Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 9 mesiacov

    , Autor: viki-25

    Dobry den,chcela by som sa opytat na rozne otazky ohladom nasho dietatka....ma ukonc. 9.mesiac,dojcena na ranajky a pred spanim,samozrejme aj v noci.
    Ako je to s ciapockou v lete?kedy ju nemusi mat?/totiz,ma ju veeeelmi nerada a ked spi v kociku,vacsinou si ju vzdy nejako da dole,aj ked ju ma uviazanu alebo pevne na hlavicke.../
    Pitny rezim-kedy,kolko,coho?
    Kedy na ranajky nastupuje nieco ine ako mliecko/dojcenie/ a co by to mohlo byt?
    Co jej mozeme davat pomedzi jednotlive chody aby vydrzala,prip ak budeme mimo domu,alebo len tak na "prieslinku"kym pride jej cas papania?
    Skusame par hodin pred spanim kase,no neochutene jej nechutia-Ako urobit chutnu kasu z vlociek,ryze a pod.,aky pomer,cim ich teda zdravo dochutit?
    Resp.Moze byt stale len instant. kasa?/mame babylove dm banankovu,ta jej chuti,pocula som,ze surove ovocie by sa do jogurtu a kase nemalo davat,lebo vraj moc kvasi v zaludku zbytocne???mozem jej tam potom primiesat detsku vyzivku 100%ovocia z dm?tie neochutene dm babylove jej nechutia :(/
    Ide leto-Natierat na slniecku,cim,kolko moze byt na slnku? Moze uz smelo lozit po travicke?
    Kolko x taketo dietatko kupat za tyzden,mozem uz pouzit sampon na vlasky?dakujem za odpovede :)

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Čiapočku pokiaľ nefúka vietor, nie je chladno, alebo nie je na slniečku, nepotrebuje. Pitný režim spočíva v podávaní prevarenej ochladene vody/ aj dojčeneckú odpoúčam prevárať, nie je sterilná/ v množstve maximálne 200 ml / 24 hodín. Nepodávame čaje ani ovocné šťavy. Na raňajky už aj teraz napríklad mliečna kaša alebo Jogurt, biely, s probioickou flórou. do roka nič na báze tvarohu, teda syry, pribináčik a podobne!!!Pomedzi jedntlivé chody , pocie jedenia nedávame nič!!!!!Ak dieťa stále niečo konzumuje vyrábame si zlých jedákov, nezje čo má ale furt niečo konzumuje!!!! Môžete spraviť ryžovú kašu/ ak dobre akaká/ alebo aj krupicovú ašu ale v tomto veku zásadne do umelého mlieka . Aj bežnú kašu bez ríchutí môžete dochutiť ovocím alebo ajuvarenou zeleninkou.Môžete primieať aj detskú výživu. Kam nechodí slnko, chodí lekár, preto nie je potrebné dieťa stále niečím natierať. Mali by ste držať režim, teda byť vonku len ráno do cca jedenástej / môžete spraviť aj slnečný kúpeľ, zobliesť dieťatko nechať hona slniečku cca 10 minút, ráno okolo deviatej/ a potom ísť vonku až po tetej. dajte pozor, aby na dieťa ani vtedy slnku priamo nesvietilo, nedávajte však na kočiarik plienku, je za ňou dusno! Ak ste pi vodnej ploche alebo v prírode aj cez deň či na záhlade je možné natierať ale s filtrom kktorý má minerálnu ochranu: daylong baby alebo bioderma minerál napríklad. Po trávičke nech nelozí, môžu tam byť kliešte a ich larvy a iný hmyz. Šampón môžete použiť, ja osobne odporúčam kúpať denne.