Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Stolica babatka

    , Autor:

    Dobry den, chcela by som sa spytat, mam 5 mesacneho synceka, zacali sme davat vyzivky, zeleninu (mrkvu zemiacik) ale len obcas a niekedy nekaka aj 9 dni, a ked kaka ma strasne tvrdu stolicu ledva to vytlaci, vypila som acidko a na druhy den sa krasne vykakal bez bolesti, a tak to bolo aj dalsie 4 dni, no od vtedy nekaka uz 7 den, prdka casto ani brusko nema tvrde je kojeny mm a ako som spominala obcas spapa vyzivu alebo zeleninu mrkvu zemiacik. Dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kojené aj umelo živené deti často nekakjú niekoľko dní, pretože všetko z mlieka spotrebujú a produkty metabolizmu vycikajú, takže nemajú veľa zbytkov.
    Bez,mliečne príkrmy zavádzame po piatom mesiaci, u kojených detí často až po šiestom. Keď začneme s príkrmami treba už systematicky s nimi pokrčovať každý deň. Začíname mäsosozelninovým na obed, pridávame potom do neho lepok / vo forme krupice, zavarenej do príkrmu alebo bezmliečnej obilninovej kaše zamiešanej do príkrmu/, odporúčam až po šiestom mesiaci podávať ovocie a aj kojeným deťom do siedmeho mesiaca zaradiť aj mliečnu obilninovú kašu, ideálne bez príchutí. Problémy s vyprázdňovaním môžu nastať po zaradení bezmliečnych príkrmov. Preto neodporúčam dávať denne mrkvu, ponúknite dieťaťu prevarenú ochladenú vodu, nenútť ale ponúknuť, za 24 hodín nemá vypiť viac ako 200 ml. Ak budú problémy s vyprázdňovaním pokračovať, odporúčam podávať probiotiká, poraďte sa v lekárni, ktoré vyberiete.