Poradňa pediatra

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

10,243 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Spánok

  , Autor: demi

  Dobrý deň p. doktorka. Mám 6 mesačného chlapčeka a trápi ma jeho spánok. Malý mi zaspí pri kojení. Do pol hodinky sa zobudí, musím ho opäť uspávať (väčšinou na prse). Takéto budenie má dovolím si tvrdiť od narodenia. Proste na noc som snáď vždy uspávala na 2-3x. Bolo jedno či zaspal pri kojení, v kočíku, na rukách alebo sám. Na kojenie sa budil 2-3x za noc.
  Neviem presne odkedy to trvá, ale hrubý odhad vyše mesiaca. Malý sa každú chvíľu budí. Za noc aj 10x. Začne mrnčať, koľkokrát nie je ani hore, ale spí ale pomrnkáva. Väčšinou je to mrnčanie, že má zavreté oči, teda zo spánku asi, niekedy ich otvorí, ale rýchlo zaspí. Keď takto začne pomrnkávať, tak ho opätovne uspávam buď v kočíku alebo na prse, niekedy tľapkaním po zadku. Ešte by som dodala (a v tom vidím problém), že cumlík veľmi neobľubuje.
  P. doktorka, myslíte, že takýto nekľudný spánok je kvázi normálny v tomto veku a prejde to? Alebo to mám riešiť s lekármi? Keď mrnčí, ja ho kočíkujem, vyzerá, že už spí, ja si ľahnem a ani nestihnem zaspať a zase pomrnkáva. Vtedy sa pýtam, či to nie je na návštevu neurológa. Čo myslíte?
  Ešte by som dodala, že asi pred doma týždňami mu vyliezol prvý zúbok, vtedy sa to trošku zlepšilo, ale to naozaj len trochu.

  Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  NIe je to určite žiadne ochorenie! Možno by ste honemali usprávať v kočíku, ani hojdaním, ani natriasaním, on zaspí ale deťom sa častejšie striedajú fáz plytkého a hlbokého spánku, a keď sa dostane do fázy plytkého spánku, zistí, že nie je hojdaný, vozený a preto sa pravdepodobne zobudí. Inou príčinou je to, že on sa spočiatku zobudí len trocha, pomrnkáva ale vy sa samozrejme zobudíte celkom, on to vie, cíti vašu prítomnosť, vôňu a obrazne povedané, nedá pokoj dovtedy, ký,m k nemu nevstanete, nenakojíte ho, nepohojdáte. Nikedy, ak je dieťa zdrvé, pomôže v tejto fáze, keď ho uložíte spinkať do samostatnej izby, keď sa len tak slabo prebudí, pomrnkáva, tak sa nezobudíte, ani on vás necíti a znova hlbšie zaspí. ďalšia možnosť je, že je už vo fáza prvej deprivačnej úzkosti, stále má strach, aby ste ho neopustili, nestratili sa mu a preto vlastné stále kontroluje a uisťuje sa , že ste nablízku. Nebude to trvať navždy, je to prechodné a všetko sa znova upraví a vy sa vyspíte.

 • Sklerotizácia varixov

  , Autor: mia51

  Dobrý deň, na jeseň mám podstúpiť sklerotizáciu varixov na nohe. Chcem sa spýtať, či je to možné aj počas dojčenia. ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: odbornik2

  Neveim odpovedať, pretože je potrebné vedieť, ktorým konkrétnym prípravkom sa sklerotzácia prevádza a či sa prípravok aj celkovo vstrebáva do organizmu. Preto je potrebné sa poradiť s lekrom, ktorý výkon prevedie. Ak sa prípravok nevstrebáva, len je aplikovaný do miesta pôsobenia, kojenie by nemal ovplyvniť.

