Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Obedné mliečko

    , Autor: jamima-post-sk

    Pekný deň,
    chcem Vás poprosiť o radu ako odučiť 2,5 ročného chlapčeka od obedného mlieka. Väčšinou sa napapá polievky a potom so mu dávala mlieko cca 2,5 ml po dopití mliečka fľašku odhodil a zaspinkal. Chcela by som ho ale odučiť od tohto pretože mliečko pije 3x denne a vo škôlke to na obed mávať nebude, ale skúšala som to a nejde nám to nejako, síce zjedol len trošku polievky ale potom hodinu nevedel zaspať, plakal, mrnčal atď takže napoprvo som mu ešte za pol fľaše dala. Od septembra ide do škôlky takžde by sme to radi stihli sa odučiť. ďakujem za radu.Mirka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa v tomto veku by malo papať nie len polievku ale aj druhý chod. Nemusí byť veľký obsahom ale pre postupné naučenie sa primeranému stolovaniu a príjmu potravín by mal po polievke dostať druhý chod, malé, mäkké kúsky jedla, môže ich papať aj ručičkou. potom môže dostať vodu. Vydržte niekoľko dní, že nebude vedieť zapsť, bude nepokojný,možno aj plačlivý ale v tomto veku mlieko k obedu naozaj nepatrí. Skúšajte mu dať obed skôr, kým ešte nie je veľmi unavený, aby sa pekne sám napapal, napil sa vody a potom zaspí.