Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Sťahovanie predkožky

    , Autor: kanti

    Dobrý deň p. doktorka,
    chcela by som vedieť Váš názor na sťahovanie predkožky, resp. stiahnutie predkožky. Dnes som bola s mojím synčekom, 15 mesiacov, na očkovaní MMR a pri tej príležitosti mu pediatrička násilne stiahla predkožku. Dovtedy som mu ju sťahovala po kúpaní ja. Vedela som, že to tých drobcov musí bolieť, avšak to čo zažívam so synom, som veru nečakala. Plače, až vrieska pri každom cikaní (bezpečne viem, kedy močí), chodí po špičkách, no úplná hystéria a ja plačem spolu s ním. Je tento postup správny?Doktorka mi kázala umyť v repíku a natrieť odhalený penis, čiže žaluď, očnou framykoinovou masťou. Ako sa na túto problematiku pozeráte vy, názory odborníkov sa rôznia. Jedni hovoria sťahovať, ale mám pocit, že čoraz viac prevláda názor, nechať to tak. Ďakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Do pätnástich mesiacov predkožku neodporúčam sťahovať, samozrejme až na výnimky, kedy je to podrebné kvôli infekciám močových ciest alebo zápalom v okolí žaluďa a pod predkožkou.
    Uvedenú praktiku ako uvádzate vo vašej skúsenosti nikdy nepoužívam.
    S preťahovaním predkožky začínam tiež na 15 mesačnej prehliadke, skontrolujem, či sa predkožka uvoľňuje, ak áno ukážem rodičom ako ju majú každý deň pri kúpaní postupne uvolňovať a ak sa vôbec neuvoľňuje, používam mastičku s kortikoidom na masáže predkožky a postupné uvoľnenie, zväča s dobrým efektom. Ak sa predkožka neuvoľní, konzultujem detského urológa, ktorý nájde vhodné rieenie tak, aby do začiatku kolskej dochádzky bol tento problém vyriešený.