 • Sťahovanie predkožky

  , Autor: kanti

  Dobrý deň p. doktorka,
  chcela by som vedieť Váš názor na sťahovanie predkožky, resp. stiahnutie predkožky. Dnes som bola s mojím synčekom, 15 mesiacov, na očkovaní MMR a pri tej príležitosti mu pediatrička násilne stiahla predkožku. Dovtedy som mu ju sťahovala po kúpaní ja. Vedela som, že to tých drobcov musí bolieť, avšak to čo zažívam so synom, som veru nečakala. Plače, až vrieska pri každom cikaní (bezpečne viem, kedy močí), chodí po špičkách, no úplná hystéria a ja plačem spolu s ním. Je tento postup správny?Doktorka mi kázala umyť v repíku a natrieť odhalený penis, čiže žaluď, očnou framykoinovou masťou. Ako sa na túto problematiku pozeráte vy, názory odborníkov sa rôznia. Jedni hovoria sťahovať, ale mám pocit, že čoraz viac prevláda názor, nechať to tak. Ďakujem za radu.

  Odpovedá: odbornik2

  Do pätnástich mesiacov predkožku neodporúčam sťahovať, samozrejme až na výnimky, kedy je to podrebné kvôli infekciám močových ciest alebo zápalom v okolí žaluďa a pod predkožkou.
  Uvedenú praktiku ako uvádzate vo vašej skúsenosti nikdy nepoužívam.
  S preťahovaním predkožky začínam tiež na 15 mesačnej prehliadke, skontrolujem, či sa predkožka uvoľňuje, ak áno ukážem rodičom ako ju majú každý deň pri kúpaní postupne uvolňovať a ak sa vôbec neuvoľňuje, používam mastičku s kortikoidom na masáže predkožky a postupné uvoľnenie, zväča s dobrým efektom. Ak sa predkožka neuvoľní, konzultujem detského urológa, ktorý nájde vhodné rieenie tak, aby do začiatku kolskej dochádzky bol tento problém vyriešený.

 • grckanie aj po zmenách mlieka

  , Autor: Zuzana

  Dobrý deň p.doktorka,
  už ste mi tu raz odpovedali na moju otázku, riešila som, že môj syn je na UM od narodenia, a stále sme mali problém s grckaním po rôznych UM, no našťastie prospieva, len je to také nepríjemné, všetko ovracané. Teraz sa obraciam na Vás opäť, nakoľko naša pediatrička má 2 týž.dovolenku a k zastupujúcej Dr.nechcem ísť, nemám s ňou pozitívne skúsenosti. Syn (teraz má 6 a pol mesiaca ) pil už dlho Bebu Comfort 1,potom sme prešli na 2. Chutila mu, stolica pravidelná, postupne sme zaviedli príkrmy, papá ukážkovo. Na Vaše odporúčanie sme mu po jedle zvykli dávať Gastrotuss Baby, asi trochu pomohol, no 2 dni bolo dobre, na ďalší zas zvracal, hlavne teda, keď sa na zemi hrá, trénuje sedenie a stavanie sa na štyri. Po tých príkrmoch, ešte keď jedol len zeleninu, tak mal redšiu stolicu, potom už tak zhustla,asi keď sa mäso pridalo, no neboli to doslova bobky. Zašla som už za našou pediatričkou, najmä kvôli tomu zvracaniu, a teda aj kvôli tomu, že nám posledný mesiac a pol strašne spáva, stále sa budí s plačom, no zároveň spí, už Vy ste naznačila, že ide asi o nejakých strach, resp. asi nočné desy. Dr. mi tie nočné desy potvrdila, že jej to príde ešte skoro, no všetko to tomu nasvedčuje, a že to musí prejsť samo. No čo sa týka grcania, najskôr chcela nasadiť Bebu Sensitive, no že nechce na ňom testovať rôzne UM, tak že nech dám kravské mlieko, ak je domáce, tak riediť s dojčenskou vodou, a že dostať do neho veľa tekutín, že preto je stolica tvrdšia. A že ak to s grcaním nepomôže,tak dávať lyžičku,dve krupice pred jedením mlieka, nech sa tam spraví hmota. Moc sa mi to nepozdávalo, no je to Dr., tak sme skúsili. Dalo sa mi zohnať mlieko priamo z družstva, tak som vždy prevarila a riedila, synovi aj chutilo, nejak nenamietal. Akorát že potom začal mať problémy s kakaní, nevedel sa poriadne sám vykakať, museli sme pomáhať tlačením nožičkami na bruško, raz aj rektálnou rúrkou. A ako keby sa pri každom jedení, okrem príkrmov, jedoval, skoro vždy sa potom aj pokakal, ako by nemohol dopiť to mlieko, lebo ho brucho bolí. Grcanie sa trochu zlepšilo, no neprestalo. Ostal strašne nervozny, skoro stále plakal, tak som zadovážila Bebu Sensitive. Správanie sa zlepšilo, aj vyprázdňovanie, no grcká zas viac, dokonca po 3 hodinách, z toho hodina spánku, sa zobudí s plačom, grgne a vygrcá. To mlieko je pritom také hustejšie, aj horkejšie, než Beba Comfort. Prosím Vás, môžem sa vrátiť k Bebe Comfort a proste vydržať, kedy to zvracanie skončí samo? Či nie je tá Beba Sensitive kvázi zbytočná a ťažká pre neho. Ďakujem opäť za Vašu odpoveď. S prianím príjemného dňa Zuzana Ch.

