Poradne

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

9,643 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Latentna toxo

  , Autor: Jana

  Dobrý deň, chcem sa opýtať čo to znamená ak mám vo výsledkoch na toxoplazmozu hodnoty IgM - negat. IgG - 3,0, (referenčné medze sú 0,0-7,2) test aviadity nebol vykonaný. Test mi bol opakovaný po mesiaci s rovnakým výsledkom. Boli mi povedané že je to latentna forma. Som v 27 týždni tehotenstva, predstavuje to riziko pre moje dieťa? Neviem kedy som ju prekonala.

  Odpovedá: odbornik2

  Myslím, že to nepredstavuje riziko pe vaše dieťa, preože infekcia neprebieha teraz počas tehotenstva. Už som predtým napísala , že ste infekciu klinicky, eda s príznakmi typickými pre ochorenie nemuseli prekonať, len ste sa s ňou stretli / ak žijete na dedine chováte králiky, mačky a podobne/ váš imunitný systém na stretnutie s infekciou zareagoval ale "ochránil" vás pred ňou.

 • NEPOSEDNE DIETA

  , Autor: bambula554

  Dobry den. Moja 2 rocna dcera je neposedna...ked lezi na brusku stale vrti ritkou alebo aj ked dlhsie sedi sa kolise a je nepokojna...celkovo je skor temperamentnejsia nevydrzi dlhsie pri jednej cinnosti...to by ma az tak netrapilo ked nastupi do skolky mam v plane ju prihlasit na tanecnu alebo nejaky kruzok kde vybije energiu pretoze rada tancuje a spieva...ale trapi ma to vrtenie ritkou ked lezka ze je taka nekludna a neoblezi v klude...robit to zacala ked mala cca 1 rok myslela som si najskor ze jej prekaza plienocka ... je to moje prve dieta tak neviem ci je mozne ze to nic neznamena a casom to prejde alebo je za tym nieco co by bolo treba riesit...dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem si problém s vrtením ritkou celkom dobre predstaviť. Ak sa hýbe zo strany na stranu, pravdepodobne sa jej ten pohyb páči, je rada, že ho vie urobiť a nemalo by to znamenať nič závažné, v zmysle pouchy zdravia, vývoja a podobne. ak by to bolo v skutku nápadné, je dobré poradiť sa s lekárom, ktorý dieťa pozná a dlhodobo sleduje.

 • Stolica iba v plienke

  , Autor: Mimirka

  Dobrý deň pani doktorka,
  moja dcérka ma 2 a pol roka. Je veľmi rozumná, šikovná, už sama pekne papá, pýta sa cikať len máme jeden veľký problém a to je stolica. Cez deň už vôbec nepoužívame plienky, no na spánok ešte máva plienku, hoci predtým ako ide spinkať sa niekoľkokrát vypýta cikať, ale stolicu urobí IBA do plienky. A to väčšinou cez obedňajší spánok. Stále jej hovorím, že sa musí pýtať a aj mi povie, že bude, ale vždy to dopadne tak, že sa pokaká do plienky. Už som rozmýšľala, že jej cez spánok nedám plienku, ale odrádza ma ten pocit, že sa pokaká do pyžamka. Už som skúšala rôzne metódy, techniky, dohováranie, vysvetľovanie, no nič nefunguje. Máme detský nočník, ale používame aj WC a bez problémov, takže strach tam nie. Ale ani raz tam neurobila stolicu.
  Pani doktorka, chcela by som Vás veľmi pekne požiadať o radu. Ďakujem vopred.

  Odpovedá: odbornik2

  jediná rada je : trpezlivosť. Dieťatko ešte nemá dobre vyzretý systém tak, aby pociťovalo potrebu na defekáciu, kakanie a je pre ne najlepšie a najjednoduchie vyprázdňovanie do plienky. Nevie ešte ovládať vonkajší zvierač konečníka, ktorý je z priečne pruhovanéh svalstva a ovláda sa vôľou. Neboje sa, behom niekoľkých mesiacov sa to upraví. Nehovorte o jej probléme pred ňou s nikým iným, ani s manželom, matkou a podobne. Dieťa vidí, že vás to trápi a môže sa aj zatnúť a just bude kakať len do tej plienky. Vie, že vás tým trestá. Preto sa tvárte, že je to normálne a nehovorte o tom ped ňou. V intimite vášho vzťahu, komunikácie s malou je ale naozaj správne, na úrovni jej chápania jej dohovárať, poukazovať na to, že dospelí a velkáči plienky nenosia, chodia na záchod, plienky treba kupovať za peniažky, keby ste ich nepotrebovali, kúpite si niečo iné. Dieťa tomu rozumie. ale všetko trpezlivo, bez kriku a prinucovacích metód. ani jej nič za odstránenie plienok nesľubujte.

