa pytaju "preco", ale v dakych suvislostiach.. alebo sa aj 10x za den opyta preco je tatusko v praci, stale dokola. je to v poriadku? (inak je velmi trvdohlavy, vybusny, jedovity, tazko zvladnutelny).. dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Každé dieťa sa prejavuje inak, má svoj svet fantázie, je hravé. Otázky sú v tomto veku veľmi časté. Bývajú aj opakujúce sa. Len z týchto informácií sa nedá usudzovať na nejaké podozrenie na nesprávny, chorobný vývoj. Je treba dieťa ďalej sledovať, ako a postupne vyvíja, či sa otázky začínajú viac dotýkať reality alebo sú stále od nej odtrhnuté, či dieťa nevykonáva nejaké stereotypné pohyby, činnosti, otázky. Ak by ste takéto spôsoby správania pozorovali, zvýrazňovali by sa, treba navštíviť lekára a poradiť sa s ním.

 • Denne pomocovanie

  , Autor: Rena

  Dobry den, chcela by som poprosit o radu: mame trojrocneho syna, ktory je uz takmer rok odplienkovany (nema plienky ani v noci). Pekne chodil na wc, nepocikaval sa ani v noci. Asi pred dvoma tyzdnami sa zacal pocikavat. Ujde mu moc, az potom uteka na wc. V noci sa nepocika. Tento problem ma len cez den. Co to moze sposobovat? Mam to zacat riesit s pediatrom? Dakujem velmi kene za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Môže to mať rôzne píčiny: je prechladnutý, má začervenanie v oblasti ústia močovej trubice, býva zaujatý hrou a zabudne, že treba ísť cikať. V každom prípade by som navštívila lekára a skonzultovala s ním uvedené ťažkosti.

 • Nikoho nepocuva

  , Autor: Nila

  Dobry den, chcem vas poprosit o rad. Moj 5 rocny syn vobec nepocuva ani doma sni v skolke nikoho nikde. V skolke je problemovy vraj sa bije s nerespektuje ucitelky. Su dni kedy je dobry az velmi a potom su dni ked uz nevie co so sebou. Doma tiez 10 x mu treba povedat aby to spravil a on nic potom uz vrieskam alebo mu tresnem lebo moje nervy sj v koncoch. Robi stale somariny spekuluje stale nieco a vsetko ho zaujima. Hlavne to co nema. Beha krici jak z divych vajec. Boli sme uz aj u psyhologiciek len kazda tvrdi nieco ine. Nikto mi nic neporadi ako sa zachovat v urcitych situaciach co by na neho platilo. Je nevychovany a my sa ho snazime vychovavat a viest ku dobremu . Prosim piradte mi dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Otázka je, či je jediné dieťa : v takom prípade má asi veľa pozornosti a potom sa nevie zahrať sám. Taktiež je však dôležité, či sa mu venujete: hranie, šport, prechádzky, čítanie a na druhej strane či mu nechávate dostatok času, aby sa hral sám a rozvíjal svoju fantáziu. V takom prípade však nemožno zakazovať, ak je hlučnejší, urobí neporiadok, rozloží hračky po celom byte, robí stan z epedov, diek a podobne. To sú hry detí. na druhej strane ak má napríklad mladšieho súrodenca, ktorý vyžaduje viac vašej pozornosti, samozrejme , že sa snaží strhnúť pozornosť na seba, ideálne tak, že niečo vyvedie. Druhou stránkou mince je, ak má dieťa stále organizovaný čas, chodí na krúžky už v tomto veku, má rôzne organizované aktivity, potom sa nevie sám zahrať. Naozaj môžu byť príčiny rôzne, treba ich analyzovať, nájsť riešenie a hlavne byť vo výchove láskavý, nie všetko zakazovať ale byť dôsledný a venovať dieťaťu veľa času, aj len obyčajným hraním, stavním lega, fotbalom, plávaním. Máte možno náročné, možno aj neposlušné dieťa ale jeho výchova je vo vašich rukách. Najprv však treba hľadať chybu v sebe: ste dôslední, dávate mu dosť priestoru na hru, na druhej strane dostatočne sa mu venujete. nepozerá stále televíziu? atd. Keď sú ťažkosti neudržateľné, je na mieste konzultácia u psychológa-

 • Ziaden respekt

  , Autor: Nila

  Dobrý deň, mam 5 rocneho syna, ktorý má zle správanie v školke. Učitelky sa sťažujú, že ich nepočúva, robí si čo chce. Nevie sa hrať s detmi, neznáša prehru a deti buď sa ho boja alebo sa s ním nechcu hrať. Je strašne vzťahovačny, z ničoho nic začne vrieskať alebo plakať s nikto nu nič nerobi. Privlastňuje si stale deti v školke. Boli sme už aj pri 4 psychologičkách, ale nič sme sa nedozvedeli a každa povedala niečo ine. Prosim vás o radu. Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem, kedy a za akých okolností začal chodiť do škôlky, možno má deprivačný syndróm, ak ste napríklad s mladším súrodencom doma. Neviem, ako sa správa doma, možno je jedináčik, má doma veľa pozornosti a tu je členom skupiny, kde chce vyniknúť, má takú povahu. To je len anlýzaproblému, ale riešenie sa dá nájsť len po podrobnom zhodnotení problému a správania. Možno ešte nie je vhodný do kolektívu- Skutočnú odpoveď by vámnaozaj mal dať dobrý detský psychológ.