  Odpovedá: odbornik2

  Rada, dať dieťaťu bežné kravské mlieko bola naozaj nevhodná. Opakovane sa prednáša, sú na to rôzne štúdie a nakoniec aj vaša skúsenosť to potvrdzuje, že kravské mlieko svojim zložení neprimerane zaťažuje detský organizmus. Dnes máme naozaj mlieka upravené pre výživu detí a je správne ich deťom podávať,na rozdiel od bežného neupraveného kravského mlieka. Dokonca z mjej skúsenosti vyplýva a odporúčam to aj mojim mamičkám, aby bežné kravské mlieko ako mliečnu porciu podávali deťom až po teťom roku života.
  To, že dieťatko grcká aj po troch hodinách, hlavne pri zmene polohy, hre je prejavom ete stále pretrvávajúceho gastroesofageálneho refluxu. Pokiaľ nebýva choré, nekale, piberá nie je potrebná peciálna liečba. Aj keď nerada mením mlieka, vo vašom prípade by som tak spravila a ponúkla dieťatku mieko tzv. AR, anti efluxné. Neviem, či značka Nestlé také má, určite je to mlieko Nutilon AR s touto vlastnosťou. Taktiež môžete podvať po jedle už spomínaný gastrotus.
  Čo sa týka tvrdej stolice, odporúčam podávať dostatok tekutín ale dieťa neprelievať. Denne to nemá byť viac ako 200 ml prevarenej ochladenej vody. Žiadne čaje.
  Na úpravu stolice môžete podávať dlhodbo probiotika / probiofix, swis lactobacily, bio gaia/ mám s tým veľmi dobré sksenosti pri úprave stolice.

 • Tvar lebky

  , Autor: Jana

  Dobrý deň, mám 6 mesiac. syna ktorý má na.ľavej strane hlavičky ako keby jarček. Je to taká drážka v hlavičke tiahne sa to asi Centimeter nad uškom až k vrchu hlavičky. Je to trosku viditeľné ale viac
  hmatatelne. Je to iba na.jeden strane, druhá strana hlavičky je hladká. Chcem.sa opýtať či je to v poriadku. Či je to v takom veku normálne (keďže Hlavička rastie a fontaneloy sa zrastaju). Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ten jarček je šev, ktorým sa spojili dve kosti, z ktorých je zložená lebka, ted na jednej stane, na tej druhej je tiež zožená z rovnakých kostí. Vzhľadom na to, že človek nie je symetrický, tak je možné, že na jednej strane je ten šev viditeľnejší než na druhej, aj ho hmatáte.