 • Prenos herpesu

  , Autor: Aronofska

  Dobrý deň, mám doma chlapčeka, ktorý má o 2 dni 2 mesiace. Posledné dni sme sa dosť túlili a ja som ho bozkávala na tvár, dokonca na ústa a to dosť často. Na líčkach má aj drobný ekzém. Dnes na obed sa mi na pere vyhodil herpes, myslím, že z emočného vypätia, prežila som silný stres. Opar som nemala dlhé roky, preto bol pre mňa nepríjemný šok, že práve teraz. Prosím Vás aká je šanca, že sa synček nakazil, aká je inkubačná doba a aké príznaky mám na ňom sledovať? Vie pediater zistiť prítomnosť vírusu nejakými testami? Čo ďalej, ak sa potvrdí? Ospravedlňte toľko otázok, mám výčitky i strach. Ďakujem pekne za Váš čas.

  Odpovedá: odbornik2

  Zatiaľ sa žiadnymi testami hepres určiť nedá, jednak dieťa zatiaľ herpes nemá a jednak, keby aj malo, protilátky, ktoré s dajú určiť sa detekuj až neskôr. Ale ani to nie je potrebné robiť a určovať.
  V zásade platí, že ani najbližší ľudia, teda matka, by nemali dieťa bozkávať na úste, iné prejavy nežnosti a tulkanie sú v poriadku.
  Teraz pri komunikácii a starostlivosti o dieťa používajte na tvári rúšku, dieťa určite nebozkávajte, sledujte ako sa spráca, ako papá, či nemá teplotu a pri akýchkoľvek príznakoch ochorenia vyhľadajte lekára. Nebuďte v strese, imunitný systém dieťaťa veľa zvládne.

 • Stolica

  , Autor: Bee

  Dobrý deň, pani doktorka, mohli by ste mi prosím poradiť, v akom veku stolica už býva formovaná? Nas malý, 1,5 ročný, máva stolicu skôr lepivu a redsiu (ale nie vodnatu), cca 3-4 x denne, niekedy vidím, že čo jedol na obed, večer už kaka, niekedy tam ma trosku priesvitného hlienu...pribera pomalšie, ale v rámci normy... Má okolo 11,2 kg...nezda sa mi, že by mal nejaké príznaky ochorenia... Doteraz zvykol RANO papať mliečnu kašu, DESIATA ovocie,príp. detská výživa OBED mäso + zelenina +príloha ryža, zemiaky, šošovica, pseno, cestoviny, omacky... OLOVRANT zase ovocie, jogurt VECERA pečivo s maslom, lucinou, surovom zeleninou alebo ako obed ale väčšinou už bez mäsa.. Medzitým podľa množstva obedu aj polievočku... Papa teda veľa zeleniny, na to dávam vždy pozor, tretina obeda je zelenina... Môžu tie riedke stolice súvisieť s tým? Som si všimla, ešte viac riedkych stolic ako inokedy máva aj po omackach. Pridávam trocha smotany na varenie...alebo po jogurtoch...je to prosím OK? Skúšala som aj 3-4 dni bez mliečnych výrobkov, ale bolo to lepšie asi o 30%..Netreba dodržiavať dočasne nejakú bezmliecnu diétu alebo probiotika? Vody vypije okolo 400 ml. Sladkosti, čokolády nepapa, max chrumky detské, nesolime skoro vôbec, korenie tiež nedávam... Max trochu rasce, fenyklu abo petržlenovej vňate... Možno sú to len zbytočné obavy, ale nevyznám sa v tom a nerada by som niečo zanedbala, ďakujem Vám vopred za ďalšiu radu, pekný deň.