 • Moje dcera place ked ma ist do skolky

  , Autor: lenaka

  Dobrý den, chcela by som sa opýtat, mam 6 ročná dcerku, ktora zacala dost plakavat ako nahle si spomenie na skolku, velmi rada tam chodievala, ale asi dva mesiace mi tam odmieta chodit, v noci sa budi a place, ze nechce ist do skolky. Ked prichadzame ku skolke zacina plakat a stazovat sa na brusko, dokonca, ked sme prisli uz k triede zacalo ju uz aj napinat na zvracanie . Pani ucitelky upriamili pozornost na nu a tvrdia, ze ked tam je sa pekne hra a spolupracuje aj sa naje, obcas ze pride k nim a povie im, ze jej je smutno. Ja som si vsimla, ze ma pocit, ked nejako inak pochvalim ine dieta, tak ma upozornuje, ze ono nie je moje dieta, ze ona je moja dcerka a vyzaduje na seba pozornost. Maximalne sa jej snazim venovat , ale uz si neviem dat rady ako na nu. budem rada za kazdu pripomienku. dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Sú dve možnosti : buď mala v škôlke nejakú zlú skúsenosť / nemusí to byť nič strašné, ale možno chce byť vždy na prvom mieste a napríklad niekto bol pochválený a ona nie/ alebo je z nejakého dôvodu nazoaj zabanovaná za vami za domovom / nie ste náhodu doma s mladším súrodencom?/. Možno má strach, že vás stratí, že pre nu neprídete. V každom prípade ak to trvá už pomerne dlho, dieťa naozaj plače, jeho správanie sa zmenilo, bolo by vhodné navštíviť psychológa.

 • 3-ročného syna veľmi bolia nožičky

  , Autor: mila76

  Dobrý deň, môjho 3-ročného syna bolia nožičky. Už pred rokom dva mesiace takmer každú noc plakal, že ho bolia nožičky od kolien dole. Pediatrička mu zobrala krv, poslala nás za ortopédom, ale nič sa nezistilo,pretože všetky výsledky boli v poriadku. Od januára tohto roka ale zasa plače niekedy aj každú noc kvôli nožičkám. Pred dvoma týždňami mu opäť brali krv na vyšetrenie a vraj výsledky boli negatívne. Minulú noc celú preplakal, 2x som mu musela dávať sirup na bolesť a natieram mu nožičky vietnamkým balzamom, lebo neviem mu nijak pomôcť. Už som zúfalá, lebo si myslím, že to nie je normálne, aby ho tie nožičky boleli noc čo noc už takmer 4 mesiac. Poraďte nám, prosím, čo robiť, za kým ísť. Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: odbornik2

  Bolesti dolných končatín u detí v tomto veku bývajú pomerne časté. Pani doktorka veľmi správne reagovala promptným odberom krvi, pretože je potrebné vylúčiť veľmi závažné ochorenie, čo sa odberom vylúčilo. Príčinou však môžu byť aj iné ochorenia, keďže sa to takto významne opakuje každú noc, pokračovala by som ďalej vo vyšetrovaní príčiny, pravdepodobne ako prvé by som zvolila neurologické vyšetrenie, možno znova aj kontrola u ortopéda. Závisí aj na celkovom vývoji dieťatka a jeho správaní, či nie sú nejaké odchylky od normy. Taktiež správna obuv u dieťaťa je veľmi dôležitá. V neposlednom rade by som riešila aj režim dieťaťa, či nie je neprimerane zaťažované, dieťa do troch rokov by nemalo chodiť na dlhé túry a rechádzky, malo by sa prevážať stále na kočiariku a na bezpečnom mieste nechať spontánne sa pohybovať. Neviem, ako ste to robili. Skúste mu dať večer pred spaním nurofen sirup v príslušnej dávke / 7 mg na 1 kg hmotnosti/ uvidíte, čisa bolesti budú opakovať. Nedá sa to robiť stále!!!!!!!!! Len vyskúšať ako na to zareaguje.