 • Topanky, Mlieko

  , Autor: Nela

  Dobrý deň prajem,
  chcela by som sa opýtať. Do akého veku dieťatka doporučujete aby mali topánky so špeciálnou vnútornou výstelkou (protetika)? Mám 4 ročnú dcérku, nemá žiadny problém s nôžkami, len ma to zaujíma.
  A ešte by ma zaujímalo do akého veku sú určené pokračovacie mliečka. Môžu sa piť aj dlhšie? Dcérka si ho totiž pýta každé ráno. (Beba Ha 3) Cez deň ale nemá problém vypiť aj kravské.
  Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Pokračovacie, umelé mlieko môže dieťa piť do akéhokoľvek veku, keď mu chutí.
  Vnútorná výstelka v topánkach nie je to najdôležitejšie pre správnu obuv, najdôležitejšie je, aby obuv mala pevnú pätu a do určitého veku aj siahala až po členok.

 • Dieťa rozpráva veľmi hlasno

  , Autor: katasen

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom hlasného rozprávania našej dcéry. Má 2 roky 3 mesiace. Po 2. narodeninách sa veľmi rozrozprávala, všetko komentuje, dopĺňa básničky, snaží sa súvislo komunikovať. Problém je ale v tom, že veľmi pri tom kričí. Nenamáha si hlasivky, vyzerá to z jej strany prirodzene, ale som z nej po celom dni veľmi "ohučana". Keď sme v obchode alebo na ihrisku, tak ju je všade veľmi počuť a všetci ju počujú. Keď ju upozorním, tak dokáže stlmiť zvuk a na chvíľku rozprávať tichšie, ale potom zase kričí... Počuje dobre, stačí, že sa potichu bavíme s manželom a hneď začujeme, ako opakuje slova, ktoré zachytí, takže poruchou sluchu by to nemalo byť. Do jaslí nechodí, súrodenca zatiaľ nemá (ale je na ceste, čo si myslím, že ešte nemôže mať vplyv na hlasné rozprávanie). Bojím sa, že po príchode bábätka, to bude ešte horšie a bude ho stále budiť.... Prosím o zhodnotenie situácie, resp. radu, ako ju trošku stíšiť v jej prejave. Ďakujem Katka

  Odpovedá: odbornik2

  Zamerala by som sa v prvom rade na sluch. Nemusí celkom zle pčuť ale v tomto veku majú deti zväčšenú nosnú mandľu / spía s otvorenou pusou, chrápu/ ale sprievodným znakom môže byť aj porucha sluchu. Určite odporúčam vyšetrenie u otorhinolaryngológa.
  Na druhej strane dôvodom môže byť aj povaha, dieťa už v tomto veku môže prejavovať, že sa chce presadiť pred vetkými, byť stredobodom pozornosti, takže jednou z možností je upozorniť na seba hlasným prejavom. Ak vyetrenie ORL bude v poriadku, odporúčam len jemne upozorňovať, že ju predsa každý počuje a nemusí kričať, taktiež dať príklad, že vy sa s ockom a každým počujete, aj keď nekričíte.

 • Vaha 9 mes.dietata

  , Autor: Iva

  Dobry den p.doktorka.
  Je podla Vas normalne, ze dieta papa pekne, no pocas 6 tyz nepribralo a drzi si vahu 7810g?
  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Dieťa má priebežne priberať, hmotnostné prírastky sú rôzne, ale hmotnosť stúpa.
  To, že za šesť týždńov nepribralo môže mať tri príčiny:
  Zle ste si zapamätali predchádzajúcu hmotnosť
  Vážii ste sa na inej váhe
  Dieťa sa veľa pohybuje oproti obdobiu predchádzajúceho váženia, ale toto by nemala byť príčina úplného zastavenia zvyšovania hmtonosti. preto odporúčam dieťa po týždni znova prevážiť na tej istej váhe:

 • Zjedenie mince

  , Autor: ivka11389

  Dobry den.moja 3 rocna dcerka asi zjedla centovku. Lezala na posteli a zrazu trosku zakaslala a povedala ze jej spadla minca do hrdielka.aj som ju prinutila sa trosku vyvracat ale minca sa neobjavila. Teraz sa dcerka sprava normalne akoby sa nic nestalo. Mozem ocakavat ze sa objavi v nocniku? Lebo vobec niesom ok ked si na to pomyslim.