  Odpovedá: odbornik2

  Deti po prvom roku, keď prechádzajú na rodinnú stravu mávajú takéto ťažkosti. Pokiaľ nestrácajú na hmotnosti, vyvíjajú sa správne / hlavne reč/, sú čule, nie veľmi nervózne až nezvládateľné , tak nie je to príznak žiadneho závažného ochorenia, zväčša do druhého roka sa stolica formuje a stane sa pravidlenou.
  Faktom je, že uvedené ťažkosti, teda riedke časté stolice môže spôsobiť veľa vlákniny v strave, dieťa nemá mať viac ako 15 gramov vlákniny, preto tiež deťom do dvoch rokov / ideálne do piatich / nepodávame celozrnné výropbky, aj kaše typu pšeno, proso, pohánka by mali byť len výnimočným doplnkom stravy.
  Keď sú stolice dlhodobo riedke, dieťa je malátne, nepokojné, nepriberá, zvyknem spraviť vyšetrenie krvného obrazu, či nie je chudokrvné. Chudokrvnosť treba riešiť a ak sa opakuje alebo nereaguje na liečbu je na mieste uvažovať o iných, menje častých ale závažných príčinách tejto situácie.

 • Užívanie tabliet a dojčenie

  , Autor: kanti

  Dobrý deň,
  chcela by som poznať Váš názor na užívanie analgetík počas dojčenia. Aspoň dva krát do mesiaca mávam dosť silné bolesti hlavy, či už od krčnej chrbtice alebo migrénu a ak chcem fungovať, tak to jednoducho bez užitia liekov na báze paracetamolu či ibuprofénu nejde. Kdesi som čítala, že do mlieka sa dostáva iba nepatrné, stopové množstvo nežiaducich účinkov a teda, že to nie je až také škodlivé. Je to pravda?
  A ešte by ma zaujímalo ako dlho trvá, kým sa to dostane do mlieka. Mám informáciu, že do dvoch hodín, tak sa snažím si v tom čase mliečko odstriekať, aby som minimalizovala negatívny vplyv lieku na dieťatko. Ďakujem za Váš názor.

  Odpovedá: odbornik2

  Záleží aj na tom, ao je dieťatko staré, teda, či už má aj bezmliečne príkrmy alebo je len na materskom mlieku. V takom prípade je samozrejme podiel paacetamolu alebo ibuprofenu, ktorý príjme väčší.
  V každom prípade by ste mali zistiť príčinu bolestí hlavy a riešiť tú, nie užívať lieky od bolesti. To je základný pincíp nie len pi kojení ale vo veobecnosti. Pravidelné užívanie analgetík je vždy škodlivé, postihuje najčastejši pečeň a môže viesť ku chronickým zmenám až ochoeniu pečene, ktoré je veľmi vážne.
  Výnimočné užitie liekov od bolesti na báze paracetamolu alebo ibupofenu , aj keď tieto lieky prechádzajú do mlieka, nie je kontrainidkáciou kojenia a podiel lieku v mlieku pri jednorázovom použití nie je veľký a neohrozuje zdravie ani život dieťaťa. Ale naozaj je to pri občasnom použití, nie pravidelnom, niekoľkokrát do mesiaca. Do mlieka sa dostane za ôzne dlhú dobu a pretrváva tam cca tri hodiny, je ťažké pesne určiť, kedy je mlieko už bez obsahu uvedených liekov.

