Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Spánok

    , Autor: demi

    Dobrý deň p. doktorka. Mám 6 mesačného chlapčeka a trápi ma jeho spánok. Malý mi zaspí pri kojení. Do pol hodinky sa zobudí, musím ho opäť uspávať (väčšinou na prse). Takéto budenie má dovolím si tvrdiť od narodenia. Proste na noc som snáď vždy uspávala na 2-3x. Bolo jedno či zaspal pri kojení, v kočíku, na rukách alebo sám. Na kojenie sa budil 2-3x za noc.
    Neviem presne odkedy to trvá, ale hrubý odhad vyše mesiaca. Malý sa každú chvíľu budí. Za noc aj 10x. Začne mrnčať, koľkokrát nie je ani hore, ale spí ale pomrnkáva. Väčšinou je to mrnčanie, že má zavreté oči, teda zo spánku asi, niekedy ich otvorí, ale rýchlo zaspí. Keď takto začne pomrnkávať, tak ho opätovne uspávam buď v kočíku alebo na prse, niekedy tľapkaním po zadku. Ešte by som dodala (a v tom vidím problém), že cumlík veľmi neobľubuje.
    P. doktorka, myslíte, že takýto nekľudný spánok je kvázi normálny v tomto veku a prejde to? Alebo to mám riešiť s lekármi? Keď mrnčí, ja ho kočíkujem, vyzerá, že už spí, ja si ľahnem a ani nestihnem zaspať a zase pomrnkáva. Vtedy sa pýtam, či to nie je na návštevu neurológa. Čo myslíte?
    Ešte by som dodala, že asi pred doma týždňami mu vyliezol prvý zúbok, vtedy sa to trošku zlepšilo, ale to naozaj len trochu.

    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    NIe je to určite žiadne ochorenie! Možno by ste honemali usprávať v kočíku, ani hojdaním, ani natriasaním, on zaspí ale deťom sa častejšie striedajú fáz plytkého a hlbokého spánku, a keď sa dostane do fázy plytkého spánku, zistí, že nie je hojdaný, vozený a preto sa pravdepodobne zobudí. Inou príčinou je to, že on sa spočiatku zobudí len trocha, pomrnkáva ale vy sa samozrejme zobudíte celkom, on to vie, cíti vašu prítomnosť, vôňu a obrazne povedané, nedá pokoj dovtedy, ký,m k nemu nevstanete, nenakojíte ho, nepohojdáte. Nikedy, ak je dieťa zdrvé, pomôže v tejto fáze, keď ho uložíte spinkať do samostatnej izby, keď sa len tak slabo prebudí, pomrnkáva, tak sa nezobudíte, ani on vás necíti a znova hlbšie zaspí. ďalšia možnosť je, že je už vo fáza prvej deprivačnej úzkosti, stále má strach, aby ste ho neopustili, nestratili sa mu a preto vlastné stále kontroluje a uisťuje sa , že ste nablízku. Nebude to trvať navždy, je to prechodné a všetko sa znova upraví a vy sa vyspíte.