Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • TVRDA STOLICA

    , Autor:

    Dobry den, velmi by som Vas poprosila o radu. Vo februari bude mat dcerka 2 roky. Uz od asi 6 mesiacov od narodenia mala problémy s kakaním. kakala mi raz za 5 dni. Teraz uz je to lepsie stolicu ma každé dva dni, no ale je tvrdá. Ked bola mensia velmi pri kakani plakala, tlacila, pucila sa. Teraz je to lepsie no stolicu ma kazde dva dni co som odpozorovala ale je tvrda. Kaka pekne do nocnika, naucila sa to hned ako vedela sediet. Lekarka nam hovorila ze sa to upravi stravou, nedavala som jej ryzu, banany. Davala som jej vlakninu, kompotove stavy, ovocie, ale nepomahalo jej to. Dostavam rady, zeby jedla kazdy den jablka, pomarance ... ovocie kolko sa len da, no na druhej strane sama vela nezje a tiez je to cukor. Ked sa pred papanim naje jablkoveho kompotu, uz neche normalnu stravu, alebo zje aj hned polevku, ale uz ma aj vecxie brusko, pretoze viac papa. Neviem ako dalej pomoc. Ci by pomohlo keby rano mala ranajky, na desiatu nejake ovocie, a okolo pol 12 ma polievku, o pol 1 chodi spat a vypije mlieko. Ked vstane neviem ci jej zas dat ovocie, a az okolo 5 jej dat masko, a pred spanim uz len jogurt, ci krupicu... ? neviem uz lebo nazory mam z kazdej strany a neviem uz kadial sa pohnut. Tiez sa mi stalo ze ked sme isli na,,prazdniny" k mojej mame, tak tam mala stolicu kazdy den, prisli sme domov a zas ten kolobech, Uz ked niekedy sa nevie vykakat tak jej uz dam aj cipok. No aj pri tom sa trapi.
    Dakujem Vam za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vyprázdňovanie je vždy záležitosť psychiky, sama ste videli, že na prázdninách, kedy je dieťa pokojnejie, viac na vzduchu, hrá sa nie je zhon, sa to zlepšilo.
    v strave: dostatok tekutín, vlákninu primerane, žiadne celozrnné pečivo!!!v tomto veku. Nedávajte vaenú ryžu, varenú mrkvu, banány, čokoládu, kakao, mak, tvrdé syry. Dávajte jogurty, ovocie, zeleninu, ovsené vločky. Ak však je stolica tvrdá, bolestivé vyprázdňovanie, treba navštíviť lekára, korý dieťa vyšetrí a mal by spraviť plán, ako postupne aj za pomoci liekov navodiť pravidelné vyprázdňovanie rimranej stolice.