 • 15 mesacny chlapcek

  , Autor: stastna mama

  Dobry den, pani doktorka.
  V prvom rade by som sa rada podakovala za Vase cenne rady, ktore si citam od sameho zaciatku narodenia nasho syna. Narodil sa 6.jula 2015 cisarskym rezom s vahou 3636kg a 51 cm, obvod hlavicky 36 cm. Cele tehotenstvo a porod bez komlplikacii. Od narodenia kludné, spokojne dietatko. Poprosila by som Vas, pani doktorka o radu, co sa tyka stravy, motoriky a vyvoja. Zacala by som stravou : S prikrmami sme zacali v 6.m , mrkva 3 dni, zemiak 3 dni, potom spolu, brokolica, karfiol, kalerab, pór, postupne ako ma byt a do teraz + strukoviny, striedam zemiaky, cestoviny, ryzu, Spinat 1x do tyzdna, vajicka na tvrdo uvarene po roku zu 2x do tyzdna , predtym raz, ryby 1 do tyzdna, mäso - kuracie 5 x do tyzdna..po roku chlieb na ranajky potom aj na veceru stale s niecim, co pripravim Doma. Zeleninu a ovocie - jablka, hrusky, slivky, hrozno..kazdy den do obeda ma stale z nasej zahrady, a vzdy jednotlive druhy Dostal aj primerane veku. Po prebudeni o 6h rano ma UM Aptamil 3 -240 ml, niekedy vypije len polovicu, potom ranajky a po ranajkach spinka od 8h ca do 9h a urobim cerstve UM mlieko - mnozstvo,kt.nevypil. po prebudeni sa hra s hrackami, knihy ma velmi rad a pomaha mi pri vareni kazdy den, pomoze upratat hracky po sebe, ked mu poviem. Potom ma obed o 11.30 h, a po obede ca o 13h si ide pospinkat na hodinu. poobede ma niekedy biely Jogurt, alebo ovocie zase a vecera o 17.30 - chlieb s maslom a vajicko uvarene na tvrdo, alebo cukety so zeleninou upecene v rure bez oleja, mrkvovu pomazanku, Maslo s marmeladou...a o 18.30 kupanie, zuby, pyzamko a o 19h ideme spinkat a ma 240 ml Aptamil3, o 22.30h vypije cca 100-150 ml UM, menim plienky a spinka do 6h. niekedy sa stane, ze je o 01h hore, to asi kontroluje, ci som vedla neho..potom zaspinka. Je to vsetko v poriadku?
  Poprosim este o radu aj pri vyvoji : Od narodenia ma Philip svoj rezim dna. Neviem, ci som konala spravne, podla mojho instinktu ano - od narodenia som ho zobudila, aj ked spinkal kazde 3 hod. na mliecko - kojila som, po 5 mes. kazde 4 h a tak aj ked spinkal, sam sa zobudil na mliecko, nikdy nemusel srdcervuco Plakat, ani koli unave, ani hladu..kazdu mimiku, kazdy pohyb - viem dopredu odhadnut. Az do teraz. Poznam kazdy tón jeho hlasu, aj ked ho od krbu v obyvacke nevidim, viem kedy aky ton vyda - ci je unaveny, ci potrebuje pit, alebo ukazuje zvierata v knihe a ja prave nie som tam, a chce, ze ich pomenujem, proste aj bez slov viem, co chce..Nechala som ho odkedy sa vedel plazit - 7,5m sam sa hrat na zemi, aj mu to casto vyhovovalo - byt sam vo svojom svete, stale som ho mala a mam ale na ociach, len som chcela, ze je trosku aj sam. A je to tak doteraz. sme Vela spolu, hrame sa, citam mu tu istu knizku dookola, ropravam s nim Vela - dvoj jazycne - madarsky a slovensky, otec - po nemecky, kedze je to jeho materinsky jazyk. Rozumie v 3 jazykoch skoro vsetko, ale este nic nepovie, mama a papa niekedy ano, ale nie je to este adresovane nam. Inac blaboce cely den. Na prechadze vie kde a co je Strom, trava, vtaky, Traktor, Auto, krík , kamienky, sklay, dom........- pomenujem a cestou spät kladiem otazky ja, tiez poukazuje vsetko.Je to takto ok, alebo mam nieco zmenit?
