Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 18 mesačné dieťa

    , Autor: jana3105

    Dobrý deň pani doktorka. Môj jeden a pol ročný syn má už takmer 2 mesiace žltý jazyk. Pediatrička mu robila aj ster z jazyka, ten bol však negatívny, tak to uzavrela, že to má vírusový pôvod. Inak je zdravý, papá, je kojený. Je ten žltý povlak normálny, zmizne niekedy, lebo zatiaľ vôbec neustupuje?
    Moja druhá otázka sa týka svrbenia konečníka. Syn sa pri prebaľovaní škriabe, niekedy sa snaží aj cez plienku. Najprv som mu dala Vermox na doporučenie pediatričky, zároveň Avenoc masť a probiotiká. Prestal sa škriabať asi za tri dni. No ani nie po mesiaci sa začal škriabať znovu, takže znovu Vermox (v stolici ani raz nemal nález), Avenoc, probiotiká. Už to trvá štvrtý týždeň a stále sa škriabe. Pár krát mal tvrdšiu stolicu, vraj môže mať v konečníku trhlinku a preto sa škriabe. Ako by som mu mohla pomôcť, aby sa zahojila? A ešte sa chcem spýtať ako často môže jeden a pol ročné dieťa užívať Vermox-preventívne, máme doma totiž psov aj mačku (pravidelne ich odčervujeme) a syn sa s nimi rád hrá, ruky si samozrejme umývame, no aj tak sa bojím, aby sa nenakazil. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Niekedy vermox nečinkuje, parazity sú na neho resistentné, treba použiť preparát zentel / niekedy ho dostať len v Česku alebo Rakúsku/.
    Ak sa svrbenie opakuje, nie je vhodné vždy paušálne preličovať antiparazitikami, treba dieťa vyšeriť. Aby sa zistila trhlinka, stačí sa na ritku pozrieť a pátrať po nej, niekedy odporučím vyšetrenie u chirurga. Liečenie spočíva v úprave stolice / nesmie byť tuhá a objemná/ v dlhodobom podávaní probiotik a lokálnom ošetrení a aplikácii hojivých mastí.