Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Dojčenie a nevhodné potraviny

    Dobry den, neviem, ci je to presne otazka na detskeho pediatra, ale chcela by som sa spytat, ci existuje nejaky zoznam nevhodnych potravin, ktore sposobuju jednak naduvanie a jednak alergie. Stale sa totiz dozvedam o novych a novych potravinach, ktore by sa nemali pocas kojenia jest a pomaly sa dostavam do stavu, ze okrem masa, zemiakov, ryze, cestovin, tmaveho chleba, syru a sunky nic ine nejem. Odporuca sa jest vela ovocia a zeleniny ale vacsina bezne dostupnych (paprika, paradajka, hrozno, borskyne, marhule) su nevhodne potraviny.
    Vedeli by ste mi prosim poradit? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Stravovanie kojacej matky je vždy individuálne podľa toho, aká je anamnéza / teda či niekto z rodičov alebo súrodenec má alergiu/ a ako dieťatko na rôzne potraviny reaguje. V zásade nedávam žiadne striktné obmedzenia v stravovaní, ale niektoré zásady treba dodržiavať. Nekonzumovať kávu, alkohol, samozrejme nefajčiť, nejesť morské ryby ani výrobky z nich a taktiež dary mora, nechudnúť. Byť opatrná pri konzumácii strukovín / existuje lúpaná šošovica, veľmi vhodná a chutná/, nekonzumovať veľké množstvo redkvičky, citrusových plodov, dávať pozor a radšej nekonzumovať kyslú kapustu. Bežné ovocie, tak ako ho uvádzate, v primeranom množstve je vhodné. Vždy sledujte ako bábätko reaguje, akú má stolicu. V niektorých špecifických prípadoch vyradím z jedálníčka matky aj mlieko a mliečne výrobky, ale to je veľmi individuálne v konkrétnych prípadoch.