  A posledna, 3.ot pani doktorka je, ze sa plazi od 7,5m, 8 mes sa sam posadil, stvornozkovat zacal 9 mes a do teraz. Stat stoji vsade, kde sa moze udrzat, pusti sa asi tyzden - niekedy na par sek a to je vsetko. dokaze stat aj 30 min a postojacky listovat knihy,ale nepohne sa. tyzden som teraz skusala ho drzat pod pazuchou a ist par krokov, nesmie sa ano, chcela som len vediet ake ma silne - slabe nozky, prejde raz 5 m, potom 3 m, ale potom sa da na kolienka. je to ok, ze este nie je pripraveny? Buduci tyzden mame Termin u nasho pediatra, aj u neho sa este poinformujem aj ohladom toho, ze posledne 2 mesiace som zbadala, ze ma trochu vypuklejsiu hrudnu kost, ci je to vtaci hrudnik, ci nie, ja posudit neviem, no neviem, ci aj to moze byt nasledok toho, ze robil vsetko trochu neskor..plazenie, sedenie, stvornozkovanie..a spustit sa chodit sam -nema dovod sa nicoho bat, nikdy som pri buchnuti nozicky, ruky - ako kazde dieta o stolicku, stol..a tak nehííkala, aby sa nezlakol, stale pozrel len namna ako reagujem. je mi len trosku zvlastne, ale mozno to ma po svojom ockovi, ze nikdy nevadi, ked dlazba je chladna a necham ho na boso, jedine plakal, ked Bola voda vo pri kupani trosku teplejsia, musela som merat, ze ma ca 35 st. V noci spi od narodenia pri otvorenom okne, stale je v izbe 18 st.Aj na dvore vo velkom bazene je pre neho voda idelna, ked ma 25 - 26 st., mam taky pocit. Ma rád, ked prsi, ked je vietor, to tu u nas na dedine vsetky deti miluju..A minule tu Bola suseda, nemala som chvilu oci na malom, tak stal pri stole a susedka ho chcela chytit za ruku a vyliala nanho certvu kavu zo salky, vlastne na ruky a tiez nereagoval. mal by?
  Pani doktorka, rozpisala som sa, som Vam ale uz vopred nesmierne vdacna za Vas cas a odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  No keď mu vyliala čerstvú kávu na ruky, epopálila ho? k ho nepopálila, teda káva nebola viaca, nemusel nejako negatívne reagovať.
  V jeho veku ešte chodiť nemusí, nemusí ani rozprávať viac ako rozpráva, teda jednotlivé slová, hlavne ak je trojjazyčný a rozumie základným veciam, je vetko v poriadku.
  Po roku veku dieťa môže konzumovať stravu, ktorá sa varí pre rodinu, samozrejme s niektorými obmedzeniami: dobre robíte, že mu aj po roku / treba do troch rokov/ dávae ako mliečnu porciu umelé mlieko. Po roku môže jedlá na báze tvarohu: lučinu, tvaroh, cottage cheese, rikotu, mozarelu, neúdený eidam, ementál, čisté maslo. Chlebík môže biely aj čierny, ale do dvoch rokov, ideálne až do piatich mu nedávajte celozrnné výobky. M§
  Mäsa by mal skonzumovať cca 200 až 250 gramov za týždeň.
  Do dvoch rokov by nemal jesť tavené syry, do troch okov žiadne syry, mlieko, korbáčiky zo salašov, hlavne nie z nepasterizovaného mlieka. do roch okov žiadne údeniny: ani deské párky a detskú šunku. Do troch rokov žiadne konzervy / paštika, tuniak a pod/, nič, čo obsahuje glutamat sodný / vgeta, masox do polievky/. Do šiestich rokov žiadne huby ani zrejúce syry
  Nemali sta ho budiť kažé tri hodiny na papanie, keď bol kojený, iste sa budil sám a neskôr si vedel riadiť príjem potravy tiež sám, samozejme, nejakéintervaly ste dodržiavali. Dieťatko nemá spať dlhšie ako 4 hodiny len v prvých týždňoch života. Preto sa pravdepdobne stále budí na druhú dávku mlieka. Mlieka vypije pomerne veľa, nemal by vypiť viac ako 500 ml a to sa tam počíta aj jogurt a syry. Jednak z neho môže neprimerane priberať alebo na úko konzumácie veľkého množstva mlieka nepapá inú stravu, ktorú však potrebuje kvôli iným živinám, ktoré mlieko neobsahuje. Inak ste vzorná mama a všetko funguje dobre.