  Odpovedá: odbornik2

  Mrzí ma, že odovedám neskôr, občas naozaj nestihnem odpovedať hne'd . Poblém sa už iste vyriešil. Len musím aj pre iných napísať: keď sa pi takejto píhode objaví aj kašeľ, nikdy neviete, či nedošlo k vdýchnutiu predmetu, v tomto prípade mince a preto je potrebné okamžite vyhľadať odborné ošetrenie u lekára!!!Cudzie teleso v dýchcích cestách je vždy problémom, môžu vzniknúť rôzne komplikácie. Cudzie teleso v zžívacom trakte sa riei podľa veľkosti / menšie teleso odíde stolicou, reb to sledovať/ ale napríklad pri prehltnutí nejakej elektonickej časti, hlavne baterky do hodiniek a pdobne, je potrebné okmžite vyhľadať odbornú lekársku pomoc a teleso odstrániť!!!!

 • Petechie - dojcenie

  , Autor: Jana

  Dobrý deň, pred nedávnom som vám písala ohlasom petechii. Mám 5 mesačného syna, ktorého plne dojči. Po tele sa mi začali vytvárať petechie ktoré nie sú príčinou žiadneho tlaku. Zdravotne som v poriadku, občas bolesti hlavy a zavraty. Petechie som ukázala mojej lekárke ale jej odpoveď bola že sa tým nemám trápiť, že telo ženy sa po porode mení, krvný obraz mám Ok, iné vyšetreni mi lekárka nerobila, ale už je to týždeň a staré petechie nemiznu a tvoria sa mi nové nie ich veľa ale tvoria sa. Ale keďže dojčim mám strach či nemôžem syna dojčením ohroziť. Ako mám postupovať. Dojčiť by som chcela naďalej keďže syn úplne odmieta fľašu, ale mám oňho strach. Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Veľmi ma mrzí, že som nestihl odpovedať skôr. v každom prípade je tvorba petechií u vás dôvodom na podrobné vyšetrenie, hlavne krvného obrazu, hemokoagulačných faktorov a pečene.

 • Dcerka vela vazi

  , Autor: zuzka7292

  Dobry den chcela by som sa opytat moja dcerka ma 16 mesiacov a 14 kil. Bojim sa o nu . Cim to moze byt? Ako sa to da riesit?
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Nedá sa takto odpovedať. Jeto samozrejme viac ako je priemer v tomto veku. Treba však vedieť aj výšku, spôsob výživy a iné faktory. je potrebné to riešiť s lekárom, ktorý dieťa sleduje a všetky okolnosti pozná.

 • Petechie a dojcenie

  , Autor: Jana

  Dobrý deň, mám 5 mesačného syna, ktorý je plne dojčení a s dojčením nemáme problémy. Včera sa mi začali po celom tele vytvárať petechie, nie je ich veľa ale tvoria sa ďalej. Nemám žiadne zdravotné ťažkosti a takisto tie petechie niesu príčinou nejakého tlaku alebo poranenia, tvoria sa bez priciny. Mám ich aj na prsníkoch.Chcem sa opýtať či je bezpečné syna naďalej dojčiť, kým sa nezistí príčina ich tvorby. Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  V prvom rade musíte hneď navštíviť lekára, aby zistil príčinu petechií!!!!! Podľa vášho zdravotného stavu, liekov, ktoré budú nasadené, lekár rozhodne, či môžete dojčiť. Dieťatko určite bude spokojné a sýte aj na umelom miečku!!!!!!

