Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Treba navštíviť psychológa?

    , Autor: mimuska21

    Dobrý deň, prežívame s malým teraz tažké obdobie otec a priateľ opustil našu domácnosť. Ostala som na všetko sama. Dieťa mám hyperaktivne, mame problémi so spánkom, nervozitou a so zmenami. Otec dieťaťa chodí na návštevy ale nepravidelne, zatiaľ nam este neprebehol sud. Maly ma 1rok a 8 mesiacov dost zle to znáša. Nechce ho pustiť plače. Nechce ísť spat a keď zaspí často sa budí plače a skoro vstáva a hľadá ho. Cez deň býva mrzutí a od nervov si občas začne ubližovať alebo mi začína odmietať jesť. Sám sa nechce ani na chvíľu pohrať. Malému hovorím ze ocko šiel do prace, vzhľadom na to, ze pred tým pracoval v zahraničí bol doma len na vikend. Malému ten čas strávený snim nestačí a on sa do spoločnej domácnosti nechce vrátiť. Je voľný a to si naplno užíva, naposledy počas návštev viac krát telefonoval na co maly reagoval podráždene a krikom. Prosím poraďte ako to mám riešiť som uz zúfalá a trhá mi srdce keď vidím ako sa mi maly trápi. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, či dieťa naozaj tak zle znáša odchod otca z domácnosti, keď vravíte, že aj predtým často nebol doma, pretože pracoval v zahraničí. Dieťa skôr reaguje na to, že vy ste smutná, v strese, nervózna ako zvládnete starostlivosť o dieťa sama. Tiež je v období negativizmu, takže môže na všetko reagovať negatívne, je to obdobie:nie nie nie. Snažte sa venovať sa mu, hrajte sa s ním, stretnutia s jeho otcom urobte čo najpokojnejšími a jeho odchod komentujte čo najmenej, skôr ako prrodzenú vec, tak ako to asi aj robíte, že je v práci a znova príde. Dieťa určite vycítilo aj zmenu vo vašom správaní navzájom, je citlivé, s tým sa bude musieť naučiť žiť. Zatiaľ nevidím dôvod na odoslanie dieťaťa k psychológovi.