 • vredy

  , Autor: Basa

  Pani doktorka,synovi (2,8 r.) sa z casu na cas objavuju na kozi zacervenane tvrde hrcky,ktore sa zvacsuju,okolie byva mierne zapalene,az prasknu a vytecie hnis.raz to uz bolo v takom stadiu,ze musel ba ATB.z vyteru bol potvrdeny zlaty stafylokok.tentokrat ma opat pomerne znacny vriedok vzadu nad kolenom;zjavne sa mu tam hromadi hnis.neboli ho to,aspon bolestivo nereaguje.pouzivame ichtiol mast,v pripade prasknutia az do upokojenia betadine na dezinfekciu (odporucanie pediatra pre vsetky opat sa rovnako vyskytujuce situacie).malemu aj po.prelieceni ostavaju jazvicky.je atopik a silny alergik (preukazane krvnymi testami,zjavne su vsak aj priznaku pocas pelovej sezony.)cca pred 4 mesiacmi bu bol v ramci alerg.testov robeny i krvny obraz - negativny.pytam sa,ci podrazdenie pokozky poskriabanim a preukazana pritomnost stafylokoka mozu byt pricinou opakujucich sa vacsich ci mensich hnis.vriedkov.ako to prip.riesit?hygienu dodrziavame,ale aj tak,skuma svet,nemozem ho(a ani nechcem)drzat v sterilnom prostredi.ATB po kazdom vyhnisani vredu sa mi tiez nezdaju adekvatne.co mozeme robit?je mozna i ina pricina?ine problemy nema.vdaka za vasu odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Opakované infekcie, ako ich popisujete s viedkami, môžu byť prejavom vážnejšej poruhy imunitného ystému, ktorú bežné vyšetrenie u alergológa, zamerané len na alergiu, nemusí odhlaiť. Odporúčam znova navštíviť lekára a zvážiť opakované vyšetrenie u imunológa.

 • Odber moču

  , Autor: katalinka83

  Dobrý deň prajem,
  na nefrologické vyšetrenie máme priniesť 24 hodinový moč. Všade čítam, že ráno sa má dieťa ešte vymočiť o 6:00 do WC a potom zbierať do dalšieho rána. Problém mám taký, že mám dcérku s Downovým syndrómom a ona veľmi málo pije a ciká a ak by sa ráno o šiestej vycikala (čo sa ani nestáva, prvý krát zvykne cikať okolo 10:00), tak bude následne cikať až na obed, čiže ďalšie ráno možno ani moč neodoberiem. Bol by problém ak by sme zbierali moč od soboty večera do nedele večera? A ráno by sa zaniesol na vysetrenie. Z krvi dcérke vyšla zvýšená urea 6,6 mmol/l. Čo to znamená? Dcérka má 7 rokov, 15,5 kg a 101 cm. Ďakujem za odpoveď. Katka

  Odpovedá: odbornik2

  24 hodín je to vždy, či od ána do rána alebo od večera do večera. V každom prípade ide o to, aby sa zistilo, koľko tej moče je a aké sú v nej látky a koľko ich tam je za 24 hodín.
  Urea, močovina je produkt metabolizmu rôznych látok, obsahujúcich dusík v organizme. Jeho hladina je odrazom metabolizmu bielkovín a iných látok v oganizme, ku ktorému dochádza v rôznych orgánoch, hlavne obličkách a pečeni a je teda aj odrazom fungovania týchto orgánov.

 • Mucosolvan tablety

  , Autor: Dada1204

  Dobry den,chcela by som sa spytat ci mozem zacat uzivat mucosolvan tablety ked kojim. Zacala som dost kaslat a nasa pediatricka mi odporucila tie tabletky. Mam 3mesacneho chlapceka a vsade kde citam zeby sa to nemalo pouzivat. Maly je tiez trocha nachladeny.

  Odpovedá: odbornik2

  Určite môžete mucosolvan tabletx užívať, ak kalete vlhko a odkašliavate. Na iný druh kašľa nie s vhodné.

 • Plac

  , Autor: zu911

  Dobry den,

  mam 3-mesacneho syna a doposial mal celkom dobry rezim, po napapni sa mi ho podarilo uspat a spal aj 2-3 hodiny pocas dna. V noci zvladol spat aj 5 hodin, potom sa interval skracoval na cca 3 hodiny.
  Avsak od 3. mesiaca spava maximalne 30 minut, potom sa prebudi a vacsinou teda s velkym placom. Taktiez zaspava vacsinou s velkym placom. Cim je to sposobene? Vsade sa pise, ze po 3 mesiacoch to uz bude lepsie :)