 • Myom

  , Autor: kacorita

  Dobrý deň. Bola by som vďačna za odpoveď. Chcem sa opytať. Po prvom dieťatku mi zistili myom v stene maternice(2,5 cm)Chcela som si ho operačne odstraniť ale doktor mi to neodporučal. Chceme sa znova začať pokušať o babatko. Mate niejaké skusenosti s tým? Bojím sa že sa nam nepodari otehotnieť, bojím sa potratu alebo predčasneho narodenia babatka. Prosím napíšte mi skusenosti. Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ja som detská lekárka, s týmto nemám žiadne zásadné skúsenosti. V takýchto prípadoch odporúčam ešte zistiť si názor iného gynekológa, tzv. Secund opinion. Na rovnakú vec môžu mať rôzni lekári, podľa ich skúseností, školy, ktorá ich vychovala , rôzny názor.

 • Zachádzanie sa?

  , Autor: miska22

  Dobrý deň.
  Chcela by som sa opýtať, či sa jedná o zachádzanie sa dieťaťa. Syn (5 mesiacov) mi asi posledné 2 týždne plače takto... Plače, zrazu stíchne na pár sekúnd, výraz má akoby stále plakal, ale je ticho. Potom zase plače so zvukom a takto sa to strieda. Jedná sa o tzv. zachádzanie sa?

  Odpovedá: odbornik2

  Zachádzanie sa býva zvčša až v neskoršom veku, je to afektívny záchvat, kedy dieťa niečo chce a nie je mu to povolené. Vtedy plače, silno kričí, nenadýchne sa, takže niekedy až zmodrie, keď už je nedostatok kyslíka značný, podráždi sa centum nádychu a dieťa sa nadýchne. Pri afektívnom záchvate dieťa nie je v bezvedomí ani neodpadne.
  Stav, ktorý popisujete vy nehodnotím ako zachádzanie sa. Dieťa možno sleduje zvuk pri plači a zrazu akoby ten zvuk stlmí a ďalej sleduje, čo sa deje. neviem, či ak sa mu v tom období ticha prihovoríte, reaguje na vás alebo nie. teda či je pri vedomí, alebo nereaguje na podnet. Ako často sa to stáva? Viete identifikovať vyvolávaciu príčinu? Ak je to niečo neobvyklé, je potrebné sa poradiť s lekárom. Dnes viete všetko nahrať na telefón, je dobré to spraviť a zhodnotiť stav s lekárom, ktorý dieťa pozná a vyšetrí ho.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Andrea

  Dobry den. Chcela by som poradit. Ked som bola v 7tt navstivila som pohotovost lebo ma dlchsie trapil dusivy kasel bola som strasne slaba vycerpana. Samozrejme na pohotovosti som zdoraznovala ze som tehotna a v 7 tt! Doktor my predpisal antibiotika azitrox 500 patri to medzi azitormycin. A calcium chloratum teva sirup ktory som uzivala 1 PL 3*denne. Na poradni teraz v 10/4 tt som svojmu gynekologovi oznamila ze som brala tu antibiotiku 3 dni. Bol stoho zhrozeny preco ten pan doktor my predpisal prave tuto ATB:-( . Moze my ohrozit teraz moje dieta? Co ked sa nebude spravne vyvijat? Bojim sa o moje dietatko ze bude mat nejaku vadu alebo co:-(.

  Odpovedá: odbornik2

  Upokojte sa. V tehotenstve je naozaj najlepie neužívť žiadne lieky, ale ak je matka chorá, je potrebné ju liečiť. Voľba pána doktora na pohotovosti nebola najlepšia, ale ak sa teraz cítite dobre, nestresujte sa kvôli tejto situáciii s antibiotikami, lebo stres nie je v tehotenstve vhodný a dobrý pre vás ani pre bábätko. Snažte sa vyhýbť ochoreniam a podľa ožnosti ak predsa len budete mať nejaké ťažkosti, radej vyčkajte s oetrením na svojho lekára, na pohotovosti vás vyšetrí neznámy lekár a hľadá vždy najjednuduchšie a zároveń dobré riešenia, nie vždy je to však to najlepie.

Otázok: 5140