 • Enkopéza a čierne bodky

  , Autor: Lenka

  Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu.
  Môj 7ročný syn trpí enkoprézou,snažíme sa upravili sme stravu vyskúšali sme aj ľanové semienka,pšeničné otruby a rôzne iné.Zatiaľ bez zmeny.Neviem už ako ďalej,som zúfalá.
  Pred pár dňami,pri utieraní po veľkej potrebe som na toal.papiery som spozorovala čierne bodočky drobunké,farba stolice hnedá.
  O čom by mohlo ísť?Prosím o rady,ohľadom enkoprézy aj bodiek.
  Som zúfala už s toho a neviem ako ďalej.
  S pozdravom Lenka

  Odpovedá: odbornik2

  Bodky boli pravdepdobne natrávené zrniečka ľanových semienok alebo iných podporných látok na vyprázdňovanie.
  Enkopréza je príznakom ťažkej zápchy, ktorá môže mať rôzne príčiny, treba ich odhaliť a potom liečiť. Môže to byť nejaké ochorenie zažívaciho traktu / porucha inervácie čreva, dlhé črevo a iné/ ale najčastejšie je príčina zápchy v psychike, v hlave dieťaťa. Zásadne platí, že ako dlho sa zápcha prejavovala, najmenej tak dlho sa musí liečiť. Diétne opatrenia sú len jednou zo súčastí liečby, taktiež je vhodné podávanie probiotík, dostatok tekutín počas dňa a samozrejme aj liečba, ktorú však musí určiť lekár po vyšetrení dieťaťa. Znova pripmínam, že liečba musí byť dôsledná a dostatočne dlhá. Je veľmi dôležité s dieťaťom o tomto probléme hovoriť samostatne, bez svedkov v intimite matka dieťa, prípadne otec dieťaq. Nie je potrebné o ani správne o tomto probléme hovoriť pred dieťaťom skýmkoľvek iným / ani stará matka, v podstate ani otec, ni že otec príde domov a hneď sa mu hlási čo bolo zase s kakaním a špinením/. Dieťa musí stratiť presvedčenie že jeho kakanie a špinenie je hlavná téma rodiny. Ono totiž tento problém môže využívať proti rodičom: tak a som zaujímavý, lebo sa pokakávam. Je to ťažké, verím, že vás to veľmi trápi ale správnym a trpezlivým prístupom sa to vyrieši.

 • Enkopéza a čierne bodky

  , Autor: Lenka

  Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu.
  Môj 7ročný syn trpí enkoprézou,snažíme sa upravili sme stravu vyskúšali sme aj ľanové semienka,pšeničné otruby a rôzne iné.Zatiaľ bez zmeny.Neviem už ako ďalej,som zúfalá.
  Pred pár dňami,pri utieraní po veľkej potrebe som na toal.papiery som spozorovala čierne bodočky drobunké,farba stolice hnedá.
  O čom by mohlo ísť?Prosím o rady,ohľadom enkoprézy aj bodiek.
  Som zúfala už s toho a neviem ako ďalej.
  S pozdravom Lenka

 • Viaceré zdravotné problémy trojročného synčeka

  , Autor: ivish

  Dobrý deň,
  obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Náš synček bude mať v apríli tri roky a momentálne máme viaceré potiaže. Rada by som vedela, či majú niečo spoločné, nakoľko naša pediatrička všetko odôvodňuje rastom a tým, že od septembra je v kolektíve, ktorý mu skúša imunitu. Našim najväčším problémom sú pokazené zúbky (keď mal necelý rok mal úraz zúbkov horných, odvtedy sa mu rozsýpajú a kazia napriek našej veľkej snahe o hygiénu), opakujúce sa afty, občasné bolesti nožičiek (hlavne vtedy keď má afty a horúčky sa sťažuje aj na bolesti nožičiek) a exém na líčkach. Posledné dve situácie s aftami boli sprevádzané aj abcesom na pokazených zúbkoch, kvôli čomu ideme nasledovný piatok pravdepodobne na vyberanie pokazených zúbkov. Inak je to živé, veselé, šikovné dieťaťko :-) Keď sme mu robili naposledy krvný obraz mal nízke hodnoty železa, odvtedy pravidelne užíva melasu, na imunitu mu dávame imunoglukán, cebion a biogaju.
  Prosím, majú tieto "príznaky" niečo spoločné? Alebo je to len blbá zhoda náhod. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Kazivosť zúbkov je daná pravdepodobne hlavne prekonaným úrazom.
  Afty čiastočne môžu súvisieť s kazivosťou zubov a pravdepdobne prítomnou infekciou. Neviem prečo mu dávate na nízke hodnoty železa melasu. Ak má nízke železo, jedná sa o latentnú / skrytú/ chudokrvnosť a mal by dostávať príslušné dávky železa / maltofer/ a kvalitnú stravu, najmenej 6x týždenne mäso, hlavne tmavé.
  Ekzém na ličkach pravdepodobne s uvedenými príznakmi nesúvisí, treba ho zhodnotiť a príslušne liečiť, niekedy stačí premasťovať mastným krémom : lipobase, excipial, alebo modrá indulona.
  Bolesti nožičiek by somnezanedbávala. Treba sledovať ako často ich má, zväčša pri tom zvyknem vyšetriť základné parametre, aby sa niečo nezanedbalo, bolesti môžu byť rastovú, parainfekčné, z únavy ale aj zo závažnejších príčin. .

Otázok: 226