  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem, či spáva 30 minút aj v noci, topredpokladám, že nie.
  Nenapísali ste, či je kojený alebo umelo živený. Ak je kojený, môžete mať laktačnú krízu, potrebujete viac mlieka, preto sa dieťatko budí skôr, chce sa znova napapať. Táto laktačná kríza trvá zväčša tri dni, treba veľa s dieťatkom oddychovať, často kojiť, vlastne zrušiť akýkoľvek iný program a po tých pár dňoch sa všetko vráti do starých koľají. Niekedy v tomto istom čase dostanete aj prvý menses a dieťatko je tiež mrzutejšie, horšie papá.
  Ak je umelo živený, zamerala by som sa skôr na režim, či nie je v byte a okolí hlučno, nemá veľa podnetov, veľa ľudí v domácnosti, varovanie iným človekom než matkou, preto vás potom stále hľadá a kontroluje a preto sa často budí.
  V každom prípade predpokladám, že je to prechodný stav. Treba však hľadať príčinu a odstrániť ju.

 • Stolica babatka

  , Autor: terézia

  Dobry den, chcela by som sa spytat, mam 5 mesacneho synceka, zacali sme davat vyzivky, zeleninu (mrkvu zemiacik) ale len obcas a niekedy nekaka aj 9 dni, a ked kaka ma strasne tvrdu stolicu ledva to vytlaci, vypila som acidko a na druhy den sa krasne vykakal bez bolesti, a tak to bolo aj dalsie 4 dni, no od vtedy nekaka uz 7 den, prdka casto ani brusko nema tvrde je kojeny mm a ako som spominala obcas spapa vyzivu alebo zeleninu mrkvu zemiacik. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Kojené aj umelo živené deti často nekakjú niekoľko dní, pretože všetko z mlieka spotrebujú a produkty metabolizmu vycikajú, takže nemajú veľa zbytkov.
  Bez,mliečne príkrmy zavádzame po piatom mesiaci, u kojených detí často až po šiestom. Keď začneme s príkrmami treba už systematicky s nimi pokrčovať každý deň. Začíname mäsosozelninovým na obed, pridávame potom do neho lepok / vo forme krupice, zavarenej do príkrmu alebo bezmliečnej obilninovej kaše zamiešanej do príkrmu/, odporúčam až po šiestom mesiaci podávať ovocie a aj kojeným deťom do siedmeho mesiaca zaradiť aj mliečnu obilninovú kašu, ideálne bez príchutí. Problémy s vyprázdňovaním môžu nastať po zaradení bezmliečnych príkrmov. Preto neodporúčam dávať denne mrkvu, ponúknite dieťaťu prevarenú ochladenú vodu, nenútť ale ponúknuť, za 24 hodín nemá vypiť viac ako 200 ml. Ak budú problémy s vyprázdňovaním pokračovať, odporúčam podávať probiotiká, poraďte sa v lekárni, ktoré vyberiete.

 • Trávenie

  , Autor: Renata

  Dobrý deň
  Chcela by som sa poradiť ohľadom môjho syna, ktorý má 18 mesiacov. Už od mesiaca mával problémy s bruškom (trávením, vetrami...), čo je asi u maličkých detí aj normálne. Málo spával, stále mal kŕče.... až neskôr som prišla na to že to bolo spôsobené vitamínom D značky Vigantol. Neskôr sa však objavili opäť a vtedy mu zistili že to je zasa tým že ma ľahšiu intoleranciu laktózy a aj alergiu na bielkovinu kravského mlieka... Teraz sa mu snažím už asi tri mesiace dávať take bezlaktózove potraviny, ale nevylúčila som všetko, jedáva aj obyčajne maslo, sem tam jogurt... Mlieko nepije už vôbec. Ale aj keď v ten deň nemá niečo mliečne, vždy mám pocit že má niečo s trávením. Má veľa vetrov, ktoré síce cez deň odchádzajú, ale je často nervózny ( mám pocit že aj z toho) a zo spánku sa často budí. Spí len raz deň a vždy po cca hodinke sa zobudí a vypije čaj a potom sa krúti až kým si neprdne a potom už nevie zaspať. V noci je to podobné - budí sa a vždy vyžaduje čaj, vypije ho a krúti sa kým si neprdne (akoby si tým čajom pomáhal), robí to aj cez deň...v noci sa tak zobudí pár krát... Ináč papá všetko a pekne, chutí mu ovocie aj zelenina. Dajte mi prosím radu, lebo odkedy sa narodil sa vždy s tým bruškom trápime a ešte sme sa poriadne nevyspali. Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem aký čaj pije, ak feniklový, mohli by ste mu dať aj pred spaním espumisan, vyprdká sa a mal by byť pokojnejí. To je však len taká rada na okraj.
  Neviem, či bol dlho kojený alebo bol na umelej výžive. Je to dosť podstatné, pre tieto problémy, ktoré má.
  Môže to byť aj dysmikróbia, teda treba uraviť mikrobiálnu flóru v zažívacom trakte, preto by bolo vhodné dlhodobé užívanie probiotík, ideálne swis lactobacilky.
  Vzhľadom na to, že problémy trvajú dosť dlho, je na mieste konzultovať vášho lekára a urobiť niektoré základné vyšetenia.

