Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Prenos herpesu

    , Autor: aronofska

    Dobrý deň, mám doma chlapčeka, ktorý má o 2 dni 2 mesiace. Posledné dni sme sa dosť túlili a ja som ho bozkávala na tvár, dokonca na ústa a to dosť často. Na líčkach má aj drobný ekzém. Dnes na obed sa mi na pere vyhodil herpes, myslím, že z emočného vypätia, prežila som silný stres. Opar som nemala dlhé roky, preto bol pre mňa nepríjemný šok, že práve teraz. Prosím Vás aká je šanca, že sa synček nakazil, aká je inkubačná doba a aké príznaky mám na ňom sledovať? Vie pediater zistiť prítomnosť vírusu nejakými testami? Čo ďalej, ak sa potvrdí? Ospravedlňte toľko otázok, mám výčitky i strach. Ďakujem pekne za Váš čas.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zatiaľ sa žiadnymi testami hepres určiť nedá, jednak dieťa zatiaľ herpes nemá a jednak, keby aj malo, protilátky, ktoré s dajú určiť sa detekuj až neskôr. Ale ani to nie je potrebné robiť a určovať.
    V zásade platí, že ani najbližší ľudia, teda matka, by nemali dieťa bozkávať na úste, iné prejavy nežnosti a tulkanie sú v poriadku.
    Teraz pri komunikácii a starostlivosti o dieťa používajte na tvári rúšku, dieťa určite nebozkávajte, sledujte ako sa spráca, ako papá, či nemá teplotu a pri akýchkoľvek príznakoch ochorenia vyhľadajte lekára. Nebuďte v strese, imunitný systém dieťaťa veľa zvládne.