 • Spanok

  , Autor: nancyk35

  Dobry den pani doktorka, mam 2 ročného syna, zo dňa na den sa nám úplne pokazil denný spánkový režim, nechce poobede spávať, ked sa ho snažím uložiť tak začne strašne plakať a len hovorí nie spať, nie spať. Potom nakoniec zaspí uz z úplnej vyčerpanosti hocikde, na zemi , na mne a pod. Pritom doteraz krásne po obednajsom jedle sám v postieľke zaspinkal. Co ma však trápi ešte viac je , ze na nočné spanie nechce byt vôbec v postieľke len s nami v posteli a v noci sa zobudí a začne plakať ze nechce spať a zase len hovorí nie spať, nie spať. Po 20 minútach sa mi ho podarí upokojiť a spinka ďalej. Ako začali problémy so spánkom začal odmietať mlieko. Akurát mu v tomto obdobi išli druhé spodné stoličky, a hrozne mu zapáchalo z úst. Myslite ,ze ten zápach z úst môže byt spojený s rastom zúbkov? Môžu zúbky aj spôsobenú nespavosť? Len zúbky uz vyšli a problémy pretrvávajú. Nezažil ani žiadny stres ani nič podobne.
  Ďakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Deti reagujú rôzne na rôzne situácie, aj na rast zúbkov. Neboli se náhodou na dovolenke, kde spal s vami v posteli alebo v izbe / doma možno sí už sm/ a zapáčilo sa mu to!
  Je to prechodná záležitosť, aj keď trvá rôzne dlho, poznajú to takmer všetci rodičia. Dieťa prechádza rôznymi vývojovými fázami a niektoré sú spojené so strachom, preto chce mať blízku osobu stále nablízku.
  Odpoludňajší spánok je v tomto veku veľmi dôležitý, musíte na ňom trvať aj za cenu, že si s ním ľahnete a uspíte ho. Nočný spánok býva porerušovaný, robíte to správne, upokojíte ho, niekedy je človek už taký unavený, že nechá to dieťa spať pri sebe v posteli, nie je to žiaden prehrešok vo výchove, dieťa má pocit istoty a upokojí sa.
  Zápach z úst nesúvisí s prerezávaním zúbkov, skôr s nejakou infekciou / aj vírusovou/ ktorá zároveň prebiehala alebo s gastroesofageálnym refluxom, ked nemusí byť vždy prítomné vracanie ale skôr kašeľ. Odmietanie mlieka môže tiež súvisieť s refluxom, cíti tlak v oblasti žalúdka, hlavne keď ho vypije viac a ped spaním, netreba ho do pitia mlieka nútiť.

 • meškanie menštruácie

  , Autor: karin222

  Dobrý den dcera má 14r. min.rok v decembri dostala prvýkrát menštruáciu,ktorá trvala tak 6-7 dní a bola pravidelná ale už vyše 2 mesiace jej mešká mám s nou zájsť k lekárovi alebo sa to upraví ?

  Odpovedá: odbornik2

  Takéto nepravidelnosti mentruačnéo cyklu v omo veku sú pomerne časté. Ak nemá žiadne iné píznaky, neschudla neprimerane, nemá bolesti v podbrušku, výtok, pálenie, štípanie v obasti genitálu nie je potrebné hneď navštíviť gyxnekológa. Boli prázdniny, cestovanie, zmena prostredia môžu tiež prispieť k zmene cyklu. Počkajte ete niekoľko meciacov a ak sa cyklus neobnoví, je namieste navštíviť lekára.

Otázok: 5073